Ergani Seçim Sonuçları

2014–2024 · Diyarbakır · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ergani’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,7 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %18,1 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ergani’de Kemal Kılıçdaroğlu %67,1 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%56,7
2024 katılım
%72,2
yerel seçim
Seçmen
89.422
2024
Sandık
314
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ergani sonuçları Diyarbakır geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıErgani, Diyarbakır · katılım %72,2ErganiDiyarbakırDEM Parti%56,68%63,07AK Parti%18,09%17,67HÜDA PAR%11,53%7,62Yeniden Refah%4,75%4,15CHP%4,39%3,79DEVA%1,57%1,20Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurErgani, Diyarbakır · katılım %79,9ErganiDiyarbakırKılıçdaroğlu%68,59%71,95Erdoğan%29,89%26,48Sinan Oğan%1,07%1,26Muharrem İnce%0,45%0,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurErgani, Diyarbakır · katılım %73,4ErganiDiyarbakırKılıçdaroğlu%67,10%71,65Erdoğan%32,90%28,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiErgani, Diyarbakır · katılım %79,9ErganiDiyarbakırYeşil Sol Parti%58,28%62,71AK Parti%24,42%22,29CHP%8,11%7,65İYİ Parti%2,57%2,22MHP%1,76%1,14Yeniden Refah%1,46%1,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ergani’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ergani’de oyların %21,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 11,2 puan.

20 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti62 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Çakartaş Mah.AK Parti → Yeniden Refah91,881,9
Gözlü Mah.AK Parti → HÜDA PAR66,330,6
Kumçi Mah.AK Parti → DEVA61,39,9
Karpuzlu Mah.AK Parti → HÜDA PAR59,714,4
Akçoban Mah.AK Parti → DEM Parti58,513,1
Yukarıkarpuzlu Mah.AK Parti → DEM Parti53,819,7
Yukarıbitikçi Mah.AK Parti (aynı)52,71,1
Çimlihöyük Mah.AK Parti → HÜDA PAR51,83,1
Ziyaret Mah.AK Parti → DEM Parti49,10,9
Dereboyu Mah.DEM Parti → HÜDA PAR46,33,3
Gözekaya Mah.AK Parti → DEM Parti40,56,1
Ortaağaç Mah.AK Parti → DEM Parti40,136,0
Alitaşı Mah.AK Parti → DEM Parti40,057,3
Aşağıkuyulu Mah.DEM Parti → AK Parti37,236,7
Bereketli Mah.AK Parti → DEM Parti36,834,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%46,4
AK Parti%39,8
HÜDA PAR%9,0
Katılım %81,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%57,5
Recep Tayyip Erdoğan%31,4
Muharrem İnce%8,3
Katılım %80,9
2018 MVMilletvekili
HDP%65,2
AK Parti%24,5
İYİ Parti%3,0
Katılım %80,9
2019 YerelYerel
HDP%56,1
AK Parti%39,8
CHP%2,6
Katılım %80,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%68,6
Recep Tayyip Erdoğan%29,9
Sinan Oğan%1,1
Katılım %79,9
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%58,3
AK Parti%24,4
CHP%8,1
Katılım %79,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%67,1
Recep Tayyip Erdoğan%32,9
Katılım %73,4
2024 YerelYerel
DEM Parti%56,7
AK Parti%18,1
HÜDA PAR%11,5
Katılım %72,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ergani’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adnan Menderes Mah.DEM Parti %61,0%64,9
Ahmetli Mah.DEM Parti %58,2%89,0
Akçakale Mah.DEM Parti %44,0%76,6
Akçoban Mah.DEM Parti %47,7%67,1
Alitaşı Mah.DEM Parti %70,4%84,9
Armutova Mah.DEM Parti %34,8%93,5
Aziziye Mah.DEM Parti %57,2%69,3
Azıklı Mah.DEM Parti %60,9%84,8
Aşağıbitikçi Mah.DEM Parti %68,7%94,8
Aşağıkuyulu Mah.AK Parti %61,6%84,9
Bademli Mah.DEM Parti %56,2%57,5
Bagür Mah.DEM Parti %71,3%71,4
Bahçekaşı Mah.DEM Parti %44,8%139,1
Bereketli Mah.DEM Parti %55,4%81,1
Boncuklu Mah.DEM Parti %61,9%85,5
Bozyer Mah.DEM Parti %60,3%74,1
Boğazköy Mah.DEM Parti %44,1%87,5
Buzluca Mah.DEM Parti %48,1%89,9
Caferan Mah.AK Parti %43,5%99,0
Canveren Mah.DEM Parti %52,0%94,7

Altın sandık

Ergani’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ergani’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Çayırdere Mah.%76,3
Hendekköy Mah.%75,1
Dibektaş Mah.%74,3
En zayıf
Çakartaş Mah.%5,7
Kortaş Mah.%17,7
Yukarıbitikçi Mah.%21,7
AK Parti
En güçlü
Aşağıkuyulu Mah.%61,6
Karaburçak Mah.%47,5
Morkoyun Mah.%44,7
En zayıf
Çakartaş Mah.%4,5
Gözlü Mah.%5,0
Karpuzlu Mah.%6,8
HÜDA PAR
En güçlü
Gözlü Mah.%58,3
Karpuzlu Mah.%51,5
Çimlihöyük Mah.%40,0
En zayıf
Salihli Mah.%1,3
Çakartaş Mah.%1,9
Aşağıkuyulu Mah.%2,2

Seçime katılım

2024 Yerel%72,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%79,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%73,4 / TR %84,1
2019 Yerel%80,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çayırdere Mah.%95,0
Aşağıbitikçi Mah.%94,8
Canveren Mah.%94,7
Develi Mah.%94,6
Armutova Mah.%93,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İncehıdır Mah.%56,5
Çimlihöyük Mah.%61,5
Gözekaya Mah.%63,4
Dicle Mah.%63,8
Adnan Menderes Mah.%64,9

Ergani seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ergani’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ergani’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,7 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %18,1 ile ikinci oldu.

Ergani’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ergani’de 89.422 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 314 sandıkta kullanıldı.

Ergani’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %68,6, Recep Tayyip Erdoğan %29,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %67,1 ile önde çıktı.

Ergani’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %58,3, AK Parti %24,4, CHP %8,1, İYİ Parti %2,6, MHP %1,8.

Ergani’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ergani’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ergani’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ergani’de oyların %21,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 11,2 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Ergani’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 20 salıncak mahalle var; en oynakları Çakartaş Mah., Gözlü Mah., Kumçi Mah..

Ergani’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ergani’de etkin parti sayısı 2,69; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 38,6 puan.

Ergani’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Ergani’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Ergani’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ergani’de geçersiz oy oranı %10,56 (Diyarbakır: %8,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 8 sandık var.

Ergani’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ergani’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Ergani hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ergani’de HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Ergani’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ergani’deki 107 mahallenin 83 tanesinde DEM Parti, 16 tanesinde AK Parti, 6 tanesinde HÜDA PAR, 1 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde DEVA birinci çıktı.

Ergani’nin altın sandığı hangisi?

Ergani’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ergani, Adnan Menderes Mah., 1006 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,7 puan saptı.

Ergani’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Çayırdere (%76,3) mahallesinde, en düşük oyu Çakartaş (%5,7) mahallesinde aldı.

Ergani’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Aşağıkuyulu (%61,6) mahallesinde, en düşük oyu Çakartaş (%4,5) mahallesinde aldı.

Ergani’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %72,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çayırdere Mah. (%95,0), en düşük katılım İncehıdır Mah. (%56,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Diyarbakır il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.