Lice Seçim Sonuçları

2014–2024 · Diyarbakır · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Lice’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %86,2 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %9,1 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Lice’de Kemal Kılıçdaroğlu %85,4 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%86,2
2024 katılım
%77,1
yerel seçim
Seçmen
18.589
2024
Sandık
94
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Lice sonuçları Diyarbakır geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıLice, Diyarbakır · katılım %77,1LiceDiyarbakırDEM Parti%86,18%63,07AK Parti%9,13%17,67HÜDA PAR%1,34%7,62DEVA%1,10%1,20Yeniden Refah%0,91%4,15BTP%0,70%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurLice, Diyarbakır · katılım %83,6LiceDiyarbakırKılıçdaroğlu%83,91%71,95Erdoğan%12,78%26,48Sinan Oğan%3,03%1,26Muharrem İnce%0,28%0,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurLice, Diyarbakır · katılım %79,2LiceDiyarbakırKılıçdaroğlu%85,40%71,65Erdoğan%14,60%28,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiLice, Diyarbakır · katılım %83,6LiceDiyarbakırYeşil Sol Parti%78,35%62,71AK Parti%10,24%22,29CHP%4,77%7,65MHP%1,95%1,14İYİ Parti%1,48%2,22Yeniden Refah%0,95%1,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Lice’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Lice’de oyların %12,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 9,5 puan.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti25 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Üçdamlar Mah.AK Parti → DEM Parti36,619,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%89,4
AK Parti%8,0
CHP%0,8
Katılım %83,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%82,8
Recep Tayyip Erdoğan%12,9
Muharrem İnce%3,1
Katılım %88,9
2018 MVMilletvekili
HDP%87,1
AK Parti%7,5
MHP%2,2
Katılım %86,0
2019 YerelYerel
HDP%77,8
AK Parti%19,8
CHP%1,9
Katılım %84,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%83,9
Recep Tayyip Erdoğan%12,8
Sinan Oğan%3,0
Katılım %83,6
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%78,4
AK Parti%10,2
CHP%4,8
Katılım %83,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%85,4
Recep Tayyip Erdoğan%14,6
Katılım %79,2
2024 YerelYerel
DEM Parti%86,2
AK Parti%9,1
HÜDA PAR%1,3
Katılım %77,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Lice’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abalı Mah.DEM Parti %94,5%81,1
Akçabudak Mah.DEM Parti %63,3%52,9
Arıklı Mah.DEM Parti %96,8%69,6
Baharlar Mah.DEM Parti %93,1%58,9
Bayırlı Mah.DEM Parti %76,5%89,0
Bağlan Mah.DEM Parti %80,1%77,8
Birlik Mah.DEM Parti %90,4%70,0
Budak Mah.DEM Parti %94,4%82,7
Camikebir Mah.DEM Parti %86,6%69,2
Dallıca Mah.DEM Parti %95,2%56,8
Damar Mah.DEM Parti %93,8%121,4
Daralan Mah.DEM Parti %90,1%64,0
Delvan Mah.DEM Parti %92,7%70,8
Dernek Mah.DEM Parti %93,8%81,6
Dibek Mah.DEM Parti %84,5%66,7
Dolunay Mah.DEM Parti %94,0%87,4
Duru Mah.DEM Parti %90,6%87,2
Ecemiş Mah.DEM Parti %62,8%42,5
Ergin Mah.DEM Parti %96,3%59,3
Esenler Mah.DEM Parti %88,3%81,1

Altın sandık

Lice’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Lice’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Şaar Mah.%96,8
Çarşı Mah.%95,9
Dallıca Mah.%95,2
En zayıf
Oyuklu Mah.%28,7
Üçdamlar Mah.%53,3
Yaprak Mah.%67,7
AK Parti
En güçlü
Oyuklu Mah.%51,4
Üçdamlar Mah.%33,6
Yaprak Mah.%27,0
En zayıf
Çarşı Mah.%1,5
Mulla Mah.%1,7
Dallıca Mah.%2,6

Seçime katılım

2024 Yerel%77,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%83,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%79,2 / TR %84,1
2019 Yerel%84,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Savat Mah.%92,8
Hedik Mah.%88,6
Duru Mah.%87,2
Çeper Mah.%82,7
Şaar Mah.%82,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Dallıca Mah.%56,8
Kıpçak Mah.%62,2
Daralan Mah.%64,0
Üçdamlar Mah.%66,9
Karahasan Mah.%70,2

Lice seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Lice’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Lice’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %86,2 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %9,1 ile ikinci oldu.

Lice’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Lice’de 18.589 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 94 sandıkta kullanıldı.

Lice’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %83,9, Recep Tayyip Erdoğan %12,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %85,4 ile önde çıktı.

Lice’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %78,3, AK Parti %10,2, CHP %4,8, MHP %1,9, İYİ Parti %1,5.

Lice’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Lice’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 27,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Lice’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Lice’de oyların %12,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 9,5 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Lice’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Üçdamlar Mah..

Lice’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Lice’de etkin parti sayısı 1,33; yani tek parti hâkim bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 77,1 puan.

Lice’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Lice’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Lice’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Lice’de geçersiz oy oranı %9,49 (Diyarbakır: %8,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Lice’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Lice’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Lice hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Lice’de HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Lice’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Lice’deki 70 mahallenin 69 tanesinde DEM Parti, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Lice’nin altın sandığı hangisi?

Lice’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Lice, Zümrüt Mah., 1094 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,01 puan saptı.

Lice’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Şaar (%96,8) mahallesinde, en düşük oyu Oyuklu (%28,7) mahallesinde aldı.

Lice’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Oyuklu (%51,4) mahallesinde, en düşük oyu Çarşı (%1,5) mahallesinde aldı.

Lice’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Savat Mah. (%92,8), en düşük katılım Dallıca Mah. (%56,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Diyarbakır il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.