Pamukkale Seçim Sonuçları
2014–2024 · Denizli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Pamukkale’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %29,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 0,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Pamukkale’de Kemal Kılıçdaroğlu %53,7 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Pamukkale sonuçları Denizli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Pamukkale’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Pamukkale’de oyların %22,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 17,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Kurtluca Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 41,3 | 11,4 |
| Eldenizli Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 36,5 | 54,1 |
| Yeniköy Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 36,2 | 45,4 |
| Yukarışamlı Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 36,2 | 19,4 |
| Kavakbaşı Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 36,1 | 38,7 |
| Korucuk Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 34,3 | 37,1 |
| Küçükdere Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 33,8 | 41,6 |
| Goncalı Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 33,7 | 30,8 |
| Belenardıç Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 33,0 | 3,9 |
| Karakurt Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 31,4 | 27,0 |
| Hürriyet Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 31,0 | 14,0 |
| Akhan Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 30,6 | 27,6 |
| Kale Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 30,5 | 16,9 |
| Akçapınar Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 29,9 | 46,0 |
| Fatih Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 29,2 | 18,5 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Pamukkale’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 15 Mayıs Mah. | CHP %54,5 | %75,2 |
| Akdere Mah. | AK Parti %40,6 | %91,2 |
| Akhan Mah. | CHP %38,9 | %83,8 |
| Akköy Mah. | CHP %40,6 | %88,2 |
| Aktepe Mah. | CHP %39,2 | %81,9 |
| Akçapınar Mah. | CHP %42,1 | %92,8 |
| Anafartalar Mah. | AK Parti %37,2 | %80,1 |
| Asmalıevler Mah. | CHP %47,5 | %65,5 |
| Atalar Mah. | CHP %59,4 | %76,7 |
| Bağbaşı Mah. | CHP %40,2 | %80,7 |
| Belenardıç Mah. | AK Parti %43,8 | %93,2 |
| Cankurtaran Mah. | CHP %48,6 | %91,7 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %39,7 | %81,3 |
| Deliktaş Mah. | CHP %40,6 | %82,4 |
| Develi Mah. | CHP %44,4 | %92,7 |
| Dokuzkavaklar Mah. | CHP %41,0 | %78,8 |
| Eldenizli Mah. | İYİ Parti %44,4 | %92,9 |
| Eymir Mah. | İYİ Parti %46,9 | %99,5 |
| Fatih Mah. | CHP %38,8 | %81,9 |
| Fesleğen Mah. | CHP %55,5 | %77,4 |
Altın sandık
Pamukkale’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Pamukkale’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Pamukkale seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Pamukkale’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Pamukkale’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %29,8 ile ikinci oldu.
Pamukkale’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Pamukkale’de 252.387 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 760 sandıkta kullanıldı.
Pamukkale’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %48,1, Recep Tayyip Erdoğan %43,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,7 ile önde çıktı.
Pamukkale’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %33,3, CHP %32,1, İYİ Parti %14,0, MHP %7,7, Zafer Partisi %3,1.
Pamukkale’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Pamukkale’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,1 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Pamukkale’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Pamukkale’de oyların %22,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 17,9 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Pamukkale’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 41 salıncak mahalle var; en oynakları Kurtluca Mah., Eldenizli Mah., Yeniköy Mah..
Pamukkale’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Pamukkale’de etkin parti sayısı 3,07; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 16,3 puan.
Pamukkale’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 8,3 puan daha düşük; İYİ Parti oyu ortalama 5,7 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Pamukkale’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Pamukkale’de geçersiz oy oranı %5,18 (Denizli: %5,35). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 10 sandık var.
Pamukkale’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Pamukkale’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Pamukkale hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Pamukkale’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Pamukkale’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Pamukkale’deki 61 mahallenin 41 tanesinde CHP, 10 tanesinde AK Parti, 10 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Pamukkale’nin altın sandığı hangisi?
Pamukkale’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Pamukkale, Topraklık Mah., 1369 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,74 puan saptı.
Pamukkale’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kınıklı (%63,1) mahallesinde, en düşük oyu Güzelpınar (%4,5) mahallesinde aldı.
Pamukkale’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Güzelpınar (%73,4) mahallesinde, en düşük oyu Kınıklı (%18,8) mahallesinde aldı.
Pamukkale’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %79,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karataş Mah. (%98,2), en düşük katılım Asmalıevler Mah. (%65,5).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.