Güney Seçim Sonuçları

2014–2024 · Denizli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Güney’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,9 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 7,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Güney’de Kemal Kılıçdaroğlu %53,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%55,9
2024 katılım
%93,6
yerel seçim
Seçmen
8.091
2024
Sandık
36
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Güney sonuçları Denizli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGüney, Denizli · katılım %93,6GüneyDenizliCHP%55,92%49,54AK Parti%41,54%30,25İYİ Parti%1,07%7,33Yeniden Refah%0,33%3,68Saadet%0,26%0,31HÜDA PAR%0,22%0,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGüney, Denizli · katılım %92,6GüneyDenizliKılıçdaroğlu%51,61%48,34Erdoğan%43,62%43,91Sinan Oğan%3,68%7,08Muharrem İnce%1,08%0,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGüney, Denizli · katılım %90,2GüneyDenizliKılıçdaroğlu%53,65%52,92Erdoğan%46,35%47,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGüney, Denizli · katılım %92,5GüneyDenizliCHP%38,30%31,82AK Parti%32,42%33,32İYİ Parti%12,67%14,25MHP%10,00%8,29Zafer Partisi%1,11%2,61Memleket%0,91%1,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Güney’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Güney’de oyların %9,1’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 7,6 puan.

1 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti14 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Eziler Mah.AK Parti → CHP19,216,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%42,8
CHP%42,3
MHP%12,9
Katılım %96,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%43,9
Recep Tayyip Erdoğan%42,0
Meral Akşener%13,1
Katılım %93,0
2018 MVMilletvekili
CHP%40,8
AK Parti%36,6
İYİ Parti%12,9
Katılım %93,0
2019 YerelYerel
AK Parti%49,8
CHP%49,0
DP%0,5
Katılım %95,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%51,6
Recep Tayyip Erdoğan%43,6
Sinan Oğan%3,7
Katılım %92,6
2023 MVMilletvekili
CHP%38,3
AK Parti%32,4
İYİ Parti%12,7
Katılım %92,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,7
Recep Tayyip Erdoğan%46,4
Katılım %90,2
2024 YerelYerel
CHP%55,9
AK Parti%41,5
İYİ Parti%1,1
Katılım %93,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Güney’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adıgüzeller Mah.CHP %66,1%95,8
Aydoğdu Mah.AK Parti %69,1%92,8
Aşağıçeşme Mah.CHP %61,1%94,4
Cindere Mah.CHP %65,8%93,6
Doğanlı Mah.CHP %59,5%99,3
Ertuğrul Mah.CHP %73,6%96,5
Eziler Mah.CHP %56,6%95,5
Fatih Mah.CHP %60,8%95,0
Hamidiye Mah.AK Parti %61,7%100,0
Haylamaz Mah.CHP %50,0%97,0
Karaağaçlı Mah.CHP %62,4%91,9
Karagözler Mah.CHP %75,0%96,2
Kerimler Mah.AK Parti %50,4%92,0
Koparan Mah.CHP %74,7%88,0
Orta Mah.CHP %60,3%92,9
Ortaçeşme Mah.CHP %71,4%96,0
Parmaksızlar Mah.CHP %65,2%95,7
Tilkilik Mah.CHP %55,2%88,9
Yağcılar Mah.AK Parti %51,0%91,9
Yeni Mah.AK Parti %54,4%94,0

Altın sandık

Güney’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Güney’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Cindere Mah.%65,8
Karaağaçlı Mah.%62,4
Orta Mah.%60,3
En zayıf
Yeni Mah.%43,3
Kerimler Mah.%46,5
Yağcılar Mah.%47,0
AK Parti
En güçlü
Yeni Mah.%54,4
Yağcılar Mah.%51,0
Kerimler Mah.%50,4
En zayıf
Cindere Mah.%26,0
Karaağaçlı Mah.%35,2
Orta Mah.%38,4

Seçime katılım

2024 Yerel%93,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,2 / TR %84,1
2019 Yerel%95,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Haylamaz Mah.%97,0
Eziler Mah.%95,5
Yeni Mah.%94,0
Cindere Mah.%93,6
Orta Mah.%92,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Tilkilik Mah.%88,9
Yağcılar Mah.%91,9
Karaağaçlı Mah.%91,9
Kerimler Mah.%92,0
Orta Mah.%92,9

Güney seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Güney’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Güney’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,9 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,5 ile ikinci oldu.

Güney’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Güney’de 8.091 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 36 sandıkta kullanıldı.

Güney’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %51,6, Recep Tayyip Erdoğan %43,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,6 ile önde çıktı.

Güney’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %38,3, AK Parti %32,4, İYİ Parti %12,7, MHP %10,0, Zafer Partisi %1,1.

Güney’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Güney’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Güney’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Güney’de oyların %9,1’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 7,6 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Güney’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Eziler Mah..

Güney’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Güney’de etkin parti sayısı 2,06; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 14,4 puan.

Güney’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Güney’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Güney’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Güney’de geçersiz oy oranı %8,47 (Denizli: %5,35). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Güney’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Güney’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Güney hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Güney’de CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Güney’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Güney’deki 24 mahallenin 17 tanesinde CHP, 7 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Güney’in altın sandığı hangisi?

Güney’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Güney, Eziler Mah., 1011 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,41 puan saptı.

Güney’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Cindere (%65,8) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%43,3) mahallesinde aldı.

Güney’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yeni (%54,4) mahallesinde, en düşük oyu Cindere (%26,0) mahallesinde aldı.

Güney’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %93,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Haylamaz Mah. (%97,0), en düşük katılım Tilkilik Mah. (%88,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Denizli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.