Baklan Seçim Sonuçları
2014–2024 · Denizli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Baklan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %31,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 8,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Baklan’da Recep Tayyip Erdoğan %52,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Baklan sonuçları Denizli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Baklan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Baklan’da oyların %9,0’i el değiştirdi (sakin). Net kayma Millet İttifakı lehine 8,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Baklan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Balca Mah. | CHP %47,8 | %88,9 |
| Beyelli Mah. | AK Parti %35,0 | %94,7 |
| Boğaziçi Mah. | CHP %46,6 | %87,7 |
| Dağal Mah. | CHP %53,6 | %90,7 |
| Gökpınar Mah. | AK Parti %50,6 | %85,8 |
| Gürlük Mah. | AK Parti %48,9 | %86,2 |
| Hadim Mah. | AK Parti %36,5 | %89,8 |
| Hüsamettin Dede Mah. | AK Parti %47,1 | %88,1 |
| Kavaklar Mah. | AK Parti %54,4 | %93,2 |
| Kirazlı Mah. | AK Parti %48,2 | %92,3 |
| Konak Mah. | CHP %43,9 | %95,2 |
| Çataloba Mah. | AK Parti %57,5 | %95,4 |
| İcikli Mah. | CHP %45,5 | %94,9 |
| Şenyayla Mah. | İYİ Parti %44,9 | %87,7 |
Altın sandık
Baklan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Baklan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Baklan seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Baklan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Baklan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %31,8 ile ikinci oldu.
Baklan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Baklan’da 4.528 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 18 sandıkta kullanıldı.
Baklan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %47,7, Kemal Kılıçdaroğlu %47,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,0 ile önde çıktı.
Baklan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %34,1, CHP %29,4, İYİ Parti %17,9, MHP %10,9, Zafer Partisi %1,6.
Baklan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Baklan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.
Baklan’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Baklan’da oyların %9,0’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 8,0 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.
Baklan’da salıncak mahalle var mı?
2019 → 2024 yerel arasında Baklan’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.
Baklan’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Baklan’da etkin parti sayısı 2,99; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 9,4 puan.
Baklan’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Baklan’da geçersiz oy oranı %6,21 (Denizli: %5,35). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Baklan’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Baklan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Baklan hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Baklan’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Baklan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Baklan’daki 14 mahallenin 8 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde CHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Baklan’ın altın sandığı hangisi?
Baklan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Baklan, Hadim Mah., 1010 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,03 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,4 puan sapmayla verdi.
Baklan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Gökpınar (%50,6) mahallesinde, en düşük oyu Boğaziçi (%27,9) mahallesinde aldı.
Baklan’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Dağal (%53,6) mahallesinde, en düşük oyu Gökpınar (%13,8) mahallesinde aldı.
Baklan’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %90,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Beyelli Mah. (%94,7), en düşük katılım Gökpınar Mah. (%85,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.