Babadağ Seçim Sonuçları

2014–2024 · Denizli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Babadağ’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,4 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %28,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 2,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Babadağ’da Recep Tayyip Erdoğan %55,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%49,4
2024 katılım
%92,0
yerel seçim
Seçmen
5.093
2024
Sandık
20
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Babadağ sonuçları Denizli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBabadağ, Denizli · katılım %92,0BabadağDenizliAK Parti%49,40%30,25İYİ Parti%28,16%7,33CHP%20,56%49,54Yeniden Refah%0,62%3,68Zafer Partisi%0,46%1,39Saadet%0,18%0,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBabadağ, Denizli · katılım %93,0BabadağDenizliErdoğan%51,98%43,91Kılıçdaroğlu%40,18%48,34Sinan Oğan%6,62%7,08Muharrem İnce%1,22%0,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBabadağ, Denizli · katılım %88,8BabadağDenizliErdoğan%54,95%47,08Kılıçdaroğlu%45,05%52,92Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBabadağ, Denizli · katılım %93,0BabadağDenizliAK Parti%40,04%33,32CHP%30,46%31,82İYİ Parti%11,13%14,25MHP%9,80%8,29Zafer Partisi%2,25%2,61Memleket%1,69%1,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Babadağ’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Babadağ’da oyların %4,4’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 0,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%53,2
MHP%36,3
CHP%8,5
Katılım %95,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,5
Muharrem İnce%30,1
Meral Akşener%14,2
Katılım %93,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%47,2
CHP%22,9
İYİ Parti%17,6
Katılım %93,2
2019 YerelYerel
CHP%47,8
AK Parti%47,4
BTP%2,0
Katılım %93,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,0
Kemal Kılıçdaroğlu%40,2
Sinan Oğan%6,6
Katılım %93,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,0
CHP%30,5
İYİ Parti%11,1
Katılım %93,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,0
Kemal Kılıçdaroğlu%45,1
Katılım %88,8
2024 YerelYerel
AK Parti%49,4
İYİ Parti%28,2
CHP%20,6
Katılım %92,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Babadağ’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahıllı Mah.AK Parti %47,2%91,7
Bekirler Mah.AK Parti %62,0%98,2
Cumhuriyet Mah.AK Parti %52,7%89,3
Demirli Mah.CHP %42,4%87,8
Gazi Mah.AK Parti %52,4%88,6
Gündoğdu Mah.AK Parti %47,8%90,6
Kelleci Mah.İYİ Parti %45,3%93,5
Kıranyer Mah.AK Parti %45,3%100,0
Mollaahmet Mah.AK Parti %52,9%94,5
Oğuzlar Mah.AK Parti %49,1%95,5
Yeniköy Mah.AK Parti %64,3%95,9
İncilipınar Mah.AK Parti %44,4%86,6

Altın sandık

Babadağ’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Babadağ’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Bekirler Mah.%62,0
Mollaahmet Mah.%52,9
Cumhuriyet Mah.%52,7
En zayıf
Kelleci Mah.%36,5
Gündoğdu Mah.%47,8
Gazi Mah.%52,4
İYİ Parti
En güçlü
Kelleci Mah.%45,3
Gündoğdu Mah.%36,4
Mollaahmet Mah.%26,4
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%18,6
Bekirler Mah.%20,2
Gazi Mah.%21,4
CHP
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%26,8
Gazi Mah.%24,3
Mollaahmet Mah.%18,5
En zayıf
Bekirler Mah.%14,6
Gündoğdu Mah.%15,1
Kelleci Mah.%16,5

Seçime katılım

2024 Yerel%92,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,8 / TR %84,1
2019 Yerel%93,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bekirler Mah.%98,2
Mollaahmet Mah.%94,5
Kelleci Mah.%93,5
Gündoğdu Mah.%90,6
Cumhuriyet Mah.%89,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Gazi Mah.%88,6
Cumhuriyet Mah.%89,3
Gündoğdu Mah.%90,6
Kelleci Mah.%93,5
Mollaahmet Mah.%94,5

Babadağ seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Babadağ’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Babadağ’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,4 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %28,2 ile ikinci oldu.

Babadağ’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Babadağ’da 5.093 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 20 sandıkta kullanıldı.

Babadağ’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,0, Kemal Kılıçdaroğlu %40,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,0 ile önde çıktı.

Babadağ’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,0, CHP %30,5, İYİ Parti %11,1, MHP %9,8, Zafer Partisi %2,2.

Babadağ’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Babadağ’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Babadağ’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Babadağ’da oyların %4,4’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 0,6 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Babadağ’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Babadağ’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Babadağ’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Babadağ’da etkin parti sayısı 2,73; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 21,2 puan.

Babadağ’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Babadağ’da geçersiz oy oranı %6,94 (Denizli: %5,35). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Babadağ’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Babadağ’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Babadağ hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Babadağ’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Babadağ’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Babadağ’daki 12 mahallenin 10 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde CHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Babadağ’ın altın sandığı hangisi?

Babadağ’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Babadağ, Mollaahmet Mah., 1017 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,23 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,36 puan sapmayla verdi.

Babadağ’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Bekirler (%62,0) mahallesinde, en düşük oyu Kelleci (%36,5) mahallesinde aldı.

Babadağ’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Kelleci (%45,3) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%18,6) mahallesinde aldı.

Babadağ’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %92,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bekirler Mah. (%98,2), en düşük katılım Gazi Mah. (%88,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Denizli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.