Üzümlü Seçim Sonuçları

2014–2024 · Erzincan · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Üzümlü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,6 oyla MHP kazandı. AK Parti %47,8 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 1,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Üzümlü’de Recep Tayyip Erdoğan %64,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%49,6
2024 katılım
%80,5
yerel seçim
Seçmen
6.369
2024
Sandık
24
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Üzümlü sonuçları Erzincan geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÜzümlü, Erzincan · katılım %80,5ÜzümlüErzincanMHP%49,64%50,48AK Parti%47,83%11,09CHP%1,18%23,20İYİ Parti%0,53%1,66Yeniden Refah%0,36%3,37Saadet%0,22%0,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÜzümlü, Erzincan · katılım %86,9ÜzümlüErzincanErdoğan%61,55%59,30Kılıçdaroğlu%33,96%35,69Sinan Oğan%4,35%4,82Muharrem İnce%0,15%0,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÜzümlü, Erzincan · katılım %85,8ÜzümlüErzincanErdoğan%64,35%62,05Kılıçdaroğlu%35,65%37,95Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÜzümlü, Erzincan · katılım %86,9ÜzümlüErzincanAK Parti%37,06%38,11CHP%34,69%36,38MHP%24,00%19,74Yeniden Refah%1,33%1,44ittifak)%0,57%0,60Zafer Partisi%0,55%0,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Üzümlü’nün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Üzümlü’de oyların %2,7’i el değiştirdi (sakin). Net kayma MHP lehine 1,7 puan.

1 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti10 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yunus Emre Mah.AK Parti → MHP24,828,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%56,3
MHP%41,9
Saadet%0,9
Katılım %91,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,7
Muharrem İnce%30,1
Meral Akşener%6,0
Katılım %90,3
2018 MVMilletvekili
MHP%36,7
AK Parti%30,2
CHP%25,1
Katılım %90,2
2019 YerelYerel
AK Parti%49,8
MHP%48,2
İYİ Parti%1,3
Katılım %87,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,6
Kemal Kılıçdaroğlu%34,0
Sinan Oğan%4,4
Katılım %86,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%37,1
CHP%34,7
MHP%24,0
Katılım %86,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,4
Kemal Kılıçdaroğlu%35,7
Katılım %85,8
2024 YerelYerel
MHP%49,6
AK Parti%47,8
CHP%1,2
Katılım %80,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Üzümlü’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Babacan Mah.AK Parti %58,1%96,2
Bahçeşehir Mah.MHP %50,9%88,4
Buyuk Kadagan Mah.CHP %49,5%84,9
Ciminli Baba Mah.MHP %70,9%92,7
Fatih Mah.MHP %56,7%84,8
Firat Mah.DP %38,4%93,0
Geyikli Mah.AK Parti %56,6%90,6
Istasyon Mah.DP %38,8%80,5
Kucuk Kadagan Mah.TİP %44,4%89,6
Mimar Sinan Mah.AK Parti %67,9%57,4
Muhsin Yazıcıoğlu Mah.AK Parti %55,3%60,0
Oruçlu Mah.MHP %52,4%90,0
Pinarbasi Mah.DP %49,7%84,5
Piri Sami Mah.MHP %57,1%90,5
Suleymanli Mah.CHP %31,3%78,8
Terzibaba Mah.MHP %50,0%88,8
Yavuz Selim Mah.AK Parti %68,2%65,6
Yunus Emre Mah.MHP %62,9%80,8
Çavuşlu Mah.MHP %57,0%93,2
Çay Mah.AK Parti %48,8%87,9

Altın sandık

Üzümlü’nün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Üzümlü’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Yunus Emre Mah.%62,9
Piri Sami Mah.%57,1
Üçler Mah.%57,0
En zayıf
Pinarbasi Mah.%0,3
Mimar Sinan Mah.%28,8
Yavuz Selim Mah.%29,2
AK Parti
En güçlü
Yavuz Selim Mah.%68,2
Mimar Sinan Mah.%67,9
Geyikli Mah.%56,6
En zayıf
Suleymanli Mah.%3,3
Yunus Emre Mah.%34,5
Piri Sami Mah.%38,9

Seçime katılım

2024 Yerel%80,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,8 / TR %84,1
2019 Yerel%87,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Geyikli Mah.%90,6
Piri Sami Mah.%90,5
Terzibaba Mah.%88,8
Bahçeşehir Mah.%88,4
Çay Mah.%87,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Mimar Sinan Mah.%57,4
Muhsin Yazıcıoğlu Mah.%60,0
Yavuz Selim Mah.%65,6
Suleymanli Mah.%78,8
Yunus Emre Mah.%80,8

Üzümlü seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Üzümlü’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Üzümlü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,6 oyla MHP kazandı. AK Parti %47,8 ile ikinci oldu.

Üzümlü’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Üzümlü’de 6.369 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 24 sandıkta kullanıldı.

Üzümlü’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,5, Kemal Kılıçdaroğlu %34,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,3 ile önde çıktı.

Üzümlü’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %37,1, CHP %34,7, MHP %24,0, Yeniden Refah %1,3, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %0,6.

Üzümlü’nün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Üzümlü’nün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Üzümlü’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Üzümlü’de oyların %2,7’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 1,7 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Üzümlü’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Yunus Emre Mah..

Üzümlü’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Üzümlü’de etkin parti sayısı 2,1; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 1,8 puan.

Üzümlü’nün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Üzümlü’de geçersiz oy oranı %3,74 (Erzincan: %5,0). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Üzümlü’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Üzümlü’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Üzümlü hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Üzümlü’de AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Üzümlü’nün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Üzümlü’deki 21 mahallenin 9 tanesinde MHP, 6 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde DP, 2 tanesinde CHP, 1 tanesinde TİP birinci çıktı.

Üzümlü’nün altın sandığı hangisi?

Üzümlü’nün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Üzümlü, Bahçeşehir Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,27 puan saptı.

Üzümlü’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Yunus Emre (%62,9) mahallesinde, en düşük oyu Pinarbasi (%0,3) mahallesinde aldı.

Üzümlü’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yavuz Selim (%68,2) mahallesinde, en düşük oyu Suleymanli (%3,3) mahallesinde aldı.

Üzümlü’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Geyikli Mah. (%90,5), en düşük katılım Mimar Sinan Mah. (%57,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Erzincan il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.