Çermik Seçim Sonuçları

2014–2024 · Diyarbakır · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çermik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %25,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %23,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 14,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çermik’te Recep Tayyip Erdoğan %62,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%25,7
2024 katılım
%77,9
yerel seçim
Seçmen
32.302
2024
Sandık
139
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çermik sonuçları Diyarbakır geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇermik, Diyarbakır · katılım %77,9ÇermikDiyarbakırAK Parti%25,66%17,67CHP%23,14%3,79Yeniden Refah%22,46%4,15DEM Parti%22,35%63,07HÜDA PAR%5,12%7,62Saadet%0,36%0,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇermik, Diyarbakır · katılım %76,0ÇermikDiyarbakırErdoğan%57,88%26,48Kılıçdaroğlu%39,83%71,95Sinan Oğan%1,56%1,26Muharrem İnce%0,73%0,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇermik, Diyarbakır · katılım %71,0ÇermikDiyarbakırErdoğan%62,77%28,35Kılıçdaroğlu%37,23%71,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇermik, Diyarbakır · katılım %76,0ÇermikDiyarbakırAK Parti%49,60%22,29Yeşil Sol Parti%28,73%62,71CHP%9,99%7,65İYİ Parti%3,21%2,22Yeniden Refah%2,88%1,55MHP%2,13%1,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çermik’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çermik’te oyların %50,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 18,5 puan.

25 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti35 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Petekkaya Mah.AK Parti → Yeniden Refah78,054,1
Köksal Mah.AK Parti → Yeniden Refah77,523,3
Gürüz Mah.Saadet → AK Parti77,091,2
Yayıklı Mah.AK Parti → Yeniden Refah75,80,6
Kuyu Mah.DSP → CHP71,24,3
Bademli Mah.AK Parti → HÜDA PAR70,21,3
Sine Mah.AK Parti → CHP66,911,8
Kala Mah.AK Parti → Yeniden Refah65,62,2
Elifuşağı Mah.AK Parti → CHP65,52,9
Çukur Mah.AK Parti → Yeniden Refah63,718,3
Keklik Mah.DSP → CHP60,413,0
Yaylacık Mah.Saadet → DEM Parti58,72,2
Tepe Mah.AK Parti → CHP58,13,9
Bahçe Mah.AK Parti → Yeniden Refah57,97,3
Bintaş Mah.DSP → CHP56,117,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%46,6
BDP%42,0
HÜDA PAR%8,7
Katılım %85,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,9
Selahattin Demirtaş%28,5
Muharrem İnce%8,5
Katılım %73,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%52,3
HDP%35,5
CHP%3,9
Katılım %73,6
2019 YerelYerel
AK Parti%40,1
HDP%25,5
DSP%17,4
Katılım %81,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,9
Kemal Kılıçdaroğlu%39,8
Sinan Oğan%1,6
Katılım %76,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%49,6
Yeşil Sol Parti%28,7
CHP%10,0
Katılım %76,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,8
Kemal Kılıçdaroğlu%37,2
Katılım %71,0
2024 YerelYerel
AK Parti%25,7
CHP%23,1
Yeniden Refah%22,5
Katılım %77,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çermik’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akkoyunlu Mah.DEM Parti %47,9%88,2
Akpınar Mah.Yeniden Refah %48,9%92,8
Akçörten Mah.DEM Parti %43,5%83,6
Alabuğday Mah.AK Parti %73,3%76,9
Alakoç Mah.CHP %45,2%90,2
Arabük Mah.Yeniden Refah %42,9%76,9
Armağantaşı Mah.AK Parti %39,7%67,4
Armutlu Mah.Yeniden Refah %51,4%66,0
Artuk Mah.DEM Parti %28,7%82,8
Asmalı Mah.AK Parti %33,8%76,1
Aynalı Mah.DEM Parti %45,7%74,9
Ağaçhan Mah.DEM Parti %43,5%51,1
Aşağıtaşmalı Mah.DEM Parti %34,4%64,7
Aşağışeyhler Mah.DEM Parti %76,8%75,0
Bademli Mah.HÜDA PAR %29,8%71,9
Bahçe Mah.Yeniden Refah %33,8%72,2
Balıksırtı Mah.AK Parti %36,8%65,0
Bayat Mah.AK Parti %37,2%72,2
Baykal Mah.AK Parti %51,1%89,2
Bayrak Mah.AK Parti %48,8%71,3

Altın sandık

Çermik’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çermik’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Gürüz Mah.%93,4
Alabuğday Mah.%73,3
Kayagediği Mah.%39,9
En zayıf
Örenkuyu Mah.%6,4
Toplu Mah.%11,2
Sine Mah.%12,2
CHP
En güçlü
Bintaş Mah.%46,9
Alakoç Mah.%45,2
Kuyu Mah.%36,6
En zayıf
Örenkuyu Mah.%1,0
Gürüz Mah.%1,1
Kuşlukçayırı Mah.%4,9
Yeniden Refah
En güçlü
Petekkaya Mah.%69,8
Çukur Mah.%37,7
Bahçe Mah.%33,8
En zayıf
Alabuğday Mah.%1,5
Gürüz Mah.%2,2
Akkoyunlu Mah.%2,3

Seçime katılım

2024 Yerel%77,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%76,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%71,0 / TR %84,1
2019 Yerel%81,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeşilova Mah.%96,6
Kuşlukçayırı Mah.%96,2
Yiğitler Mah.%93,2
Gürüz Mah.%93,0
Örenkuyu Mah.%90,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Tepe Mah.%71,1
Bahçe Mah.%72,2
Çukur Mah.%72,5
Saray Mah.%72,8
Aynalı Mah.%74,9

Çermik seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çermik’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çermik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %25,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %23,1 ile ikinci oldu.

Çermik’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çermik’te 32.302 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 139 sandıkta kullanıldı.

Çermik’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,9, Kemal Kılıçdaroğlu %39,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,8 ile önde çıktı.

Çermik’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %49,6, Yeşil Sol Parti %28,7, CHP %10,0, İYİ Parti %3,2, Yeniden Refah %2,9.

Çermik’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çermik’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çermik’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çermik’te oyların %50,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 18,5 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Çermik’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 25 salıncak mahalle var; en oynakları Petekkaya Mah., Köksal Mah., Gürüz Mah..

Çermik’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çermik’te etkin parti sayısı 4,5; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 2,5 puan.

Çermik’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda Yeniden Refah oyu ortalama 6,2 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Çermik’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çermik’te geçersiz oy oranı %5,96 (Diyarbakır: %8,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Çermik’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çermik’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çermik hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çermik’te AK Parti 5 kez birinci oldu.

Çermik’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çermik’teki 81 mahallenin 29 tanesinde AK Parti, 21 tanesinde CHP, 16 tanesinde DEM Parti, 14 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde HÜDA PAR birinci çıktı.

Çermik’in altın sandığı hangisi?

Çermik’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çermik, Başarı Mah., 1024 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 5,62 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,63 puan sapmayla verdi.

Çermik’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Gürüz (%93,4) mahallesinde, en düşük oyu Örenkuyu (%6,4) mahallesinde aldı.

Çermik’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Bintaş (%46,9) mahallesinde, en düşük oyu Örenkuyu (%1,0) mahallesinde aldı.

Çermik’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeşilova Mah. (%96,6), en düşük katılım Tepe Mah. (%71,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Diyarbakır il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.