Bağlar Seçim Sonuçları
2014–2024 · Diyarbakır · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Bağlar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %71,8 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %11,9 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bağlar’da Kemal Kılıçdaroğlu %75,9 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Bağlar sonuçları Diyarbakır geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Bağlar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Bağlar’da oyların %14,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 7,4 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Batıkarakoç Mah. | AK Parti → HÜDA PAR | 50,1 | 2,9 |
| Ağaçgeçit Mah. | AK Parti → DEM Parti | 37,9 | 19,2 |
| Çiçekliyurt Mah. | AK Parti → DEM Parti | 22,3 | 23,8 |
| Körhat Mah. | AK Parti → DEM Parti | 21,5 | 4,3 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Bağlar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 5 Nisan Mah. | DEM Parti %74,5 | %52,5 |
| Alankoz Mah. | DEM Parti %76,8 | %71,6 |
| Alipınar Mah. | DEM Parti %66,1 | %63,3 |
| Ağaçgeçit Mah. | DEM Parti %41,9 | %80,9 |
| Batıkarakoç Mah. | HÜDA PAR %28,1 | %88,2 |
| Batıçanakçı Mah. | DEM Parti %90,7 | %96,7 |
| Bağcılar Mah. | DEM Parti %73,5 | %61,5 |
| Buyuransu Mah. | DEM Parti %80,9 | %76,1 |
| Buçuktepe Mah. | DEM Parti %87,7 | %83,9 |
| Develi Mah. | DEM Parti %79,3 | %69,5 |
| Ekince Mah. | DEM Parti %61,5 | %93,6 |
| Fatih Mah. | DEM Parti %72,1 | %59,6 |
| Gömmetaş Mah. | DEM Parti %69,6 | %85,4 |
| Kabahıdır Mah. | DEM Parti %95,2 | %63,0 |
| Kamışpınar Mah. | DEM Parti %94,8 | %92,5 |
| Karacadağ Mah. | DEM Parti %51,2 | %63,5 |
| Karahanköy Mah. | DEM Parti %62,9 | %78,4 |
| Karamus Mah. | DEM Parti %74,5 | %88,6 |
| Kaynartepe Mah. | DEM Parti %65,0 | %54,5 |
| Kolludere Mah. | DEM Parti %77,3 | %56,8 |
Altın sandık
Bağlar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Bağlar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Bağlar seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Bağlar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Bağlar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %71,8 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %11,9 ile ikinci oldu.
Bağlar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Bağlar’da 251.291 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 755 sandıkta kullanıldı.
Bağlar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %75,8, Recep Tayyip Erdoğan %22,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %75,9 ile önde çıktı.
Bağlar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
Yeşil Sol Parti %68,0, AK Parti %19,2, CHP %6,7, İYİ Parti %1,8, Yeniden Refah %1,3.
Bağlar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Bağlar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 21,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Bağlar’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Bağlar’da oyların %14,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 7,4 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.
Bağlar’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Batıkarakoç Mah., Ağaçgeçit Mah., Çiçekliyurt Mah..
Bağlar’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Bağlar’da etkin parti sayısı 1,86; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 59,9 puan.
Bağlar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Bağlar’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Bağlar’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Bağlar’da geçersiz oy oranı %7,39 (Diyarbakır: %8,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 8 sandık var.
Bağlar’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bağlar’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Bağlar hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bağlar’da HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.
Bağlar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Bağlar’daki 49 mahallenin 46 tanesinde DEM Parti, 2 tanesinde HÜDA PAR, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Bağlar’ın altın sandığı hangisi?
Bağlar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Bağlar, Bağcılar Mah., 1049 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,27 puan saptı.
Bağlar’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Kabahıdır (%95,2) mahallesinde, en düşük oyu Batıkarakoç (%25,2) mahallesinde aldı.
Bağlar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Körhat (%29,8) mahallesinde, en düşük oyu Kabahıdır (%2,1) mahallesinde aldı.
Bağlar’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %59,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Batıçanakçı Mah. (%96,7), en düşük katılım 5 Nisan Mah. (%52,5).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.