Honaz Seçim Sonuçları

2014–2024 · Denizli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Honaz’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,2 oyla CHP kazandı. BBP %37,7 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 4,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Honaz’da Kemal Kılıçdaroğlu %53,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%45,2
2024 katılım
%88,2
yerel seçim
Seçmen
23.045
2024
Sandık
78
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Honaz sonuçları Denizli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHonaz, Denizli · katılım %88,2HonazDenizliCHP%45,18%49,54BBP%37,72%1,99MHP%11,35%2,68İYİ Parti%1,87%7,33Yeniden Refah%0,92%3,68DEM Parti%0,58%0,96Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHonaz, Denizli · katılım %91,8HonazDenizliKılıçdaroğlu%48,72%48,34Erdoğan%44,06%43,91Sinan Oğan%6,38%7,08Muharrem İnce%0,84%0,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHonaz, Denizli · katılım %89,1HonazDenizliKılıçdaroğlu%52,99%52,92Erdoğan%47,01%47,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHonaz, Denizli · katılım %91,8HonazDenizliAK Parti%32,55%33,32CHP%31,08%31,82İYİ Parti%13,98%14,25MHP%6,77%8,29BBP%4,24%1,44Yeşil Sol Parti%2,57%2,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Honaz’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Honaz’da oyların %4,9’i el değiştirdi (sakin). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 1,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

2 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti21 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kocabaş Mah.CHP → Cumhur İttifakı20,830,8
Emirazizli Mah.Cumhur İttifakı → CHP18,96,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%42,6
MHP%35,6
CHP%20,3
Katılım %93,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%43,9
Muharrem İnce%36,9
Meral Akşener%16,1
Katılım %90,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%36,7
CHP%29,3
İYİ Parti%18,1
Katılım %90,3
2019 YerelYerel
CHP%49,4
AK Parti%49,4
Vatan%0,5
Katılım %89,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%48,7
Recep Tayyip Erdoğan%44,1
Sinan Oğan%6,4
Katılım %91,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%32,6
CHP%31,1
İYİ Parti%14,0
Katılım %91,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,0
Recep Tayyip Erdoğan%47,0
Katılım %89,1
2024 YerelYerel
CHP%45,2
BBP%37,7
MHP%11,4
Katılım %88,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Honaz’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Afşın Bey Mah.BBP %44,0%82,8
Akbaş Mah.CHP %63,0%92,1
Aydınlar Mah.CHP %60,7%93,1
Aşağıdağdere Mah.CHP %69,2%93,1
Cumhuriyet Mah.CHP %47,7%86,9
Denizli D Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.CHP %50,0%3,5
Denizli T Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.MHP %66,7%5,3
Dereçiftlik Mah.CHP %63,9%98,4
Emirazizli Mah.CHP %49,6%97,0
Gürleyik Mah.CHP %40,7%91,0
Haydar Mah.CHP %47,9%91,1
Hisar Mah.CHP %42,4%94,2
Hürriyet Mah.CHP %47,1%87,7
Kaklık Mah.CHP %47,1%86,9
Karateke Mah.BBP %44,3%94,5
Karaçay Mah.CHP %61,2%92,3
Kocabaş Mah.BBP %51,1%88,6
Kızılyer Mah.BBP %45,6%94,0
Menteşe Mah.CHP %65,2%96,2
Ovacık Mah.CHP %47,6%91,1

Altın sandık

Honaz’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Honaz’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Aşağıdağdere Mah.%69,2
Menteşe Mah.%65,2
Dereçiftlik Mah.%63,9
En zayıf
Kocabaş Mah.%31,4
Afşın Bey Mah.%34,7
Yeni Mah.%35,5
BBP
En güçlü
Kocabaş Mah.%51,1
Yeni Mah.%46,7
Kızılyer Mah.%45,6
En zayıf
Menteşe Mah.%20,3
Akbaş Mah.%20,4
Aşağıdağdere Mah.%22,4
MHP
En güçlü
Gürleyik Mah.%20,3
Afşın Bey Mah.%16,3
Ovacık Mah.%14,3
En zayıf
Karaçay Mah.%4,3
Yokuşbaşı Mah.%4,6
Aşağıdağdere Mah.%4,9

Seçime katılım

2024 Yerel%88,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,1 / TR %84,1
2019 Yerel%89,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Dereçiftlik Mah.%98,4
Emirazizli Mah.%97,0
Menteşe Mah.%96,2
Yokuşbaşı Mah.%95,3
Karateke Mah.%94,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Afşın Bey Mah.%82,8
Kaklık Mah.%86,9
Cumhuriyet Mah.%86,9
Hürriyet Mah.%87,7
Kocabaş Mah.%88,6

Honaz seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Honaz’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Honaz’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,2 oyla CHP kazandı. BBP %37,7 ile ikinci oldu.

Honaz’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Honaz’da 23.045 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 78 sandıkta kullanıldı.

Honaz’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %48,7, Recep Tayyip Erdoğan %44,1 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,0 ile önde çıktı.

Honaz’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %32,5, CHP %31,1, İYİ Parti %14,0, MHP %6,8, BBP %4,2.

Honaz’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Honaz’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,9 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Honaz’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Honaz’da oyların %4,9’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 1,9 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Honaz’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Kocabaş Mah., Emirazizli Mah..

Honaz’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Honaz’da etkin parti sayısı 2,78; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci BBP arasındaki fark 7,5 puan.

Honaz’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 2,8 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Honaz’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Honaz’da geçersiz oy oranı %6,05 (Denizli: %5,35). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Honaz’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Honaz’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Honaz hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Honaz’da AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Honaz’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Honaz’daki 24 mahallenin 18 tanesinde CHP, 5 tanesinde BBP, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Honaz’ın altın sandığı hangisi?

Honaz’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Honaz, Haydar Mah., 1024 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,92 puan saptı.

Honaz’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Aşağıdağdere (%69,2) mahallesinde, en düşük oyu Kocabaş (%31,4) mahallesinde aldı.

Honaz’da BBP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Kocabaş (%51,1) mahallesinde, en düşük oyu Menteşe (%20,3) mahallesinde aldı.

Honaz’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Dereçiftlik Mah. (%98,4), en düşük katılım Afşın Bey Mah. (%82,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Denizli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.