Kocaköy Seçim Sonuçları

2014–2024 · Diyarbakır · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kocaköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %72,2 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %20,3 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kocaköy’de Kemal Kılıçdaroğlu %81,9 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%72,2
2024 katılım
%80,5
yerel seçim
Seçmen
10.028
2024
Sandık
41
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kocaköy sonuçları Diyarbakır geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKocaköy, Diyarbakır · katılım %80,5KocaköyDiyarbakırDEM Parti%72,22%63,07AK Parti%20,27%17,67Yeniden Refah%3,35%4,15HÜDA PAR%2,01%7,62CHP%1,60%3,79BTP%0,29%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKocaköy, Diyarbakır · katılım %84,6KocaköyDiyarbakırKılıçdaroğlu%83,57%71,95Erdoğan%15,07%26,48Sinan Oğan%1,02%1,26Muharrem İnce%0,34%0,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKocaköy, Diyarbakır · katılım %79,4KocaköyDiyarbakırKılıçdaroğlu%81,92%71,65Erdoğan%18,08%28,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKocaköy, Diyarbakır · katılım %84,6KocaköyDiyarbakırYeşil Sol Parti%77,69%62,71AK Parti%12,27%22,29CHP%4,58%7,65MHP%1,50%1,14İYİ Parti%0,96%2,22Yeniden Refah%0,79%1,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kocaköy’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kocaköy’de oyların %16,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 13,4 puan.

4 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti17 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Bozyer Mah.AK Parti → DEM Parti34,856,4
Ambar Mah.AK Parti → DEM Parti29,629,1
Şeyh Şerafettin Mah.AK Parti → DEM Parti27,616,5
Yenişehir Mah.AK Parti → DEM Parti20,428,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%76,9
AK Parti%20,3
HÜDA PAR%1,2
Katılım %86,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%79,5
Recep Tayyip Erdoğan%16,1
Muharrem İnce%3,4
Katılım %88,9
2018 MVMilletvekili
HDP%82,1
AK Parti%13,5
CHP%1,4
Katılım %88,2
2019 YerelYerel
HDP%61,7
AK Parti%36,5
CHP%1,2
Katılım %89,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%83,6
Recep Tayyip Erdoğan%15,1
Sinan Oğan%1,0
Katılım %84,6
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%77,7
AK Parti%12,3
CHP%4,6
Katılım %84,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%81,9
Recep Tayyip Erdoğan%18,1
Katılım %79,4
2024 YerelYerel
DEM Parti%72,2
AK Parti%20,3
Yeniden Refah%3,4
Katılım %80,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kocaköy’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ambar Mah.DEM Parti %57,8%88,9
Arkbaşı Mah.DEM Parti %79,6%70,4
Boyunlu Mah.DEM Parti %73,5%82,2
Bozbağlar Mah.DEM Parti %95,4%88,7
Bozyer Mah.DEM Parti %75,7%85,5
Eyüpler Mah.DEM Parti %70,7%55,9
Gökçen Mah.DEM Parti %93,4%84,0
Gözebaşı Mah.DEM Parti %92,6%76,5
Günalan Mah.DEM Parti %91,2%78,8
Hacı Reşit Mah.DEM Parti %98,9%94,0
Kaya Mah.AK Parti %50,4%78,1
Kokulupınar Mah.DEM Parti %59,5%92,0
Suçıktı Mah.DEM Parti %77,7%70,6
Tepecik Mah.DEM Parti %85,7%82,7
Yazıköy Mah.DEM Parti %92,6%89,1
Yenişehir Mah.DEM Parti %61,1%76,5
Çakmaklı Mah.Yeniden Refah %57,7%72,1
Çaytepe Mah.DEM Parti %82,4%78,5
Çayırlı Mah.DEM Parti %91,0%82,3
Şaklat Mah.DEM Parti %74,1%88,8

Altın sandık

Kocaköy’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kocaköy’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Bozbağlar Mah.%95,4
Gökçen Mah.%93,4
Gözebaşı Mah.%92,6
En zayıf
Kaya Mah.%41,4
Şeyh Şerafettin Mah.%54,6
Ambar Mah.%57,8
AK Parti
En güçlü
Kaya Mah.%50,4
Şeyh Şerafettin Mah.%38,1
Kokulupınar Mah.%37,7
En zayıf
Şaklat Mah.%2,6
Bozbağlar Mah.%2,6
Gökçen Mah.%3,8

Seçime katılım

2024 Yerel%80,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%84,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%79,4 / TR %84,1
2019 Yerel%89,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kokulupınar Mah.%92,0
Yazıköy Mah.%89,1
Ambar Mah.%88,9
Şaklat Mah.%88,8
Bozbağlar Mah.%88,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Arkbaşı Mah.%70,4
Gözebaşı Mah.%76,5
Yenişehir Mah.%76,5
Kaya Mah.%78,1
Çaytepe Mah.%78,5

Kocaköy seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kocaköy’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kocaköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %72,2 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %20,3 ile ikinci oldu.

Kocaköy’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kocaköy’de 10.028 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 41 sandıkta kullanıldı.

Kocaköy’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %83,6, Recep Tayyip Erdoğan %15,1 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %81,9 ile önde çıktı.

Kocaköy’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %77,7, AK Parti %12,3, CHP %4,6, MHP %1,5, İYİ Parti %1,0.

Kocaköy’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kocaköy’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 26,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kocaköy’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kocaköy’de oyların %16,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 13,4 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Kocaköy’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Bozyer Mah., Ambar Mah., Şeyh Şerafettin Mah..

Kocaköy’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kocaköy’de etkin parti sayısı 1,77; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 52,0 puan.

Kocaköy’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Kocaköy’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Kocaköy’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kocaköy’de geçersiz oy oranı %9,49 (Diyarbakır: %8,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Kocaköy’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kocaköy’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kocaköy hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kocaköy’de HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Kocaköy’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kocaköy’deki 21 mahallenin 19 tanesinde DEM Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Kocaköy’ün altın sandığı hangisi?

Kocaköy’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kocaköy, Boyunlu Mah., 1005 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,04 puan saptı.

Kocaköy’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Bozbağlar (%95,4) mahallesinde, en düşük oyu Kaya (%41,4) mahallesinde aldı.

Kocaköy’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kaya (%50,4) mahallesinde, en düşük oyu Şaklat (%2,6) mahallesinde aldı.

Kocaköy’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kokulupınar Mah. (%92,0), en düşük katılım Arkbaşı Mah. (%70,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Diyarbakır il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.