Çilimli Seçim Sonuçları

2014–2024 · Düzce · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çilimli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,5 oyla AK Parti kazandı. MHP %41,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 3,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çilimli’de Recep Tayyip Erdoğan %82,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%47,5
2024 katılım
%86,9
yerel seçim
Seçmen
5.956
2024
Sandık
22
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çilimli sonuçları Düzce geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇilimli, Düzce · katılım %86,9ÇilimliDüzceAK Parti%47,49%39,10MHP%41,02%14,25CHP%5,72%13,48Yeniden Refah%4,05%23,44Zafer Partisi%0,62%1,22Saadet%0,48%1,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇilimli, Düzce · katılım %93,1ÇilimliDüzceErdoğan%78,28%68,60Kılıçdaroğlu%15,13%24,91Sinan Oğan%6,20%6,10Muharrem İnce%0,39%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇilimli, Düzce · katılım %91,7ÇilimliDüzceErdoğan%82,22%71,93Kılıçdaroğlu%17,78%28,07Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇilimli, Düzce · katılım %93,1ÇilimliDüzceAK Parti%56,63%49,29MHP%18,92%16,16CHP%13,69%22,60Yeniden Refah%3,77%3,89Zafer Partisi%2,05%2,17ittifak)%0,79%0,63Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çilimli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çilimli’de oyların %5,2’i el değiştirdi (sakin). Net kayma MHP lehine 1,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%68,4
MHP%16,1
CHP%11,6
Katılım %92,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,5
Muharrem İnce%12,3
Meral Akşener%6,8
Katılım %92,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%60,5
MHP%20,1
CHP%7,6
Katılım %92,3
2019 YerelYerel
AK Parti%50,5
MHP%40,7
İYİ Parti%7,8
Katılım %89,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%78,3
Kemal Kılıçdaroğlu%15,1
Sinan Oğan%6,2
Katılım %93,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%56,6
MHP%18,9
CHP%13,7
Katılım %93,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%82,2
Kemal Kılıçdaroğlu%17,8
Katılım %91,7
2024 YerelYerel
AK Parti%47,5
MHP%41,0
CHP%5,7
Katılım %86,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çilimli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Arabacı Mah.MHP %47,7%90,2
Dongelli Mah.AK Parti %53,6%92,7
Duzce T Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mudurlugu Mah.CHP %50,0%93,3
Mahirağa Mah.AK Parti %42,4%92,7
Topçular Mah.MHP %45,0%89,6
Ulucami Mah.AK Parti %47,5%86,4
Yeşil Mah.AK Parti %53,3%86,8
Yeşiltepe Mah.AK Parti %46,6%88,8
Şerefiye Mah.AK Parti %45,5%76,6

Altın sandık

Çilimli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çilimli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Dongelli Mah.%53,6
Yeşil Mah.%53,3
Ulucami Mah.%47,5
En zayıf
Arabacı Mah.%44,4
Topçular Mah.%44,8
Şerefiye Mah.%45,5
MHP
En güçlü
Arabacı Mah.%47,7
Topçular Mah.%45,0
Ulucami Mah.%41,1
En zayıf
Yeşil Mah.%36,2
Yeşiltepe Mah.%39,0
Şerefiye Mah.%39,9
CHP
En güçlü
Yeşiltepe Mah.%9,7
Şerefiye Mah.%6,6
Ulucami Mah.%6,1
En zayıf
Arabacı Mah.%1,1
Topçular Mah.%3,5
Dongelli Mah.%3,7

Seçime katılım

2024 Yerel%86,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%91,7 / TR %84,1
2019 Yerel%89,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Dongelli Mah.%92,7
Arabacı Mah.%90,2
Topçular Mah.%89,6
Yeşiltepe Mah.%88,8
Yeşil Mah.%86,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Şerefiye Mah.%76,6
Ulucami Mah.%86,4
Yeşil Mah.%86,8
Yeşiltepe Mah.%88,8
Topçular Mah.%89,6

Çilimli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çilimli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çilimli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,5 oyla AK Parti kazandı. MHP %41,0 ile ikinci oldu.

Çilimli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çilimli’de 5.956 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 22 sandıkta kullanıldı.

Çilimli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %78,3, Kemal Kılıçdaroğlu %15,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %82,2 ile önde çıktı.

Çilimli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %56,6, MHP %18,9, CHP %13,7, Yeniden Refah %3,8, Zafer Partisi %2,0.

Çilimli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çilimli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çilimli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çilimli’de oyların %5,2’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 1,7 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Çilimli’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Çilimli’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Çilimli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çilimli’de etkin parti sayısı 2,51; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 6,5 puan.

Çilimli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çilimli’de geçersiz oy oranı %2,65 (Düzce: %4,29). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Çilimli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çilimli’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Çilimli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çilimli’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Çilimli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çilimli’deki 9 mahallenin 6 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde MHP, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Çilimli’nin altın sandığı hangisi?

Çilimli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çilimli, Şerefiye Mah., 1008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,6 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,64 puan sapmayla verdi.

Çilimli’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Dongelli (%53,6) mahallesinde, en düşük oyu Arabacı (%44,4) mahallesinde aldı.

Çilimli’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Arabacı (%47,7) mahallesinde, en düşük oyu Yeşil (%36,2) mahallesinde aldı.

Çilimli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Dongelli Mah. (%92,7), en düşük katılım Şerefiye Mah. (%76,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Düzce il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.