Silvan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Diyarbakır · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Silvan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %77,1 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %9,9 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Silvan’da Kemal Kılıçdaroğlu %78,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%77,1
2024 katılım
%72,8
yerel seçim
Seçmen
55.825
2024
Sandık
208
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Silvan sonuçları Diyarbakır geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSilvan, Diyarbakır · katılım %72,8SilvanDiyarbakırDEM Parti%77,06%63,07AK Parti%9,90%17,67HÜDA PAR%6,75%7,62CHP%1,87%3,79Yeniden Refah%1,62%4,15DEVA%1,28%1,20Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSilvan, Diyarbakır · katılım %83,6SilvanDiyarbakırKılıçdaroğlu%78,60%71,95Erdoğan%19,97%26,48Sinan Oğan%1,19%1,26Muharrem İnce%0,24%0,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSilvan, Diyarbakır · katılım %78,5SilvanDiyarbakırKılıçdaroğlu%78,58%71,65Erdoğan%21,42%28,35Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSilvan, Diyarbakır · katılım %83,6SilvanDiyarbakırYeşil Sol Parti%72,57%62,71AK Parti%17,41%22,29CHP%4,86%7,65MHP%1,15%1,14İYİ Parti%1,00%2,22Yeniden Refah%0,87%1,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Silvan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Silvan’da oyların %12,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma DEM Parti lehine 6,8 puan.

7 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti58 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Onbaşılar Mah.AK Parti → DEM Parti65,924,4
Keklikdere Mah.AK Parti → HÜDA PAR56,62,1
Eşme Mah.DEM Parti → Yeniden Refah51,41,4
Aşağıveysi Mah.DEM Parti → HÜDA PAR51,44,8
Bağdere Mah.AK Parti → DEM Parti48,37,3
Boyunlu Mah.AK Parti → DEM Parti45,929,0
Sulak Mah.AK Parti → DEM Parti27,030,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%69,6
AK Parti%22,4
HÜDA PAR%4,5
Katılım %84,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%79,6
Recep Tayyip Erdoğan%17,1
Muharrem İnce%2,3
Katılım %86,7
2018 MVMilletvekili
HDP%84,4
AK Parti%12,3
CHP%1,1
Katılım %86,3
2019 YerelYerel
HDP%75,7
AK Parti%22,2
CHP%1,3
Katılım %82,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%78,6
Recep Tayyip Erdoğan%20,0
Sinan Oğan%1,2
Katılım %83,6
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%72,6
AK Parti%17,4
CHP%4,9
Katılım %83,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%78,6
Recep Tayyip Erdoğan%21,4
Katılım %78,5
2024 YerelYerel
DEM Parti%77,1
AK Parti%9,9
HÜDA PAR%6,8
Katılım %72,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Silvan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akdere Mah.DEM Parti %90,4%81,3
Akyol Mah.DEM Parti %95,3%83,3
Akçayır Mah.DEM Parti %85,7%70,4
Akçeltik Mah.DEM Parti %68,3%95,1
Alibey Mah.DEM Parti %81,8%80,0
Altınkum Mah.DEM Parti %89,6%79,0
Arı Mah.DEM Parti %61,8%63,6
Aşağıkaya Mah.DEM Parti %86,3%94,6
Aşağıveysi Mah.HÜDA PAR %44,8%46,5
Babakaya Mah.DEM Parti %70,2%93,0
Bahçe Mah.DEM Parti %84,0%93,4
Bahçelievler Mah.DEM Parti %75,5%69,8
Bayrambaşı Mah.DEM Parti %74,2%72,6
Bağdere Mah.DEM Parti %37,3%62,2
Bağlar Mah.DEM Parti %72,4%70,2
Başdeğirmen Mah.DEM Parti %87,1%73,6
Başıbüyük Mah.DEM Parti %94,4%96,8
Bellibahçe Mah.DEM Parti %94,7%61,5
Bereketli Mah.DEM Parti %90,8%71,0
Beypınar Mah.DEM Parti %73,9%83,0

Altın sandık

Silvan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Silvan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Gökçetevek Mah.%96,5
Karamus Mah.%95,7
Karahacı Mah.%95,2
En zayıf
Keklikdere Mah.%19,8
Bağdere Mah.%37,3
Aşağıveysi Mah.%40,0
AK Parti
En güçlü
Keklikdere Mah.%32,6
Taşpınar Mah.%31,0
Kumgölü Mah.%28,0
En zayıf
Sarıbuğday Mah.%0,2
Gökçetevek Mah.%1,0
Doluçanak Mah.%1,8
HÜDA PAR
En güçlü
Aşağıveysi Mah.%44,8
Keklikdere Mah.%34,8
Sarıbuğday Mah.%31,3
En zayıf
Yukarıveysi Mah.%0,7
Karamus Mah.%0,7
Demirkuyu Mah.%0,7

Seçime katılım

2024 Yerel%72,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%83,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%78,5 / TR %84,1
2019 Yerel%82,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yukarıveysi Mah.%96,7
Taşpınar Mah.%93,9
Çevriksu Mah.%93,9
Düzalan Mah.%93,6
Yeşerdi Mah.%92,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Aşağıveysi Mah.%46,5
Selahattin Mah.%58,0
Camii Mah.%61,3
Feridun Mah.%61,6
Çardak Mah.%62,1

Silvan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Silvan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Silvan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %77,1 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %9,9 ile ikinci oldu.

Silvan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Silvan’da 55.825 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 208 sandıkta kullanıldı.

Silvan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %78,6, Recep Tayyip Erdoğan %20,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %78,6 ile önde çıktı.

Silvan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %72,6, AK Parti %17,4, CHP %4,9, MHP %1,1, İYİ Parti %1,0.

Silvan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Silvan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 23,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Silvan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Silvan’da oyların %12,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 6,8 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Silvan’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları Onbaşılar Mah., Keklikdere Mah., Eşme Mah..

Silvan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Silvan’da etkin parti sayısı 1,64; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 67,2 puan.

Silvan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Silvan’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Silvan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Silvan’da geçersiz oy oranı %9,52 (Diyarbakır: %8,25). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.

Silvan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Silvan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Silvan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Silvan’da HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Silvan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Silvan’daki 93 mahallenin 88 tanesinde DEM Parti, 3 tanesinde HÜDA PAR, 2 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Silvan’ın altın sandığı hangisi?

Silvan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Silvan, Yenişehir Mah., 1194 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,52 puan saptı.

Silvan’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Gökçetevek (%96,5) mahallesinde, en düşük oyu Keklikdere (%19,8) mahallesinde aldı.

Silvan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Keklikdere (%32,6) mahallesinde, en düşük oyu Sarıbuğday (%0,2) mahallesinde aldı.

Silvan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %72,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yukarıveysi Mah. (%96,7), en düşük katılım Aşağıveysi Mah. (%46,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Diyarbakır il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.