Hazro Seçim Sonuçları

2014–2024 · Diyarbakır · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Hazro’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,2 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %45,6 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 3,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Hazro’da Kemal Kılıçdaroğlu %75,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%50,2
2024 katılım
%81,0
yerel seçim
Seçmen
11.168
2024
Sandık
46
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Hazro sonuçları Diyarbakır geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHazro, Diyarbakır · katılım %81,0HazroDiyarbakırAK Parti%50,18%17,67DEM Parti%45,62%63,07Yeniden Refah%1,67%4,15İYİ Parti%1,22%0,47BTP%0,47%0,28Saadet%0,44%0,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHazro, Diyarbakır · katılım %77,8HazroDiyarbakırKılıçdaroğlu%74,72%71,95Erdoğan%23,06%26,48Sinan Oğan%1,88%1,26Muharrem İnce%0,34%0,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHazro, Diyarbakır · katılım %70,5HazroDiyarbakırKılıçdaroğlu%75,24%71,65Erdoğan%24,76%28,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHazro, Diyarbakır · katılım %77,4HazroDiyarbakırYeşil Sol Parti%69,58%62,71AK Parti%16,69%22,29MHP%5,29%1,14CHP%4,31%7,65İYİ Parti%1,05%2,22Yeniden Refah%0,68%1,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Hazro’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Hazro’da oyların %7,2’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 4,8 puan.

1 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti20 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Çökeksu Mah.DEM Parti → AK Parti34,240,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%67,1
AK Parti%23,3
HÜDA PAR%4,0
Katılım %81,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%76,6
Recep Tayyip Erdoğan%18,9
Muharrem İnce%3,1
Katılım %81,6
2018 MVMilletvekili
HDP%79,9
AK Parti%13,2
MHP%4,0
Katılım %80,8
2019 YerelYerel
HDP%51,5
AK Parti%46,5
CHP%1,3
Katılım %82,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%74,7
Recep Tayyip Erdoğan%23,1
Sinan Oğan%1,9
Katılım %77,8
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%69,6
AK Parti%16,7
MHP%5,3
Katılım %77,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%75,2
Recep Tayyip Erdoğan%24,8
Katılım %70,5
2024 YerelYerel
AK Parti%50,2
DEM Parti%45,6
Yeniden Refah%1,7
Katılım %81,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Hazro’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ağartı Mah.DEM Parti %84,4%87,8
Bahçe Mah.AK Parti %79,2%89,8
Bayırdüzü Mah.DEM Parti %60,3%73,6
Bağyurdu Mah.AK Parti %52,6%96,0
Cami Mah.AK Parti %66,1%79,9
Dadaş Mah.DEM Parti %48,9%81,4
Elhuvan Mah.AK Parti %79,4%85,7
Gedikalan Mah.AK Parti %46,6%73,9
Gözlü Mah.DEM Parti %70,4%79,9
Hürriyet Mah.AK Parti %70,8%80,8
Kavaklıboğaz Mah.AK Parti %76,3%65,9
Koçbaba Mah.DEM Parti %57,1%100,0
Kulaçtepe Mah.AK Parti %51,4%80,8
Kırkkaşık Mah.DEM Parti %60,5%89,5
Kırmataş Mah.AK Parti %52,3%89,3
Meşebağları Mah.DEM Parti %53,5%73,4
Mutluca Mah.DEM Parti %62,3%93,4
Ormankaya Mah.AK Parti %52,3%86,1
Reşik Mah.DEM Parti %94,3%81,5
Sarıerik Mah.AK Parti %72,0%62,3

Altın sandık

Hazro’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Hazro’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Elhuvan Mah.%79,4
Kavaklıboğaz Mah.%76,3
Hürriyet Mah.%70,8
En zayıf
İşkar Mah.%16,7
Yazgı Mah.%17,6
Gözlü Mah.%27,2
DEM Parti
En güçlü
İşkar Mah.%80,9
Yazgı Mah.%80,9
Gözlü Mah.%70,4
En zayıf
Hürriyet Mah.%15,1
Elhuvan Mah.%18,6
Kavaklıboğaz Mah.%20,0

Seçime katılım

2024 Yerel%81,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%77,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%70,5 / TR %84,1
2019 Yerel%82,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kırkkaşık Mah.%89,5
Kırmataş Mah.%89,3
Yazgı Mah.%87,1
Ormankaya Mah.%86,1
Elhuvan Mah.%85,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kavaklıboğaz Mah.%65,9
İncekavak Mah.%72,2
Çökeksu Mah.%72,3
Meşebağları Mah.%73,4
Gözlü Mah.%79,9

Hazro seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Hazro’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Hazro’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,2 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %45,6 ile ikinci oldu.

Hazro’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Hazro’da 11.168 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 46 sandıkta kullanıldı.

Hazro’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %74,7, Recep Tayyip Erdoğan %23,1 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %75,2 ile önde çıktı.

Hazro’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %69,6, AK Parti %16,7, MHP %5,3, CHP %4,3, İYİ Parti %1,1.

Hazro’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Hazro’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 21,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Hazro’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Hazro’da oyların %7,2’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 4,8 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Hazro’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Çökeksu Mah..

Hazro’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Hazro’da etkin parti sayısı 2,17; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 4,6 puan.

Hazro’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Hazro’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Hazro’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Hazro’da geçersiz oy oranı %10,0 (Diyarbakır: %8,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Hazro’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Hazro’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Hazro hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Hazro’da HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Hazro’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Hazro’daki 31 mahallenin 16 tanesinde AK Parti, 15 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Hazro’nun altın sandığı hangisi?

Hazro’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Hazro, Dadaş Mah., 1012 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,36 puan saptı.

Hazro’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Elhuvan (%79,4) mahallesinde, en düşük oyu İşkar (%16,7) mahallesinde aldı.

Hazro’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu İşkar (%80,9) mahallesinde, en düşük oyu Hürriyet (%15,1) mahallesinde aldı.

Hazro’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kırkkaşık Mah. (%89,5), en düşük katılım Kavaklıboğaz Mah. (%65,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Diyarbakır il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.