Karakoçan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Elazığ · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Karakoçan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,8 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %33,6 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Karakoçan’da Kemal Kılıçdaroğlu %50,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%36,8
2024 katılım
%72,8
yerel seçim
Seçmen
11.650
2024
Sandık
37
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Karakoçan sonuçları Elazığ geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKarakoçan, Elazığ · katılım %72,8KarakoçanElazığDEM Parti%36,82%3,10AK Parti%33,58%38,28Yeniden Refah%25,66%22,41Saadet%1,76%6,96HÜDA PAR%1,27%1,49DEVA%0,48%0,83Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKarakoçan, Elazığ · katılım %77,4KarakoçanElazığKılıçdaroğlu%50,23%28,31Erdoğan%48,00%67,11Sinan Oğan%1,46%4,30Muharrem İnce%0,31%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKarakoçan, Elazığ · katılım %74,3KarakoçanElazığKılıçdaroğlu%50,58%29,89Erdoğan%49,42%70,11Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKarakoçan, Elazığ · katılım %77,4KarakoçanElazığYeşil Sol Parti%41,15%8,13AK Parti%36,73%45,47CHP%10,95%23,44Yeniden Refah%3,33%4,17MHP%2,89%12,95İYİ Parti%1,36%2,69Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Karakoçan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Karakoçan’da oyların %31,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 9,4 puan.

5 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Gölpınar Mah.AK Parti → DEM Parti40,91,8
Kırkpınar Mah.AK Parti (aynı)35,23,5
Yeni Mah.AK Parti → DEM Parti35,08,2
Tepe Mah.AK Parti → DEM Parti30,90,2
Kulubaba Mah.AK Parti → DEM Parti28,313,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%51,7
AK Parti%31,7
Saadet%14,7
Katılım %82,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,2
Selahattin Demirtaş%33,2
Muharrem İnce%12,6
Katılım %83,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%44,1
HDP%40,9
CHP%4,4
Katılım %83,6
2019 YerelYerel
AK Parti%48,2
HDP%32,6
Saadet%17,0
Katılım %80,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,2
Recep Tayyip Erdoğan%48,0
Sinan Oğan%1,5
Katılım %77,4
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%41,2
AK Parti%36,7
CHP%11,0
Katılım %77,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,6
Recep Tayyip Erdoğan%49,4
Katılım %74,3
2024 YerelYerel
DEM Parti%36,8
AK Parti%33,6
Yeniden Refah%25,7
Katılım %72,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Karakoçan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahçelievler Mah.DEM Parti %48,8%70,1
Golyaylasi Mah.Saadet %40,3%82,1
Gölpınar Mah.DEM Parti %34,4%74,8
Karşıyaka Mah.DEM Parti %74,4%70,3
Kulubaba Mah.DEM Parti %46,6%79,3
Kırkpınar Mah.AK Parti %35,2%73,8
Subasi Mah.Saadet %43,1%73,9
Tepe Mah.DEM Parti %36,7%74,1
Yeni Mah.DEM Parti %39,9%68,2

Altın sandık

Karakoçan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Karakoçan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Karşıyaka Mah.%74,4
Bahçelievler Mah.%48,8
Kulubaba Mah.%46,6
En zayıf
Subasi Mah.%17,5
Golyaylasi Mah.%21,8
Kırkpınar Mah.%27,7
AK Parti
En güçlü
Subasi Mah.%37,8
Tepe Mah.%36,5
Golyaylasi Mah.%36,3
En zayıf
Karşıyaka Mah.%18,0
Bahçelievler Mah.%26,5
Yeni Mah.%31,7
Yeniden Refah
En güçlü
Kırkpınar Mah.%31,7
Gölpınar Mah.%29,5
Yeni Mah.%24,6
En zayıf
Golyaylasi Mah.%1,5
Subasi Mah.%1,6
Karşıyaka Mah.%6,2

Seçime katılım

2024 Yerel%72,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%77,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%74,3 / TR %84,1
2019 Yerel%80,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Golyaylasi Mah.%82,1
Kulubaba Mah.%79,3
Gölpınar Mah.%74,8
Tepe Mah.%74,1
Subasi Mah.%73,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%68,2
Bahçelievler Mah.%70,1
Karşıyaka Mah.%70,3
Kırkpınar Mah.%73,8
Subasi Mah.%73,9

Karakoçan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Karakoçan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Karakoçan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,8 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %33,6 ile ikinci oldu.

Karakoçan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Karakoçan’da 11.650 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 37 sandıkta kullanıldı.

Karakoçan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,2, Recep Tayyip Erdoğan %48,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,6 ile önde çıktı.

Karakoçan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %41,1, AK Parti %36,7, CHP %10,9, Yeniden Refah %3,3, MHP %2,9.

Karakoçan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Karakoçan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Karakoçan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Karakoçan’da oyların %31,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 9,4 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Karakoçan’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Gölpınar Mah., Kırkpınar Mah., Yeni Mah..

Karakoçan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Karakoçan’da etkin parti sayısı 3,18; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 3,2 puan.

Karakoçan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 8,1 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 7,0 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Karakoçan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Karakoçan’da geçersiz oy oranı %6,37 (Elazığ: %5,74). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Karakoçan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Karakoçan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Karakoçan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Karakoçan’da AK Parti 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Karakoçan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Karakoçan’daki 9 mahallenin 6 tanesinde DEM Parti, 2 tanesinde Saadet, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Karakoçan’ın altın sandığı hangisi?

Karakoçan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Karakoçan, Tepe Mah., 1026 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,44 puan saptı.

Karakoçan’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Karşıyaka (%74,4) mahallesinde, en düşük oyu Subasi (%17,5) mahallesinde aldı.

Karakoçan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Subasi (%37,8) mahallesinde, en düşük oyu Karşıyaka (%18,0) mahallesinde aldı.

Karakoçan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %72,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Golyaylasi Mah. (%82,1), en düşük katılım Yeni Mah. (%68,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Elazığ il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.