Baskil Seçim Sonuçları

2014–2024 · Elazığ · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Baskil’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,1 oyla MHP kazandı. AK Parti %44,2 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 2,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Baskil’de Recep Tayyip Erdoğan %83,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%46,1
2024 katılım
%85,6
yerel seçim
Seçmen
4.245
2024
Sandık
15
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Baskil sonuçları Elazığ geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBaskil, Elazığ · katılım %85,6BaskilElazığMHP%46,12%10,07AK Parti%44,25%38,28CHP%5,38%12,14Yeniden Refah%3,16%22,41Saadet%0,52%6,96HÜDA PAR%0,20%1,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBaskil, Elazığ · katılım %91,1BaskilElazığErdoğan%80,97%67,11Kılıçdaroğlu%15,96%28,31Sinan Oğan%2,87%4,30Muharrem İnce%0,20%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBaskil, Elazığ · katılım %89,5BaskilElazığErdoğan%83,76%70,11Kılıçdaroğlu%16,24%29,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBaskil, Elazığ · katılım %91,2BaskilElazığAK Parti%62,22%45,47CHP%13,72%23,44MHP%9,61%12,95Yeniden Refah%8,69%4,17İYİ Parti%1,84%2,69Yeşil Sol Parti%1,18%8,13Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Baskil’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Baskil’de oyların %8,1’i el değiştirdi (sakin). Net kayma MHP lehine 1,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%65,5
MHP%30,5
Saadet%1,8
Katılım %89,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,8
Muharrem İnce%9,4
Meral Akşener%4,7
Katılım %88,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%73,1
MHP%9,8
CHP%7,5
Katılım %88,3
2019 YerelYerel
AK Parti%49,8
MHP%48,6
İYİ Parti%1,0
Katılım %89,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,0
Kemal Kılıçdaroğlu%16,0
Sinan Oğan%2,9
Katılım %91,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%62,2
CHP%13,7
MHP%9,6
Katılım %91,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,8
Kemal Kılıçdaroğlu%16,2
Katılım %89,5
2024 YerelYerel
MHP%46,1
AK Parti%44,3
CHP%5,4
Katılım %85,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Baskil’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Canbeyler Mah.AK Parti %45,6%84,5
Cumhuriyet Mah.AK Parti %46,1%83,4
Eskibaskil Mah.AK Parti %45,3%94,8
Mustafa Demirel Mah.MHP %46,4%88,4
Odabaşı Mah.AK Parti %44,1%92,2
Şefkat Mah.MHP %55,4%89,7

Altın sandık

Baskil’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%85,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,5 / TR %84,1
2019 Yerel%89,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Şefkat Mah.%89,7
Canbeyler Mah.%84,5
Cumhuriyet Mah.%83,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%83,4
Canbeyler Mah.%84,5
Şefkat Mah.%89,7

Baskil seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Baskil’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Baskil’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,1 oyla MHP kazandı. AK Parti %44,2 ile ikinci oldu.

Baskil’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Baskil’de 4.245 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 15 sandıkta kullanıldı.

Baskil’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %81,0, Kemal Kılıçdaroğlu %16,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,8 ile önde çıktı.

Baskil’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %62,2, CHP %13,7, MHP %9,6, Yeniden Refah %8,7, İYİ Parti %1,8.

Baskil’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Baskil’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 19,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Baskil’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Baskil’de oyların %8,1’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 1,5 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Baskil’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Baskil’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Baskil’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Baskil’de etkin parti sayısı 2,42; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 1,9 puan.

Baskil’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Baskil’de geçersiz oy oranı %4,32 (Elazığ: %5,74). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Baskil’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Baskil’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Baskil hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Baskil’de AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Baskil’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Baskil’deki 6 mahallenin 4 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde MHP birinci çıktı.

Baskil’in altın sandığı hangisi?

Baskil’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Baskil, Canbeyler Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,0 puan saptı.

Baskil’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Şefkat Mah. (%89,7), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%83,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Elazığ il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.