Uğurludağ Seçim Sonuçları

2014–2024 · Çorum · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Uğurludağ’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,2 oyla AK Parti kazandı. MHP %48,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 12,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Uğurludağ’da Recep Tayyip Erdoğan %83,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%49,2
2024 katılım
%95,2
yerel seçim
Seçmen
3.402
2024
Sandık
13
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Uğurludağ sonuçları Çorum geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıUğurludağ, Çorum · katılım %95,2UğurludağÇorumAK Parti%49,16%37,86MHP%48,74%15,62CHP%0,70%27,45İYİ Parti%0,64%3,79Yeniden Refah%0,35%10,13Zafer Partisi%0,16%1,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurUğurludağ, Çorum · katılım %90,9UğurludağÇorumErdoğan%79,37%61,74Kılıçdaroğlu%16,68%33,12Sinan Oğan%3,66%4,75Muharrem İnce%0,29%0,40Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurUğurludağ, Çorum · katılım %89,3UğurludağÇorumErdoğan%82,97%64,78Kılıçdaroğlu%17,03%35,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiUğurludağ, Çorum · katılım %90,9UğurludağÇorumAK Parti%44,88%39,59MHP%26,67%20,15CHP%14,60%30,99BBP%6,01%0,78Yeniden Refah%4,25%3,30Zafer Partisi%0,89%1,52Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Uğurludağ’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Uğurludağ’da oyların %13,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 12,4 puan.

0 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%48,6
Saadet%27,7
AK Parti%22,0
Katılım %95,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%82,9
Muharrem İnce%11,1
Meral Akşener%5,1
Katılım %88,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%66,0
MHP%15,5
CHP%10,2
Katılım %88,9
2019 YerelYerel
AK Parti%62,1
MHP%36,9
İYİ Parti%0,8
Katılım %95,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,4
Kemal Kılıçdaroğlu%16,7
Sinan Oğan%3,7
Katılım %90,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%44,9
MHP%26,7
CHP%14,6
Katılım %90,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,0
Kemal Kılıçdaroğlu%17,0
Katılım %89,3
2024 YerelYerel
AK Parti%49,2
MHP%48,7
CHP%0,7
Katılım %95,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Uğurludağ’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Karşıyaka Mah.MHP %56,1%95,9
Tutpınar Mah.MHP %50,0%110,7
Yenicamii Mah.MHP %58,5%93,6
Yeşilyurt Mah.AK Parti %63,0%94,7
Yüzgeç Mah.AK Parti %49,9%95,5

Altın sandık

Uğurludağ’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Uğurludağ’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Yeşilyurt Mah.%63,0
Yüzgeç Mah.%49,9
Karşıyaka Mah.%42,2
En zayıf
Yenicamii Mah.%39,5
Karşıyaka Mah.%42,2
Yüzgeç Mah.%49,9
MHP
En güçlü
Yenicamii Mah.%58,5
Karşıyaka Mah.%56,1
Yüzgeç Mah.%48,3
En zayıf
Yeşilyurt Mah.%34,4
Yüzgeç Mah.%48,3
Karşıyaka Mah.%56,1

Seçime katılım

2024 Yerel%95,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,3 / TR %84,1
2019 Yerel%95,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karşıyaka Mah.%95,9
Yüzgeç Mah.%95,5
Yeşilyurt Mah.%94,7
Yenicamii Mah.%93,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yenicamii Mah.%93,6
Yeşilyurt Mah.%94,7
Yüzgeç Mah.%95,5
Karşıyaka Mah.%95,9

Uğurludağ seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Uğurludağ’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Uğurludağ’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,2 oyla AK Parti kazandı. MHP %48,7 ile ikinci oldu.

Uğurludağ’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Uğurludağ’da 3.402 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 13 sandıkta kullanıldı.

Uğurludağ’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,4, Kemal Kılıçdaroğlu %16,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,0 ile önde çıktı.

Uğurludağ’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %44,9, MHP %26,7, CHP %14,6, BBP %6,0, Yeniden Refah %4,2.

Uğurludağ’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Uğurludağ’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Uğurludağ’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Uğurludağ’da oyların %13,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 12,4 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Uğurludağ’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Uğurludağ’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Uğurludağ’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Uğurludağ’da etkin parti sayısı 2,09; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 0,4 puan.

Uğurludağ’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Uğurludağ’da geçersiz oy oranı %2,84 (Çorum: %4,66). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Uğurludağ’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Uğurludağ’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Uğurludağ hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Uğurludağ’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Uğurludağ’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Uğurludağ’daki 5 mahallenin 3 tanesinde MHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Uğurludağ’ın altın sandığı hangisi?

Uğurludağ’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Uğurludağ, Yüzgeç Mah., 1012 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,76 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,66 puan sapmayla verdi.

Uğurludağ’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yeşilyurt (%63,0) mahallesinde, en düşük oyu Yenicamii (%39,5) mahallesinde aldı.

Uğurludağ’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Yenicamii (%58,5) mahallesinde, en düşük oyu Yeşilyurt (%34,4) mahallesinde aldı.

Uğurludağ’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %95,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karşıyaka Mah. (%95,9), en düşük katılım Yenicamii Mah. (%93,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Çorum il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.