Mahmudiye Seçim Sonuçları

2014–2024 · Eskişehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Mahmudiye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,9 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 13,8 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Mahmudiye’de Kemal Kılıçdaroğlu %51,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%48,9
2024 katılım
%87,4
yerel seçim
Seçmen
6.018
2024
Sandık
30
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Mahmudiye sonuçları Eskişehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMahmudiye, Eskişehir · katılım %87,4MahmudiyeEskişehirCHP%48,93%49,23AK Parti%42,86%36,16DSP%2,84%1,50İYİ Parti%1,35%3,01DEM Parti%1,29%0,83DEVA%0,74%0,20Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMahmudiye, Eskişehir · katılım %89,7MahmudiyeEskişehirKılıçdaroğlu%47,72%50,32Erdoğan%46,70%41,90Sinan Oğan%5,15%7,30Muharrem İnce%0,43%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMahmudiye, Eskişehir · katılım %87,3MahmudiyeEskişehirKılıçdaroğlu%50,97%55,28Erdoğan%49,03%44,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMahmudiye, Eskişehir · katılım %89,7MahmudiyeEskişehirAK Parti%35,93%32,53CHP%28,13%34,03İYİ Parti%12,10%14,00Yeşil Sol Parti%8,32%1,95MHP%8,12%7,13Zafer Partisi%2,07%3,03Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Mahmudiye’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Mahmudiye’de oyların %19,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 12,8 puan.

4 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Işıklar Mah.CHP (aynı)22,84,3
İsmetpaşa Mah.CHP → AK Parti21,76,8
Mesudiye Mah.CHP → AK Parti19,83,5
Yeni Mah.CHP (aynı)18,51,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%27,9
AK Parti%27,9
DP%24,7
Katılım %92,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%45,7
Muharrem İnce%33,4
Meral Akşener%12,5
Katılım %87,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%38,3
CHP%28,5
İYİ Parti%13,4
Katılım %87,3
2019 YerelYerel
CHP%62,7
AK Parti%31,1
DP%2,5
Katılım %89,6
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%47,7
Recep Tayyip Erdoğan%46,7
Sinan Oğan%5,2
Katılım %89,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%35,9
CHP%28,1
İYİ Parti%12,1
Katılım %89,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%51,0
Recep Tayyip Erdoğan%49,0
Katılım %87,3
2024 YerelYerel
CHP%48,9
AK Parti%42,9
DSP%2,8
Katılım %87,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Mahmudiye’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akyurt Mah.CHP %63,3%91,4
Balçıkhisar Mah.AK Parti %59,2%92,1
Doğanca Mah.AK Parti %76,1%90,3
Fahriye Mah.CHP %50,0%95,0
Güllüce Mah.DSP %51,7%96,9
Hamidiye Mah.CHP %48,1%92,7
Işıklar Mah.CHP %49,0%82,4
Kaymazyayla Mah.CHP %74,5%92,4
Mesudiye Mah.AK Parti %47,1%81,9
Orta Mah.CHP %46,3%88,6
Tokathan Mah.CHP %48,5%100,7
Topkaya Mah.CHP %71,2%93,2
Türkmenmecidiye Mah.CHP %63,5%90,3
Yeni Mah.CHP %46,9%85,5
Yeniköy Mah.CHP %62,3%89,5
Yeşilyurt Mah.CHP %82,8%97,0
Çal Mah.AK Parti %57,5%87,1
İsmetpaşa Mah.AK Parti %47,1%85,9
Şerefiye Mah.CHP %79,4%83,3

Altın sandık

Mahmudiye’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Mahmudiye’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Türkmenmecidiye Mah.%63,5
Işıklar Mah.%49,0
Yeni Mah.%46,9
En zayıf
Çal Mah.%39,5
İsmetpaşa Mah.%40,3
Orta Mah.%46,3
AK Parti
En güçlü
Çal Mah.%57,5
İsmetpaşa Mah.%47,1
Yeni Mah.%45,4
En zayıf
Türkmenmecidiye Mah.%31,0
Işıklar Mah.%44,8
Orta Mah.%45,0

Seçime katılım

2024 Yerel%87,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,3 / TR %84,1
2019 Yerel%89,6 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Türkmenmecidiye Mah.%90,3
Orta Mah.%88,6
Çal Mah.%87,1
İsmetpaşa Mah.%85,9
Yeni Mah.%85,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Işıklar Mah.%82,4
Yeni Mah.%85,5
İsmetpaşa Mah.%85,9
Çal Mah.%87,1
Orta Mah.%88,6

Mahmudiye seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Mahmudiye’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Mahmudiye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,9 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,9 ile ikinci oldu.

Mahmudiye’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Mahmudiye’de 6.018 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 30 sandıkta kullanıldı.

Mahmudiye’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %47,7, Recep Tayyip Erdoğan %46,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %51,0 ile önde çıktı.

Mahmudiye’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %35,9, CHP %28,1, İYİ Parti %12,1, Yeşil Sol Parti %8,3, MHP %8,1.

Mahmudiye’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Mahmudiye’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,1 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Mahmudiye’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Mahmudiye’de oyların %19,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 12,8 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Mahmudiye’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Işıklar Mah., İsmetpaşa Mah., Mesudiye Mah..

Mahmudiye’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Mahmudiye’de etkin parti sayısı 2,36; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 6,1 puan.

Mahmudiye’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Mahmudiye’de geçersiz oy oranı %6,9 (Eskişehir: %3,63). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Mahmudiye’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Mahmudiye’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Mahmudiye hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Mahmudiye’de CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Mahmudiye’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Mahmudiye’deki 19 mahallenin 13 tanesinde CHP, 5 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde DSP birinci çıktı.

Mahmudiye’nin altın sandığı hangisi?

Mahmudiye’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Mahmudiye, Yeni Mah., 1029 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,92 puan saptı.

Mahmudiye’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Türkmenmecidiye (%63,5) mahallesinde, en düşük oyu Çal (%39,5) mahallesinde aldı.

Mahmudiye’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çal (%57,5) mahallesinde, en düşük oyu Türkmenmecidiye (%31,0) mahallesinde aldı.

Mahmudiye’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Türkmenmecidiye Mah. (%90,3), en düşük katılım Işıklar Mah. (%82,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Eskişehir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.