Günyüzü Seçim Sonuçları
2014–2024 · Eskişehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Günyüzü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,4 oyla BBP kazandı. CHP %27,2 ile ikinci oldu. BBP, 2019’a göre oyunu 3,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Günyüzü’de Recep Tayyip Erdoğan %72,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Günyüzü sonuçları Eskişehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Günyüzü’nün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Günyüzü’de oyların %54,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 40,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Gümüşkonak Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 74,5 | 37,1 |
| Kavuncu Mah. | Cumhur İttifakı (aynı) | 61,2 | 3,8 |
| Kayakent Mah. | Cumhur İttifakı (aynı) | 59,5 | 0,6 |
| Sümer Mah. | Cumhur İttifakı (aynı) | 53,6 | 2,1 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Günyüzü’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Atlas Mah. | CHP %45,9 | %91,2 |
| Ayvalı Mah. | BBP %44,7 | %93,4 |
| Bedil Mah. | Yeniden Refah %60,7 | %97,0 |
| Beyyayla Mah. | BBP %65,0 | %93,5 |
| Doğray Mah. | BBP %89,7 | %96,0 |
| Fatih Mah. | BBP %47,4 | %87,7 |
| Gecek Mah. | BBP %85,0 | %89,9 |
| Gümüşkonak Mah. | CHP %62,1 | %89,0 |
| Kavacık Mah. | CHP %43,6 | %97,6 |
| Kavuncu Mah. | BBP %37,4 | %88,1 |
| Kayakent Mah. | BBP %39,8 | %88,1 |
| Kuzören Mah. | Yeniden Refah %53,2 | %92,5 |
| Mercan Mah. | BBP %63,0 | %94,9 |
| Sümer Mah. | BBP %45,0 | %85,0 |
| Tutlu Mah. | CHP %53,5 | %96,8 |
| Yazır Mah. | BBP %69,6 | %93,3 |
| Yağrı Mah. | BBP %73,5 | %97,1 |
| Yenikent Mah. | BBP %56,1 | %82,3 |
| Yeşilyaka Mah. | CHP %46,2 | %95,4 |
| Çakmak Mah. | BBP %49,4 | %95,7 |
Altın sandık
Günyüzü’nün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Günyüzü’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Günyüzü seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Günyüzü’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Günyüzü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,4 oyla BBP kazandı. CHP %27,2 ile ikinci oldu.
Günyüzü’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Günyüzü’de 4.741 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 26 sandıkta kullanıldı.
Günyüzü’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,8, Kemal Kılıçdaroğlu %23,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,7 ile önde çıktı.
Günyüzü’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %44,0, BBP %21,4, CHP %14,4, İYİ Parti %6,6, MHP %6,5.
Günyüzü’nün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Günyüzü’nün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Günyüzü’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Günyüzü’de oyların %54,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 40,3 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.
Günyüzü’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Gümüşkonak Mah., Kavuncu Mah., Kayakent Mah..
Günyüzü’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Günyüzü’de etkin parti sayısı 2,96; yani çok partili bir yapı var. Birinci BBP ile ikinci CHP arasındaki fark 17,2 puan.
Günyüzü’nün geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Günyüzü’de geçersiz oy oranı %5,63 (Eskişehir: %3,63). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Günyüzü’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Günyüzü’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Günyüzü hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Günyüzü’de AK Parti 4 kez, BBP 1 kez birinci oldu.
Günyüzü’nün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Günyüzü’deki 22 mahallenin 14 tanesinde BBP, 5 tanesinde CHP, 3 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Günyüzü’nün altın sandığı hangisi?
Günyüzü’nün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Günyüzü, Ayvalı Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,19 puan saptı.
Günyüzü’de BBP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Yenikent (%56,1) mahallesinde, en düşük oyu Gümüşkonak (%25,0) mahallesinde aldı.
Günyüzü’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Gümüşkonak (%62,1) mahallesinde, en düşük oyu Sümer (%7,5) mahallesinde aldı.
Günyüzü’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %90,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ayvalı Mah. (%93,4), en düşük katılım Yenikent Mah. (%82,3).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.