Eğil Seçim Sonuçları

2014–2024 · Diyarbakır · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Eğil’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,1 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %36,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 6,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Eğil’de Kemal Kılıçdaroğlu %57,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%38,1
2024 katılım
%88,6
yerel seçim
Seçmen
16.089
2024
Sandık
59
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Eğil sonuçları Diyarbakır geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıEğil, Diyarbakır · katılım %88,6EğilDiyarbakırAK Parti%38,15%17,67DEM Parti%36,35%63,07Saadet%13,59%0,81HÜDA PAR%4,19%7,62Yeniden Refah%3,82%4,15CHP%1,57%3,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurEğil, Diyarbakır · katılım %73,9EğilDiyarbakırKılıçdaroğlu%60,08%71,95Erdoğan%38,00%26,48Sinan Oğan%1,13%1,26Muharrem İnce%0,80%0,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurEğil, Diyarbakır · katılım %67,1EğilDiyarbakırKılıçdaroğlu%57,80%71,65Erdoğan%42,20%28,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiEğil, Diyarbakır · katılım %74,0EğilDiyarbakırYeşil Sol Parti%49,49%62,71AK Parti%33,15%22,29CHP%6,98%7,65İYİ Parti%3,68%2,22MHP%1,54%1,14Yeniden Refah%1,12%1,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Eğil’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Eğil’de oyların %21,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 4,7 puan.

12 salıncak mahalle10 mahallede birinci parti değişti24 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ilgın Mah.AK Parti → HÜDA PAR71,847,6
Oyalı Mah.DEM Parti → Saadet56,921,1
Kale Mah.AK Parti → DEM Parti35,718,9
Sarıca Mah.DEM Parti → AK Parti32,810,8
Yenişehir Mah.AK Parti → DEM Parti28,521,0
Kalkan Mah.DEM Parti → AK Parti25,62,6
Akalan Mah.DEM Parti → AK Parti25,640,8
Kaya Mah.DEM Parti (aynı)25,54,6
Kazanlı Mah.DEM Parti (aynı)22,94,6
Meşeler Mah.DEM Parti → AK Parti21,928,5
Yatır Mah.DEM Parti → AK Parti21,69,8
Düzlük Mah.DEM Parti → AK Parti18,47,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%52,1
AK Parti%40,9
HÜDA PAR%3,6
Katılım %88,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%55,6
Recep Tayyip Erdoğan%37,5
Muharrem İnce%4,1
Katılım %77,0
2018 MVMilletvekili
HDP%55,9
AK Parti%28,8
İYİ Parti%8,8
Katılım %76,9
2019 YerelYerel
HDP%51,9
AK Parti%44,3
Saadet%2,0
Katılım %90,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%60,1
Recep Tayyip Erdoğan%38,0
Sinan Oğan%1,1
Katılım %73,9
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%49,5
AK Parti%33,2
CHP%7,0
Katılım %74,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%57,8
Recep Tayyip Erdoğan%42,2
Katılım %67,1
2024 YerelYerel
AK Parti%38,2
DEM Parti%36,4
Saadet%13,6
Katılım %88,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Eğil’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akalan Mah.AK Parti %67,0%85,3
Babalar Mah.AK Parti %77,9%83,9
Bahşilar Mah.DEM Parti %54,3%86,8
Balaban Mah.AK Parti %47,0%97,6
Balım Mah.AK Parti %36,6%156,6
Baysu Mah.DEM Parti %53,8%94,9
Dere Mah.AK Parti %39,9%111,4
Döşemeler Mah.AK Parti %51,1%94,0
Düzlük Mah.AK Parti %45,5%90,8
Gündoğuran Mah.DEM Parti %73,4%90,0
Gürünlü Mah.DEM Parti %66,0%95,9
Ilgın Mah.HÜDA PAR %62,9%87,4
Kale Mah.DEM Parti %49,4%89,8
Kalecik Mah.DEM Parti %60,2%89,9
Kalkan Mah.AK Parti %36,0%113,4
Kaya Mah.DEM Parti %39,9%72,0
Kazanlı Mah.DEM Parti %40,1%85,4
Konak Mah.DEM Parti %49,1%91,5
Kırkkuyu Mah.AK Parti %51,4%206,4
Meşeler Mah.AK Parti %57,9%92,6

Altın sandık

Eğil’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Eğil’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Yukarıhaydan Mah.%70,3
Akalan Mah.%67,0
Meşeler Mah.%57,9
En zayıf
Gündoğuran Mah.%12,4
Ilgın Mah.%12,9
Oyalı Mah.%14,3
DEM Parti
En güçlü
Gündoğuran Mah.%73,4
Bahşilar Mah.%54,3
Baysu Mah.%53,8
En zayıf
Ilgın Mah.%15,3
Balaban Mah.%17,4
Yukarıhaydan Mah.%23,6
Saadet
En güçlü
Oyalı Mah.%49,7
Balaban Mah.%31,1
Kale Mah.%30,5
En zayıf
Sarıca Mah.%1,7
Yukarıhaydan Mah.%2,7
Meşeler Mah.%3,4

Seçime katılım

2024 Yerel%88,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%73,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%67,1 / TR %84,1
2019 Yerel%90,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Sağlam Mah.%111,6
Dere Mah.%111,4
Balaban Mah.%97,6
Yukarıhaydan Mah.%96,7
Baysu Mah.%94,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yenişehir Mah.%43,8
Kaya Mah.%72,0
Sarmaşık Mah.%78,2
Yatır Mah.%84,4
Akalan Mah.%85,3

Eğil seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Eğil’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Eğil’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,1 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %36,4 ile ikinci oldu.

Eğil’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Eğil’de 16.089 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 59 sandıkta kullanıldı.

Eğil’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %60,1, Recep Tayyip Erdoğan %38,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,8 ile önde çıktı.

Eğil’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %49,5, AK Parti %33,1, CHP %7,0, İYİ Parti %3,7, MHP %1,5.

Eğil’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Eğil’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Eğil’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Eğil’de oyların %21,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 4,7 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.

Eğil’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 12 salıncak mahalle var; en oynakları Ilgın Mah., Oyalı Mah., Kale Mah..

Eğil’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Eğil’de etkin parti sayısı 3,34; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 1,8 puan.

Eğil’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Eğil’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Eğil’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Eğil’de geçersiz oy oranı %15,56 (Diyarbakır: %8,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Eğil’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Eğil’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Eğil hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Eğil’de HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Eğil’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Eğil’deki 30 mahallenin 16 tanesinde AK Parti, 12 tanesinde DEM Parti, 1 tanesinde HÜDA PAR, 1 tanesinde Saadet birinci çıktı.

Eğil’in altın sandığı hangisi?

Eğil’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Eğil, Kalkan Mah., 1028 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,94 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,26 puan sapmayla verdi.

Eğil’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yukarıhaydan (%70,3) mahallesinde, en düşük oyu Gündoğuran (%12,4) mahallesinde aldı.

Eğil’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Gündoğuran (%73,4) mahallesinde, en düşük oyu Ilgın (%15,3) mahallesinde aldı.

Eğil’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sağlam Mah. (%111,6), en düşük katılım Yenişehir Mah. (%43,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Diyarbakır il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.