Gölyaka Seçim Sonuçları

2014–2024 · Düzce · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gölyaka’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,8 oyla MHP kazandı. AK Parti %32,4 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 3,3 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gölyaka’da Recep Tayyip Erdoğan %72,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%33,8
2024 katılım
%88,6
yerel seçim
Seçmen
8.819
2024
Sandık
30
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gölyaka sonuçları Düzce geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGölyaka, Düzce · katılım %88,6GölyakaDüzceMHP%33,80%14,25AK Parti%32,35%39,10Yeniden Refah%26,84%23,44CHP%3,97%13,48Saadet%1,10%1,26İYİ Parti%0,81%4,62Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGölyaka, Düzce · katılım %93,9GölyakaDüzceErdoğan%69,70%68,60Kılıçdaroğlu%25,31%24,91Sinan Oğan%4,55%6,10Muharrem İnce%0,44%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGölyaka, Düzce · katılım %92,1GölyakaDüzceErdoğan%72,64%71,93Kılıçdaroğlu%27,36%28,07Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGölyaka, Düzce · katılım %93,9GölyakaDüzceAK Parti%50,96%49,29CHP%23,76%22,60MHP%15,21%16,16Yeniden Refah%3,87%3,89Zafer Partisi%1,62%2,17Memleket%0,86%1,11Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gölyaka’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gölyaka’da oyların %32,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 11,5 puan.

9 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti10 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kuyudüzü Mah.CHP → AK Parti51,50,9
Yeşil Mah.MHP → Yeniden Refah42,28,8
Yazıpınar Mah.AK Parti (aynı)40,60,7
İmamlar Mah.AK Parti → MHP38,26,9
Fatih Mah.AK Parti → MHP34,010,8
Açma Mah.AK Parti (aynı)33,61,8
Yeni Mah.AK Parti → MHP33,03,0
Cumakırı Mah.AK Parti → MHP32,33,9
Kültür Mah.AK Parti → MHP30,79,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%49,1
MHP%35,4
CHP%11,9
Katılım %93,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,8
Muharrem İnce%21,3
Meral Akşener%4,5
Katılım %92,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%58,0
CHP%18,4
MHP%14,5
Katılım %92,7
2019 YerelYerel
AK Parti%52,1
MHP%30,5
CHP%16,4
Katılım %91,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,7
Kemal Kılıçdaroğlu%25,3
Sinan Oğan%4,6
Katılım %93,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%51,0
CHP%23,8
MHP%15,2
Katılım %93,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,6
Kemal Kılıçdaroğlu%27,4
Katılım %92,1
2024 YerelYerel
MHP%33,8
AK Parti%32,4
Yeniden Refah%26,8
Katılım %88,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gölyaka’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Açma Mah.AK Parti %34,1%88,2
Cumakırı Mah.MHP %34,1%94,6
Esen Mah.AK Parti %39,7%93,1
Fatih Mah.MHP %40,9%88,4
Icmeler Mah.AK Parti %43,1%91,5
Kuyudüzü Mah.AK Parti %40,4%94,4
Kültür Mah.MHP %38,2%87,0
Yazlik Mah.Yeniden Refah %45,1%93,3
Yazıpınar Mah.AK Parti %34,0%82,8
Yeni Mah.MHP %33,6%86,5
Yeşil Mah.Yeniden Refah %40,0%88,0
İmamlar Mah.MHP %34,6%91,3

Altın sandık

Gölyaka’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gölyaka’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Fatih Mah.%40,9
Kuyudüzü Mah.%39,4
Kültür Mah.%38,2
En zayıf
Icmeler Mah.%25,7
Yeşil Mah.%31,2
Açma Mah.%32,4
AK Parti
En güçlü
Icmeler Mah.%43,1
Kuyudüzü Mah.%40,4
Esen Mah.%39,7
En zayıf
Yeşil Mah.%24,5
İmamlar Mah.%27,7
Kültür Mah.%28,5
Yeniden Refah
En güçlü
Yeşil Mah.%40,0
Yeni Mah.%30,6
Kültür Mah.%28,4
En zayıf
Kuyudüzü Mah.%12,4
Esen Mah.%17,5
Fatih Mah.%21,6

Seçime katılım

2024 Yerel%88,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%92,1 / TR %84,1
2019 Yerel%91,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kuyudüzü Mah.%94,4
Esen Mah.%93,1
Icmeler Mah.%91,5
İmamlar Mah.%91,3
Fatih Mah.%88,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yazıpınar Mah.%82,8
Yeni Mah.%86,5
Kültür Mah.%87,0
Yeşil Mah.%88,0
Açma Mah.%88,2

Gölyaka seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gölyaka’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gölyaka’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,8 oyla MHP kazandı. AK Parti %32,4 ile ikinci oldu.

Gölyaka’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gölyaka’da 8.819 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 30 sandıkta kullanıldı.

Gölyaka’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,7, Kemal Kılıçdaroğlu %25,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,6 ile önde çıktı.

Gölyaka’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %51,0, CHP %23,8, MHP %15,2, Yeniden Refah %3,9, Zafer Partisi %1,6.

Gölyaka’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gölyaka’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Gölyaka’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gölyaka’da oyların %32,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 11,5 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Gölyaka’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Kuyudüzü Mah., Yeşil Mah., Yazıpınar Mah..

Gölyaka’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gölyaka’da etkin parti sayısı 3,42; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 1,4 puan.

Gölyaka’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Gölyaka’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Gölyaka’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gölyaka’da geçersiz oy oranı %4,63 (Düzce: %4,29). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Gölyaka’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gölyaka’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gölyaka hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gölyaka’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Gölyaka’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gölyaka’daki 12 mahallenin 5 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde MHP, 2 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Gölyaka’nın altın sandığı hangisi?

Gölyaka’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gölyaka, Yeni Mah., 1026 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,17 puan saptı.

Gölyaka’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Fatih (%40,9) mahallesinde, en düşük oyu Icmeler (%25,7) mahallesinde aldı.

Gölyaka’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Icmeler (%43,1) mahallesinde, en düşük oyu Yeşil (%24,5) mahallesinde aldı.

Gölyaka’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kuyudüzü Mah. (%94,3), en düşük katılım Yazıpınar Mah. (%82,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Düzce il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.