Cumayeri Seçim Sonuçları

2014–2024 · Düzce · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Cumayeri’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,5 oyla MHP kazandı. AK Parti %39,8 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 4,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Cumayeri’de Recep Tayyip Erdoğan %80,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%42,5
2024 katılım
%86,6
yerel seçim
Seçmen
7.899
2024
Sandık
25
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Cumayeri sonuçları Düzce geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıCumayeri, Düzce · katılım %86,6CumayeriDüzceMHP%42,54%14,25AK Parti%39,77%39,10Yeniden Refah%14,10%23,44Saadet%1,34%1,26İYİ Parti%1,32%4,62Zafer Partisi%0,44%1,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurCumayeri, Düzce · katılım %93,1CumayeriDüzceErdoğan%77,00%68,60Kılıçdaroğlu%17,44%24,91Sinan Oğan%5,30%6,10Muharrem İnce%0,26%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurCumayeri, Düzce · katılım %91,1CumayeriDüzceErdoğan%80,58%71,93Kılıçdaroğlu%19,42%28,07Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiCumayeri, Düzce · katılım %93,0CumayeriDüzceAK Parti%54,13%49,29MHP%19,73%16,16CHP%14,71%22,60Yeniden Refah%4,56%3,89Zafer Partisi%2,02%2,17Yeşil Sol Parti%1,00%0,96Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Cumayeri’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Cumayeri’de oyların %16,2’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Yeniden Refah lehine 13,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%44,5
MHP%27,8
BBP%17,1
Katılım %92,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,1
Muharrem İnce%11,3
Meral Akşener%6,1
Katılım %92,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%62,2
MHP%18,0
CHP%7,8
Katılım %91,9
2019 YerelYerel
MHP%47,0
AK Parti%43,4
BBP%5,2
Katılım %90,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,0
Kemal Kılıçdaroğlu%17,4
Sinan Oğan%5,3
Katılım %93,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%54,1
MHP%19,7
CHP%14,7
Katılım %93,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,6
Kemal Kılıçdaroğlu%19,4
Katılım %91,1
2024 YerelYerel
MHP%42,5
AK Parti%39,8
Yeniden Refah%14,1
Katılım %86,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Cumayeri’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Mehmet Akif Mah.MHP %52,7%87,4
Orta Mah.MHP %42,5%87,2
Yaka Mah.AK Parti %43,6%90,3
Yeni Mah.MHP %47,9%87,8
Çevrik Mah.AK Parti %41,6%84,0

Altın sandık

Cumayeri’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Cumayeri’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Mehmet Akif Mah.%52,7
Yeni Mah.%47,9
Orta Mah.%42,5
En zayıf
Çevrik Mah.%38,7
Yaka Mah.%40,6
Orta Mah.%42,5
AK Parti
En güçlü
Yaka Mah.%43,6
Çevrik Mah.%41,6
Orta Mah.%39,3
En zayıf
Mehmet Akif Mah.%33,7
Yeni Mah.%35,8
Orta Mah.%39,3
Yeniden Refah
En güçlü
Çevrik Mah.%16,8
Orta Mah.%14,1
Yeni Mah.%12,5
En zayıf
Mehmet Akif Mah.%9,8
Yaka Mah.%12,1
Yeni Mah.%12,5

Seçime katılım

2024 Yerel%86,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%91,1 / TR %84,1
2019 Yerel%90,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yaka Mah.%90,3
Yeni Mah.%87,8
Mehmet Akif Mah.%87,4
Orta Mah.%87,2
Çevrik Mah.%84,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Çevrik Mah.%84,0
Orta Mah.%87,2
Mehmet Akif Mah.%87,4
Yeni Mah.%87,8
Yaka Mah.%90,3

Cumayeri seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Cumayeri’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Cumayeri’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,5 oyla MHP kazandı. AK Parti %39,8 ile ikinci oldu.

Cumayeri’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Cumayeri’de 7.899 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 25 sandıkta kullanıldı.

Cumayeri’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,0, Kemal Kılıçdaroğlu %17,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,6 ile önde çıktı.

Cumayeri’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %54,1, MHP %19,7, CHP %14,7, Yeniden Refah %4,6, Zafer Partisi %2,0.

Cumayeri’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Cumayeri’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Cumayeri’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Cumayeri’de oyların %16,2’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 13,7 puan.

Cumayeri’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Cumayeri’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Cumayeri’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Cumayeri’de etkin parti sayısı 2,78; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 2,8 puan.

Cumayeri’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Cumayeri’de geçersiz oy oranı %3,73 (Düzce: %4,29). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Cumayeri’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Cumayeri’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Cumayeri hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Cumayeri’de AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Cumayeri’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Cumayeri’deki 5 mahallenin 3 tanesinde MHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Cumayeri’nin altın sandığı hangisi?

Cumayeri’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Cumayeri, Orta Mah., 1018 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,61 puan saptı.

Cumayeri’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Mehmet Akif (%52,6) mahallesinde, en düşük oyu Çevrik (%38,7) mahallesinde aldı.

Cumayeri’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yaka (%43,6) mahallesinde, en düşük oyu Mehmet Akif (%33,7) mahallesinde aldı.

Cumayeri’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yaka Mah. (%90,3), en düşük katılım Çevrik Mah. (%84,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Düzce il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.