Sungurlu Seçim Sonuçları

2014–2024 · Çorum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sungurlu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,0 oyla MHP kazandı. İYİ Parti %21,8 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 42,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sungurlu’da Recep Tayyip Erdoğan %73,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%53,0
2024 katılım
%82,3
yerel seçim
Seçmen
23.125
2024
Sandık
77
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sungurlu sonuçları Çorum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSungurlu, Çorum · katılım %82,3SungurluÇorumMHP%53,05%15,62İYİ Parti%21,83%3,79AK Parti%17,97%37,86CHP%4,31%27,45Yeniden Refah%1,46%10,13Zafer Partisi%0,47%1,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSungurlu, Çorum · katılım %90,1SungurluÇorumErdoğan%69,87%61,74Kılıçdaroğlu%25,17%33,12Sinan Oğan%4,56%4,75Muharrem İnce%0,40%0,40Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSungurlu, Çorum · katılım %87,5SungurluÇorumErdoğan%73,04%64,78Kılıçdaroğlu%26,96%35,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSungurlu, Çorum · katılım %90,1SungurluÇorumMHP%39,48%20,15AK Parti%32,46%39,59CHP%21,34%30,99ittifak)%1,59%0,87Yeniden Refah%1,41%3,30Zafer Partisi%1,28%1,52Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sungurlu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sungurlu’da oyların %49,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 32,6 puan.

13 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti14 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Akçay Mah.AK Parti → MHP54,940,9
Akçakent Mah.İYİ Parti → MHP53,046,8
Örnekevler Mah.AK Parti → MHP52,937,0
Hacettepe Mah.AK Parti → MHP51,238,0
Turan Mah.İYİ Parti → MHP49,911,6
Bahçelievler Mah.AK Parti → MHP49,629,4
Fevzi Paşa Mah.İYİ Parti → MHP49,611,6
Başpınar Mah.İYİ Parti → MHP48,47,6
Fatih Mah.İYİ Parti → MHP48,333,3
İsmetpaşa Mah.AK Parti → MHP47,833,0
Sunguroğlu Mah.İYİ Parti → MHP46,627,4
Yenihayat Mah.AK Parti → MHP45,727,8
Şekerpınar Mah.İYİ Parti → MHP41,022,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%46,4
AK Parti%44,4
CHP%6,9
Katılım %88,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,1
Muharrem İnce%17,9
Meral Akşener%9,9
Katılım %89,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%55,7
MHP%15,2
CHP%13,5
Katılım %89,7
2019 YerelYerel
İYİ Parti%44,9
AK Parti%43,5
MHP%10,9
Katılım %87,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,9
Kemal Kılıçdaroğlu%25,2
Sinan Oğan%4,6
Katılım %90,1
2023 MVMilletvekili
MHP%39,5
AK Parti%32,5
CHP%21,3
Katılım %90,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,0
Kemal Kılıçdaroğlu%27,0
Katılım %87,5
2024 YerelYerel
MHP%53,1
İYİ Parti%21,8
AK Parti%18,0
Katılım %82,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sungurlu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akçakent Mah.MHP %65,6%84,2
Akçay Mah.MHP %60,0%84,5
Bahçelievler Mah.MHP %51,6%79,8
Başpınar Mah.MHP %39,8%81,4
Cevheri Mah.MHP %53,5%88,6
Ciftlik Mah.MHP %51,3%81,5
Fatih Mah.MHP %54,9%79,6
Fevzi Paşa Mah.MHP %39,4%86,4
Gürpınar Mah.İYİ Parti %36,8%84,3
Hacettepe Mah.MHP %57,8%82,3
Sungurlu T Tipi Kapali Ve Acik Ceza Infaz Kurumu Mah.MHP %31,6%118,8
Sunguroğlu Mah.MHP %51,8%80,1
Turan Mah.MHP %44,7%86,2
Yenidoğan Mah.MHP %35,2%130,8
Yenihayat Mah.MHP %56,6%88,8
Örnekevler Mah.MHP %58,5%87,6
İsmetpaşa Mah.MHP %53,9%86,9
Şekerpınar Mah.MHP %46,7%83,3

Altın sandık

Sungurlu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sungurlu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Akçakent Mah.%65,6
Akçay Mah.%60,0
Örnekevler Mah.%58,5
En zayıf
Gürpınar Mah.%29,2
Fevzi Paşa Mah.%39,4
Başpınar Mah.%39,8
İYİ Parti
En güçlü
Gürpınar Mah.%36,8
Turan Mah.%33,1
Başpınar Mah.%32,1
En zayıf
Yenihayat Mah.%9,2
Örnekevler Mah.%16,3
Akçay Mah.%16,3
AK Parti
En güçlü
Yenihayat Mah.%28,8
Şekerpınar Mah.%22,8
Örnekevler Mah.%21,5
En zayıf
Gürpınar Mah.%9,0
Başpınar Mah.%11,2
Akçakent Mah.%11,3

Seçime katılım

2024 Yerel%82,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,5 / TR %84,1
2019 Yerel%87,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yenihayat Mah.%88,8
Örnekevler Mah.%87,6
İsmetpaşa Mah.%86,9
Fevzi Paşa Mah.%86,4
Turan Mah.%86,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Fatih Mah.%79,6
Bahçelievler Mah.%79,8
Sunguroğlu Mah.%80,1
Başpınar Mah.%81,4
Ciftlik Mah.%81,5

Sungurlu seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sungurlu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sungurlu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,0 oyla MHP kazandı. İYİ Parti %21,8 ile ikinci oldu.

Sungurlu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sungurlu’da 23.125 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 77 sandıkta kullanıldı.

Sungurlu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,9, Kemal Kılıçdaroğlu %25,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,0 ile önde çıktı.

Sungurlu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

MHP %39,5, AK Parti %32,5, CHP %21,3, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %1,6, Yeniden Refah %1,4.

Sungurlu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sungurlu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Sungurlu’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sungurlu’da oyların %49,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 32,6 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Sungurlu’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 13 salıncak mahalle var; en oynakları Akçay Mah., Akçakent Mah., Örnekevler Mah..

Sungurlu’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sungurlu’da etkin parti sayısı 2,75; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 31,2 puan.

Sungurlu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Sungurlu’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Sungurlu’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sungurlu’da geçersiz oy oranı %4,12 (Çorum: %4,66). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Sungurlu’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sungurlu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sungurlu hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sungurlu’da MHP 3 kez, AK Parti 1 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

Sungurlu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sungurlu’daki 18 mahallenin 17 tanesinde MHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Sungurlu’nun altın sandığı hangisi?

Sungurlu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sungurlu, Fatih Mah., 1038 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,44 puan saptı.

Sungurlu’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Akçakent (%65,6) mahallesinde, en düşük oyu Gürpınar (%29,2) mahallesinde aldı.

Sungurlu’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Gürpınar (%36,8) mahallesinde, en düşük oyu Yenihayat (%9,2) mahallesinde aldı.

Sungurlu’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yenihayat Mah. (%88,8), en düşük katılım Fatih Mah. (%79,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Çorum il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.