Merkezefendi Seçim Sonuçları

2014–2024 · Denizli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkezefendi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %32,2 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 5,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkezefendi’de Kemal Kılıçdaroğlu %57,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%57,8
2024 katılım
%81,4
yerel seçim
Seçmen
253.488
2024
Sandık
757
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkezefendi sonuçları Denizli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkezefendi, Denizli · katılım %81,4MerkezefendiDenizliCHP%57,78%49,54AK Parti%32,21%30,25İYİ Parti%2,21%7,33DEM Parti%2,03%0,96Zafer Partisi%1,77%1,39Yeniden Refah%1,65%3,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkezefendi, Denizli · katılım %92,7MerkezefendiDenizliKılıçdaroğlu%52,44%48,34Erdoğan%39,64%43,91Sinan Oğan%7,45%7,08Muharrem İnce%0,47%0,67Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkezefendi, Denizli · katılım %89,4MerkezefendiDenizliKılıçdaroğlu%57,60%52,92Erdoğan%42,40%47,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkezefendi, Denizli · katılım %92,7MerkezefendiDenizliCHP%33,68%31,82AK Parti%30,65%33,32İYİ Parti%14,70%14,25MHP%6,95%8,29Yeşil Sol Parti%4,18%2,36Zafer Partisi%2,84%2,61Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkezefendi’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkezefendi’de oyların %14,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 9,1 puan.

9 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti46 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kumkısık Mah.AK Parti → CHP30,446,2
Yeşilyayla Mah.AK Parti (aynı)26,23,2
Alpaslan Mah.AK Parti → CHP23,23,1
İlbade Mah.AK Parti → CHP22,719,1
Şirinköy Mah.AK Parti → CHP22,013,9
Sevindik Mah.AK Parti → CHP22,020,2
Sümer Mah.AK Parti → CHP21,227,0
Gümüşçay Mah.AK Parti → CHP20,722,2
Karahasanlı Mah.AK Parti → CHP19,322,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%40,0
CHP%32,2
MHP%22,8
Katılım %92,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%44,6
Muharrem İnce%37,8
Meral Akşener%12,8
Katılım %91,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%36,3
CHP%28,9
İYİ Parti%17,0
Katılım %91,8
2019 YerelYerel
CHP%52,4
AK Parti%45,1
Saadet%1,1
Katılım %87,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%52,4
Recep Tayyip Erdoğan%39,6
Sinan Oğan%7,5
Katılım %92,7
2023 MVMilletvekili
CHP%33,7
AK Parti%30,7
İYİ Parti%14,7
Katılım %92,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%57,6
Recep Tayyip Erdoğan%42,4
Katılım %89,4
2024 YerelYerel
CHP%57,8
AK Parti%32,2
İYİ Parti%2,2
Katılım %81,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkezefendi’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
1200 Evler Mah.CHP %60,3%83,2
Adalet Mah.CHP %61,7%81,4
Akkonak Mah.CHP %58,8%81,1
Akçeşme Mah.CHP %49,3%86,6
Alpaslan Mah.CHP %39,6%85,4
Altındere Mah.AK Parti %49,0%91,8
Altıntop Mah.CHP %68,0%77,8
Aşağışamlı Mah.CHP %52,2%92,4
Bahçelievler Mah.CHP %55,0%81,6
Barbaros Mah.AK Parti %70,8%91,2
Barutçular Mah.AK Parti %58,1%93,9
Başkarcı Mah.CHP %56,8%87,8
Bereketler Mah.CHP %53,7%84,0
Bozburun Mah.CHP %48,1%96,6
Değirmenönü Mah.CHP %64,9%77,5
Eskihisar Mah.CHP %52,0%86,4
Gerzele Mah.CHP %61,1%83,0
Göveçlik Mah.AK Parti %71,4%93,5
Gültepe Mah.CHP %55,2%80,2
Gümüşçay Mah.CHP %55,3%80,7

Altın sandık

Merkezefendi’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkezefendi’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kumkısık Mah.%70,1
Servergazi Mah.%68,3
Altıntop Mah.%68,0
En zayıf
Göveçlik Mah.%23,2
Barbaros Mah.%23,4
Hisar Mah.%35,9
AK Parti
En güçlü
Göveçlik Mah.%71,4
Barbaros Mah.%70,8
Hisar Mah.%56,9
En zayıf
Altıntop Mah.%23,3
Kumkısık Mah.%23,9
Servergazi Mah.%24,2

Seçime katılım

2024 Yerel%81,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,4 / TR %84,1
2019 Yerel%87,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kumkısık Mah.%96,1
Hisar Mah.%94,5
Göveçlik Mah.%93,5
Aşağışamlı Mah.%92,4
Saruhan Mah.%92,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Saraylar Mah.%71,2
Değirmenönü Mah.%77,5
Muratdede Mah.%77,7
Altıntop Mah.%77,8
Sırakapılar Mah.%78,2

Merkezefendi seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkezefendi’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkezefendi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %57,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %32,2 ile ikinci oldu.

Merkezefendi’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkezefendi’de 253.488 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 757 sandıkta kullanıldı.

Merkezefendi’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,4, Recep Tayyip Erdoğan %39,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,6 ile önde çıktı.

Merkezefendi’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %33,7, AK Parti %30,6, İYİ Parti %14,7, MHP %7,0, Yeşil Sol Parti %4,2.

Merkezefendi’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkezefendi’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkezefendi’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkezefendi’de oyların %14,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 9,1 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Merkezefendi’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Kumkısık Mah., Yeşilyayla Mah., Alpaslan Mah..

Merkezefendi’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkezefendi’de etkin parti sayısı 2,28; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 25,6 puan.

Merkezefendi’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkezefendi’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkezefendi’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkezefendi’de geçersiz oy oranı %3,29 (Denizli: %5,35). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 12 sandık var.

Merkezefendi’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkezefendi’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkezefendi hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkezefendi’de CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Merkezefendi’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkezefendi’deki 50 mahallenin 41 tanesinde CHP, 9 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Merkezefendi’nin altın sandığı hangisi?

Merkezefendi’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkezefendi, Gültepe Mah., 2140 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,58 puan saptı.

Merkezefendi’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kumkısık (%70,1) mahallesinde, en düşük oyu Göveçlik (%23,2) mahallesinde aldı.

Merkezefendi’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Göveçlik (%71,4) mahallesinde, en düşük oyu Altıntop (%23,3) mahallesinde aldı.

Merkezefendi’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kumkısık Mah. (%96,1), en düşük katılım Saraylar Mah. (%71,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Denizli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.