Palu Seçim Sonuçları
2014–2024 · Elazığ · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Palu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,8 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %36,8 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Palu’da Recep Tayyip Erdoğan %89,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Palu sonuçları Elazığ geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Palu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Palu’da oyların %61,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 59,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Numune Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 71,6 | 39,4 |
| Cumhuriyet Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 69,9 | 41,3 |
| Esentepe Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 64,4 | 28,1 |
| Karşıbahçeler Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 62,7 | 24,9 |
| Çarşı Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 62,0 | 20,9 |
| Kültür Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 58,8 | 13,9 |
| Kalekent Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 57,3 | 13,0 |
| Yenimahalle Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 57,3 | 14,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Palu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Aşağı Mah. | Yeniden Refah %86,0 | %94,8 |
| Cumhuriyet Mah. | Yeniden Refah %69,6 | %81,2 |
| Esentepe Mah. | Yeniden Refah %62,1 | %77,2 |
| Girne Mah. | AK Parti %60,8 | %91,3 |
| Guney Mah. | AK Parti %63,5 | %91,3 |
| Istasyon Mah. | Yeniden Refah %78,2 | %92,9 |
| Kalekent Mah. | Yeniden Refah %54,6 | %81,9 |
| Karsiyaka Mah. | Yeniden Refah %69,2 | %92,7 |
| Karşıbahçeler Mah. | Yeniden Refah %60,1 | %86,9 |
| Kültür Mah. | Yeniden Refah %54,3 | %85,2 |
| Numune Mah. | Yeniden Refah %67,4 | %89,4 |
| Yenimahalle Mah. | Yeniden Refah %55,7 | %82,3 |
| Yukarı Palu Mah. | Yeniden Refah %52,2 | %86,6 |
| Çarşı Mah. | Yeniden Refah %57,8 | %87,7 |
Altın sandık
Palu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Palu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Palu seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Palu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Palu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,8 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %36,8 ile ikinci oldu.
Palu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Palu’da 6.898 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 25 sandıkta kullanıldı.
Palu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %86,7, Kemal Kılıçdaroğlu %11,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %89,1 ile önde çıktı.
Palu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %63,0, MHP %14,2, CHP %7,0, Yeniden Refah %6,6, Yeşil Sol Parti %4,0.
Palu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Palu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 22,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Palu’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Palu’da oyların %61,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 59,6 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.
Palu’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak mahalle var; en oynakları Numune Mah., Cumhuriyet Mah., Esentepe Mah..
Palu’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Palu’da etkin parti sayısı 2,08; yani iki partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 21,9 puan.
Palu’nun geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Palu’da geçersiz oy oranı %7,53 (Elazığ: %5,74). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Palu’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Palu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Palu hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Palu’da AK Parti 4 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.
Palu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Palu’daki 14 mahallenin 12 tanesinde Yeniden Refah, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Palu’nun altın sandığı hangisi?
Palu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Palu, Esentepe Mah., 1006 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,78 puan saptı.
Palu’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Istasyon (%78,2) mahallesinde, en düşük oyu Guney (%36,2) mahallesinde aldı.
Palu’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Guney (%63,5) mahallesinde, en düşük oyu Istasyon (%21,3) mahallesinde aldı.
Palu’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %82,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Istasyon Mah. (%92,9), en düşük katılım Esentepe Mah. (%77,2).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.