Kovancılar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Elazığ · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kovancılar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %27,2 oyla BBP kazandı. AK Parti %25,7 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kovancılar’da Recep Tayyip Erdoğan %81,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
BBP
%27,2
2024 katılım
%74,3
yerel seçim
Seçmen
17.353
2024
Sandık
56
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kovancılar sonuçları Elazığ geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKovancılar, Elazığ · katılım %74,3KovancılarElazığBBP%27,20%2,51AK Parti%25,74%38,28Saadet%23,36%6,96HÜDA PAR%10,41%1,49Yeniden Refah%7,06%22,41MHP%5,21%10,07Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKovancılar, Elazığ · katılım %80,9KovancılarElazığErdoğan%78,91%67,11Kılıçdaroğlu%18,68%28,31Sinan Oğan%1,96%4,30Muharrem İnce%0,45%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKovancılar, Elazığ · katılım %77,6KovancılarElazığErdoğan%81,10%70,11Kılıçdaroğlu%18,90%29,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKovancılar, Elazığ · katılım %80,9KovancılarElazığAK Parti%59,49%45,47Yeşil Sol Parti%12,67%8,13MHP%10,67%12,95CHP%8,28%23,44Yeniden Refah%4,72%4,17İYİ Parti%1,20%2,69Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kovancılar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kovancılar’da oyların %27,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Saadet lehine 14,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti12 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Fatih Mah.Cumhur İttifakı → Saadet40,62,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%51,7
Saadet%26,8
MHP%7,8
Katılım %82,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,9
Selahattin Demirtaş%11,0
Muharrem İnce%5,0
Katılım %80,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%67,5
HDP%12,4
MHP%7,9
Katılım %80,9
2019 YerelYerel
AK Parti%45,2
MHP%33,3
Saadet%14,3
Katılım %78,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%78,9
Kemal Kılıçdaroğlu%18,7
Sinan Oğan%2,0
Katılım %80,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%59,5
Yeşil Sol Parti%12,7
MHP%10,7
Katılım %80,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,1
Kemal Kılıçdaroğlu%18,9
Katılım %77,6
2024 YerelYerel
BBP%27,2
AK Parti%25,7
Saadet%23,4
Katılım %74,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kovancılar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahçelievler Mah.BBP %34,0%73,3
Bağlar Mah.BBP %28,2%71,4
Fatih Mah.Saadet %45,8%74,1
Gültepe Mah.Saadet %27,4%80,0
Heybet Mah.BBP %33,1%70,5
Kapıaçmaz Mah.AK Parti %28,6%79,7
Karacimşit Mah.BBP %37,8%88,0
Toki Mah.BBP %29,3%69,1
Tuna Mah.Saadet %33,8%81,6
Yeni Mah.BBP %34,1%77,4
Çarşı Başı Mah.Saadet %27,8%72,4
Çay Başı Mah.Saadet %30,0%74,0
İsmet Paşa Mah.Saadet %25,5%73,8

Altın sandık

Kovancılar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kovancılar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

BBP
En güçlü
Karacimşit Mah.%37,8
Yeni Mah.%34,1
Bahçelievler Mah.%34,0
En zayıf
Fatih Mah.%18,1
Kapıaçmaz Mah.%20,5
Gültepe Mah.%20,7
AK Parti
En güçlü
Kapıaçmaz Mah.%28,6
Toki Mah.%28,4
Çay Başı Mah.%28,0
En zayıf
Heybet Mah.%18,8
Fatih Mah.%23,3
Çarşı Başı Mah.%23,5
Saadet
En güçlü
Fatih Mah.%45,8
Tuna Mah.%33,8
Heybet Mah.%32,2
En zayıf
Karacimşit Mah.%9,0
Kapıaçmaz Mah.%13,5
Bağlar Mah.%14,3

Seçime katılım

2024 Yerel%74,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%80,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%77,6 / TR %84,1
2019 Yerel%78,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karacimşit Mah.%88,0
Tuna Mah.%81,6
Gültepe Mah.%80,0
Kapıaçmaz Mah.%79,7
Yeni Mah.%77,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Toki Mah.%69,1
Heybet Mah.%70,5
Bağlar Mah.%71,4
Çarşı Başı Mah.%72,4
Bahçelievler Mah.%73,3

Kovancılar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kovancılar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kovancılar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %27,2 oyla BBP kazandı. AK Parti %25,7 ile ikinci oldu.

Kovancılar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kovancılar’da 17.353 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 56 sandıkta kullanıldı.

Kovancılar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %78,9, Kemal Kılıçdaroğlu %18,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %81,1 ile önde çıktı.

Kovancılar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %59,5, Yeşil Sol Parti %12,7, MHP %10,7, CHP %8,3, Yeniden Refah %4,7.

Kovancılar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kovancılar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kovancılar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kovancılar’da oyların %27,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Saadet lehine 14,7 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Kovancılar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Fatih Mah..

Kovancılar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kovancılar’da etkin parti sayısı 4,69; yani çok partili bir yapı var. Birinci BBP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 1,5 puan.

Kovancılar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Kovancılar’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Kovancılar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kovancılar’da geçersiz oy oranı %6,73 (Elazığ: %5,74). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Kovancılar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kovancılar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kovancılar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kovancılar’da AK Parti 4 kez, BBP 1 kez birinci oldu.

Kovancılar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kovancılar’daki 13 mahallenin 6 tanesinde BBP, 6 tanesinde Saadet, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Kovancılar’ın altın sandığı hangisi?

Kovancılar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kovancılar, Toki Mah., 1044 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,19 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,46 puan sapmayla verdi.

Kovancılar’da BBP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Karacimşit (%37,8) mahallesinde, en düşük oyu Fatih (%18,1) mahallesinde aldı.

Kovancılar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kapıaçmaz (%28,6) mahallesinde, en düşük oyu Heybet (%18,8) mahallesinde aldı.

Kovancılar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %74,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karacimşit Mah. (%88,0), en düşük katılım Toki Mah. (%69,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Elazığ il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.