Alpu Seçim Sonuçları

2014–2024 · Eskişehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Alpu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,7 oyla CHP kazandı. MHP %38,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 16,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Alpu’da Recep Tayyip Erdoğan %64,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%41,7
2024 katılım
%88,8
yerel seçim
Seçmen
8.785
2024
Sandık
45
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Alpu sonuçları Eskişehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAlpu, Eskişehir · katılım %88,8AlpuEskişehirCHP%41,70%49,23MHP%38,48%2,22BBP%10,52%0,48İYİ Parti%4,59%3,01Yeniden Refah%2,00%2,01BTP%0,57%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAlpu, Eskişehir · katılım %89,0AlpuEskişehirErdoğan%62,53%41,90Kılıçdaroğlu%31,84%50,32Sinan Oğan%5,00%7,30Muharrem İnce%0,63%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAlpu, Eskişehir · katılım %85,9AlpuEskişehirErdoğan%64,68%44,72Kılıçdaroğlu%35,32%55,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAlpu, Eskişehir · katılım %89,0AlpuEskişehirAK Parti%46,62%32,53CHP%21,68%34,03MHP%12,00%7,13İYİ Parti%11,10%14,00Zafer Partisi%1,94%3,03Yeniden Refah%1,28%1,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Alpu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Alpu’da oyların %17,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 12,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

5 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti10 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yunusemre Mah.CHP → Cumhur İttifakı28,732,0
Kemalpaşa Mah.CHP → Cumhur İttifakı26,917,8
Fevzi Paşa Mah.CHP → Cumhur İttifakı20,89,5
Osmaniye Mah.CHP → Cumhur İttifakı19,03,8
Bozan Mah.CHP → Cumhur İttifakı18,84,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%38,8
CHP%33,7
DP%21,5
Katılım %93,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,9
Muharrem İnce%26,1
Meral Akşener%9,7
Katılım %87,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%50,8
CHP%22,4
MHP%12,3
Katılım %87,4
2019 YerelYerel
CHP%58,4
AK Parti%40,1
DP%0,7
Katılım %91,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,5
Kemal Kılıçdaroğlu%31,8
Sinan Oğan%5,0
Katılım %89,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%46,6
CHP%21,7
MHP%12,0
Katılım %89,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,7
Kemal Kılıçdaroğlu%35,3
Katılım %85,9
2024 YerelYerel
CHP%41,7
MHP%38,5
BBP%10,5
Katılım %88,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Alpu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aktepe Mah.CHP %75,0%84,5
Alapınar Mah.MHP %47,2%100,0
Arıkaya Mah.CHP %47,5%93,4
Ağaçhisar Mah.MHP %49,1%95,3
Bahçecik Mah.CHP %42,0%92,6
Başören Mah.MHP %47,9%98,9
Belkese Mah.MHP %38,1%100,0
Bozan Mah.CHP %44,2%86,9
Büğdüz Mah.MHP %47,9%89,2
Dereköy Mah.MHP %54,5%89,3
Esence Mah.CHP %60,8%100,0
Fatih Mah.MHP %51,9%84,9
Fevzi Paşa Mah.CHP %43,1%81,9
Fevziye Mah.CHP %66,7%97,9
Gökçekaya Mah.CHP %61,3%103,2
Gökçeoğlu Mah.CHP %68,9%95,5
Güroluk Mah.CHP %59,6%100,0
Işıkören Mah.CHP %62,5%87,9
Karacaören Mah.MHP %47,3%91,0
Karakamış Mah.CHP %49,8%91,2

Altın sandık

Alpu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Alpu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Osmaniye Mah.%46,1
Bozan Mah.%44,2
Fevzi Paşa Mah.%43,1
En zayıf
Ağaçhisar Mah.%30,2
Yunusemre Mah.%31,2
Fatih Mah.%33,3
MHP
En güçlü
Fatih Mah.%51,9
Ağaçhisar Mah.%49,1
Yunusemre Mah.%49,1
En zayıf
Bozan Mah.%27,7
Fevzi Paşa Mah.%38,9
Osmaniye Mah.%43,9
BBP
En güçlü
Bozan Mah.%20,5
Yunusemre Mah.%14,1
Fevzi Paşa Mah.%13,7
En zayıf
Osmaniye Mah.%6,0
Ağaçhisar Mah.%8,4
Fatih Mah.%10,9

Seçime katılım

2024 Yerel%88,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,9 / TR %84,1
2019 Yerel%91,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ağaçhisar Mah.%95,3
Kemalpaşa Mah.%87,2
Bozan Mah.%86,9
Osmaniye Mah.%86,7
Fatih Mah.%84,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Fevzi Paşa Mah.%81,9
Yunusemre Mah.%82,5
Fatih Mah.%84,9
Osmaniye Mah.%86,7
Bozan Mah.%86,9

Alpu seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Alpu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Alpu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,7 oyla CHP kazandı. MHP %38,5 ile ikinci oldu.

Alpu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Alpu’da 8.785 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 45 sandıkta kullanıldı.

Alpu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,5, Kemal Kılıçdaroğlu %31,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,7 ile önde çıktı.

Alpu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %46,6, CHP %21,7, MHP %12,0, İYİ Parti %11,1, Zafer Partisi %1,9.

Alpu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Alpu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Alpu’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Alpu’da oyların %17,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 12,8 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Alpu’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Yunusemre Mah., Kemalpaşa Mah., Fevzi Paşa Mah..

Alpu’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Alpu’da etkin parti sayısı 2,98; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 3,2 puan.

Alpu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Alpu’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Alpu’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Alpu’da geçersiz oy oranı %5,64 (Eskişehir: %3,63). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Alpu’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Alpu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Alpu hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Alpu’da AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Alpu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Alpu’daki 33 mahallenin 19 tanesinde CHP, 13 tanesinde MHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Alpu’nun altın sandığı hangisi?

Alpu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Alpu, Bahçecik Mah., 1007 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,6 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,6 puan sapmayla verdi.

Alpu’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Osmaniye (%46,1) mahallesinde, en düşük oyu Ağaçhisar (%30,2) mahallesinde aldı.

Alpu’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Fatih (%51,9) mahallesinde, en düşük oyu Bozan (%27,7) mahallesinde aldı.

Alpu’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ağaçhisar Mah. (%95,3), en düşük katılım Fevzi Paşa Mah. (%81,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Eskişehir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.