Keban Seçim Sonuçları

2014–2024 · Elazığ · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Keban’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,1 oyla MHP kazandı. AK Parti %27,7 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 7,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Keban’da Recep Tayyip Erdoğan %73,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%32,1
2024 katılım
%89,2
yerel seçim
Seçmen
3.242
2024
Sandık
12
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Keban sonuçları Elazığ geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKeban, Elazığ · katılım %89,2KebanElazığMHP%32,14%10,07AK Parti%27,71%38,28İYİ Parti%26,70%0,74CHP%10,86%12,14Yeniden Refah%1,15%22,41Zafer Partisi%0,43%0,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKeban, Elazığ · katılım %91,0KebanElazığErdoğan%70,66%67,11Kılıçdaroğlu%25,45%28,31Sinan Oğan%3,58%4,30Muharrem İnce%0,32%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKeban, Elazığ · katılım %89,4KebanElazığErdoğan%73,22%70,11Kılıçdaroğlu%26,78%29,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKeban, Elazığ · katılım %91,0KebanElazığAK Parti%46,65%45,47CHP%22,92%23,44MHP%16,44%12,95İYİ Parti%4,96%2,69Yeniden Refah%3,92%4,17Yeşil Sol Parti%2,20%8,13Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Keban’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Keban’da oyların %47,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 14,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

4 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Baraj Mah.AK Parti → Millet İttifakı55,48,2
Kallar Mah.DP → Millet İttifakı52,510,8
Değirmenbaşı Mah.AK Parti → MHP52,23,4
Fırat Mah.DP → Millet İttifakı41,00,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%58,6
Saadet%27,7
MHP%12,5
Katılım %92,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,0
Muharrem İnce%17,9
Meral Akşener%7,1
Katılım %90,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%57,9
MHP%14,6
CHP%12,3
Katılım %90,0
2019 YerelYerel
AK Parti%39,8
DP%34,9
MHP%24,3
Katılım %91,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,7
Kemal Kılıçdaroğlu%25,5
Sinan Oğan%3,6
Katılım %91,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%46,7
CHP%22,9
MHP%16,4
Katılım %91,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,2
Kemal Kılıçdaroğlu%26,8
Katılım %89,4
2024 YerelYerel
MHP%32,1
AK Parti%27,7
İYİ Parti%26,7
Katılım %89,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Keban’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Baraj Mah.MHP %32,6%91,5
Değirmenbaşı Mah.MHP %39,5%86,8
Fırat Mah.AK Parti %35,5%89,9
Kallar Mah.MHP %29,6%90,7

Altın sandık

Keban’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Keban’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Değirmenbaşı Mah.%39,5
Baraj Mah.%32,6
Kallar Mah.%29,6
En zayıf
Fırat Mah.%26,0
Kallar Mah.%29,6
Baraj Mah.%32,6
AK Parti
En güçlü
Fırat Mah.%35,5
Kallar Mah.%28,0
Baraj Mah.%22,7
En zayıf
Değirmenbaşı Mah.%22,2
Baraj Mah.%22,7
Kallar Mah.%28,0
İYİ Parti
En güçlü
Değirmenbaşı Mah.%29,4
Baraj Mah.%29,3
Kallar Mah.%26,1
En zayıf
Fırat Mah.%23,3
Kallar Mah.%26,1
Baraj Mah.%29,3

Seçime katılım

2024 Yerel%89,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,4 / TR %84,1
2019 Yerel%91,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Baraj Mah.%91,5
Kallar Mah.%90,7
Fırat Mah.%89,9
Değirmenbaşı Mah.%86,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Değirmenbaşı Mah.%86,8
Fırat Mah.%89,9
Kallar Mah.%90,7
Baraj Mah.%91,5

Keban seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Keban’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Keban’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,1 oyla MHP kazandı. AK Parti %27,7 ile ikinci oldu.

Keban’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Keban’da 3.242 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 12 sandıkta kullanıldı.

Keban’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,7, Kemal Kılıçdaroğlu %25,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,2 ile önde çıktı.

Keban’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %46,6, CHP %22,9, MHP %16,4, İYİ Parti %5,0, Yeniden Refah %3,9.

Keban’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Keban’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Keban’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Keban’da oyların %47,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 14,8 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Keban’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Baraj Mah., Kallar Mah., Değirmenbaşı Mah..

Keban’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Keban’da etkin parti sayısı 3,8; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 4,4 puan.

Keban’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Keban’da geçersiz oy oranı %4,18 (Elazığ: %5,74). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Keban’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Keban’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Keban hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Keban’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Keban’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Keban’daki 4 mahallenin 3 tanesinde MHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Keban’ın altın sandığı hangisi?

Keban’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Keban, Kallar Mah., 1011 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,7 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,6 puan sapmayla verdi.

Keban’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Değirmenbaşı (%39,5) mahallesinde, en düşük oyu Fırat (%26,0) mahallesinde aldı.

Keban’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Fırat (%35,5) mahallesinde, en düşük oyu Değirmenbaşı (%22,2) mahallesinde aldı.

Keban’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Baraj Mah. (%91,5), en düşük katılım Değirmenbaşı Mah. (%86,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Elazığ il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.