Sarayköy Seçim Sonuçları
2014–2024 · Denizli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Sarayköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 6,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sarayköy’de Kemal Kılıçdaroğlu %63,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Sarayköy sonuçları Denizli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Sarayköy’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Sarayköy’de oyların %11,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 8,2 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Altıntepe Mah. | AK Parti → CHP | 27,4 | 0,6 |
| Ada Mah. | AK Parti → CHP | 19,4 | 27,2 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Sarayköy’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Acıdere Mah. | CHP %59,1 | %95,9 |
| Acısu Mah. | AK Parti %58,0 | %94,2 |
| Ada Mah. | CHP %62,5 | %97,3 |
| Ahmetli Mah. | CHP %60,3 | %93,9 |
| Altıntepe Mah. | CHP %47,4 | %94,5 |
| Atatürk Mah. | CHP %53,6 | %87,0 |
| Aşağı Mah. | CHP %56,1 | %89,1 |
| Bala Mah. | CHP %56,7 | %86,5 |
| Beylerbeyi Mah. | CHP %53,1 | %94,8 |
| Caber Mah. | CHP %69,8 | %94,3 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %46,2 | %85,6 |
| Duacılı Mah. | CHP %59,6 | %94,3 |
| Gerali Mah. | AK Parti %48,9 | %90,0 |
| Hasköy Mah. | CHP %66,3 | %95,3 |
| Hisar Mah. | AK Parti %51,1 | %93,8 |
| Kabaağaç Mah. | CHP %56,7 | %93,0 |
| Karakıran Mah. | CHP %65,9 | %96,7 |
| Karataş Mah. | CHP %56,9 | %96,0 |
| Kumluca Mah. | AK Parti %57,6 | %95,4 |
| Köprübaşı Mah. | CHP %48,5 | %94,4 |
Altın sandık
Sarayköy’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Sarayköy’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Sarayköy seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Sarayköy’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Sarayköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,6 ile ikinci oldu.
Sarayköy’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Sarayköy’de 23.941 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 88 sandıkta kullanıldı.
Sarayköy’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %59,8, Recep Tayyip Erdoğan %34,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %63,8 ile önde çıktı.
Sarayköy’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %39,1, AK Parti %26,5, İYİ Parti %13,6, Yeşil Sol Parti %6,7, MHP %6,2.
Sarayköy’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Sarayköy’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Sarayköy’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Sarayköy’de oyların %11,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 8,2 puan. 11 mahallede birinci parti değişti.
Sarayköy’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Altıntepe Mah., Ada Mah..
Sarayköy’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Sarayköy’de etkin parti sayısı 2,22; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 11,0 puan.
Sarayköy’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Sarayköy’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Sarayköy’ün geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Sarayköy’de geçersiz oy oranı %4,67 (Denizli: %5,35). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Sarayköy’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sarayköy’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Sarayköy hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sarayköy’de CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.
Sarayköy’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Sarayköy’deki 32 mahallenin 22 tanesinde CHP, 10 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Sarayköy’ün altın sandığı hangisi?
Sarayköy’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sarayköy, Aşağı Mah., 1009 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,87 puan saptı.
Sarayköy’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Uyanık (%67,2) mahallesinde, en düşük oyu Hisar (%38,7) mahallesinde aldı.
Sarayköy’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hisar (%51,1) mahallesinde, en düşük oyu Uyanık (%30,5) mahallesinde aldı.
Sarayköy’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %89,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ada Mah. (%97,3), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%85,6).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.