Havsa Seçim Sonuçları

2014–2024 · Edirne · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Havsa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 13,3 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Havsa’da Kemal Kılıçdaroğlu %68,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%55,7
2024 katılım
%86,1
yerel seçim
Seçmen
7.049
2024
Sandık
22
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Havsa sonuçları Edirne geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHavsa, Edirne · katılım %86,1HavsaEdirneCHP%55,68%46,33AK Parti%39,11%40,26İYİ Parti%2,48%8,29Saadet%0,92%0,31DP%0,46%0,11MHP%0,43%1,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHavsa, Edirne · katılım %91,7HavsaEdirneKılıçdaroğlu%64,93%62,82Erdoğan%31,08%32,77Sinan Oğan%3,38%3,79Muharrem İnce%0,61%0,61Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHavsa, Edirne · katılım %89,5HavsaEdirneKılıçdaroğlu%68,32%66,56Erdoğan%31,68%33,44Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHavsa, Edirne · katılım %91,7HavsaEdirneCHP%40,22%39,02İYİ Parti%20,83%20,41AK Parti%20,78%23,35MHP%9,20%7,63Yeşil Sol Parti%1,85%1,85Zafer Partisi%1,31%1,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Havsa’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Havsa’da oyların %17,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 14,2 puan.

3 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Varoş Mah.AK Parti → CHP20,717,7
Hacıisa Mah.AK Parti → CHP19,732,4
Yeni Mah.AK Parti → CHP18,411,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%52,9
AK Parti%31,4
MHP%12,7
Katılım %91,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%54,2
Recep Tayyip Erdoğan%28,7
Meral Akşener%13,7
Katılım %91,0
2018 MVMilletvekili
CHP%46,6
AK Parti%25,0
İYİ Parti%17,8
Katılım %91,0
2019 YerelYerel
AK Parti%54,3
CHP%42,4
Saadet%3,1
Katılım %88,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,9
Recep Tayyip Erdoğan%31,1
Sinan Oğan%3,4
Katılım %91,7
2023 MVMilletvekili
CHP%40,2
İYİ Parti%20,8
AK Parti%20,8
Katılım %91,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%68,3
Recep Tayyip Erdoğan%31,7
Katılım %89,5
2024 YerelYerel
CHP%55,7
AK Parti%39,1
İYİ Parti%2,5
Katılım %86,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Havsa’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Cumhuriyet Mah.CHP %53,3%85,3
Hacıgazi Mah.CHP %60,9%87,2
Hacıisa Mah.CHP %64,0%85,1
Helvacı Mah.CHP %57,2%87,1
Varoş Mah.CHP %56,4%87,2
Yeni Mah.CHP %52,8%86,6

Altın sandık

Havsa’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Havsa’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Hacıisa Mah.%64,0
Hacıgazi Mah.%60,9
Varoş Mah.%56,4
En zayıf
Yeni Mah.%52,8
Cumhuriyet Mah.%53,3
Varoş Mah.%56,4
AK Parti
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%40,9
Yeni Mah.%40,8
Varoş Mah.%38,7
En zayıf
Hacıisa Mah.%31,5
Hacıgazi Mah.%36,0
Varoş Mah.%38,7

Seçime katılım

2024 Yerel%86,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,5 / TR %84,1
2019 Yerel%88,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Hacıgazi Mah.%87,2
Varoş Mah.%87,2
Yeni Mah.%86,6
Cumhuriyet Mah.%85,3
Hacıisa Mah.%85,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hacıisa Mah.%85,1
Cumhuriyet Mah.%85,3
Yeni Mah.%86,6
Varoş Mah.%87,2
Hacıgazi Mah.%87,2

Havsa seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Havsa’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Havsa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,1 ile ikinci oldu.

Havsa’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Havsa’da 7.049 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 22 sandıkta kullanıldı.

Havsa’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,9, Recep Tayyip Erdoğan %31,1 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %68,3 ile önde çıktı.

Havsa’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %40,2, İYİ Parti %20,8, AK Parti %20,8, MHP %9,2, Yeşil Sol Parti %1,9.

Havsa’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Havsa’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Havsa’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Havsa’da oyların %17,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 14,2 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Havsa’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Varoş Mah., Hacıisa Mah., Yeni Mah..

Havsa’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Havsa’da etkin parti sayısı 2,16; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 16,6 puan.

Havsa’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Havsa’da geçersiz oy oranı %3,74 (Edirne: %3,23). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Havsa’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Havsa’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Havsa hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Havsa’da CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Havsa’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Havsa’daki 6 mahallenin 6 tanesinde CHP birinci çıktı.

Havsa’nın altın sandığı hangisi?

Havsa’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Havsa, Cumhuriyet Mah., 1009 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,84 puan saptı.

Havsa’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Hacıisa (%64,0) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%52,8) mahallesinde aldı.

Havsa’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cumhuriyet (%40,9) mahallesinde, en düşük oyu Hacıisa (%31,5) mahallesinde aldı.

Havsa’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Hacıgazi Mah. (%87,2), en düşük katılım Hacıisa Mah. (%85,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Edirne il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.