Mihalgazi Seçim Sonuçları

2014–2024 · Eskişehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Mihalgazi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,6 oyla AK Parti kazandı. CHP %33,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 0,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Mihalgazi’de Recep Tayyip Erdoğan %66,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%52,6
2024 katılım
%91,0
yerel seçim
Seçmen
2.638
2024
Sandık
11
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Mihalgazi sonuçları Eskişehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMihalgazi, Eskişehir · katılım %91,0MihalgaziEskişehirAK Parti%52,59%36,16CHP%33,68%49,23Yeniden Refah%7,81%2,01İYİ Parti%3,97%3,01Saadet%1,16%0,54Zafer Partisi%0,40%2,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMihalgazi, Eskişehir · katılım %93,1MihalgaziEskişehirErdoğan%62,68%41,90Kılıçdaroğlu%32,83%50,32Sinan Oğan%4,10%7,30Muharrem İnce%0,39%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMihalgazi, Eskişehir · katılım %92,0MihalgaziEskişehirErdoğan%66,07%44,72Kılıçdaroğlu%33,93%55,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMihalgazi, Eskişehir · katılım %93,0MihalgaziEskişehirAK Parti%53,59%32,53CHP%21,74%34,03İYİ Parti%11,36%14,00MHP%6,20%7,13Zafer Partisi%1,46%3,03Yeniden Refah%1,08%1,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Mihalgazi’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Mihalgazi’de oyların %12,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 4,5 puan.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%43,7
MHP%24,7
CHP%22,7
Katılım %94,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,5
Muharrem İnce%20,4
Meral Akşener%10,3
Katılım %92,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%57,8
CHP%17,0
İYİ Parti%11,2
Katılım %92,7
2019 YerelYerel
AK Parti%53,0
CHP%43,1
Saadet%2,2
Katılım %93,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,7
Kemal Kılıçdaroğlu%32,8
Sinan Oğan%4,1
Katılım %93,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%53,6
CHP%21,7
İYİ Parti%11,4
Katılım %93,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,1
Kemal Kılıçdaroğlu%33,9
Katılım %92,0
2024 YerelYerel
AK Parti%52,6
CHP%33,7
Yeniden Refah%7,8
Katılım %91,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Mihalgazi’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alpagut Mah.AK Parti %60,9%93,6
Bozaniç Mah.CHP %43,5%91,3
Cumhuriyet Mah.CHP %53,7%91,7
Demirciler Mah.AK Parti %61,2%104,0
Dokuz Mayıs Mah.AK Parti %47,0%89,0
Hürriyet Mah.CHP %48,9%90,8
Karaoğlan Mah.AK Parti %67,7%92,0
Sakarıılıca Mah.AK Parti %54,6%86,5
İstiklal Mah.CHP %49,8%88,6

Altın sandık

Mihalgazi’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Mihalgazi’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Karaoğlan Mah.%67,7
Alpagut Mah.%60,9
Sakarıılıca Mah.%54,6
En zayıf
Dokuz Mayıs Mah.%47,0
Sakarıılıca Mah.%54,6
Alpagut Mah.%60,9
CHP
En güçlü
Dokuz Mayıs Mah.%46,0
Sakarıılıca Mah.%30,5
Karaoğlan Mah.%15,8
En zayıf
Alpagut Mah.%12,6
Karaoğlan Mah.%15,8
Sakarıılıca Mah.%30,5
Yeniden Refah
En güçlü
Alpagut Mah.%21,5
Karaoğlan Mah.%8,1
Sakarıılıca Mah.%7,3
En zayıf
Dokuz Mayıs Mah.%2,7
Sakarıılıca Mah.%7,3
Karaoğlan Mah.%8,1

Seçime katılım

2024 Yerel%91,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%92,0 / TR %84,1
2019 Yerel%93,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Alpagut Mah.%93,6
Karaoğlan Mah.%92,0
Dokuz Mayıs Mah.%89,0
Sakarıılıca Mah.%86,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sakarıılıca Mah.%86,5
Dokuz Mayıs Mah.%89,0
Karaoğlan Mah.%92,0
Alpagut Mah.%93,6

Mihalgazi seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Mihalgazi’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Mihalgazi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,6 oyla AK Parti kazandı. CHP %33,7 ile ikinci oldu.

Mihalgazi’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Mihalgazi’de 2.638 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 11 sandıkta kullanıldı.

Mihalgazi’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,7, Kemal Kılıçdaroğlu %32,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,1 ile önde çıktı.

Mihalgazi’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %53,6, CHP %21,7, İYİ Parti %11,4, MHP %6,2, Zafer Partisi %1,5.

Mihalgazi’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Mihalgazi’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Mihalgazi’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Mihalgazi’de oyların %12,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 4,5 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Mihalgazi’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Mihalgazi’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Mihalgazi’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Mihalgazi’de etkin parti sayısı 2,51; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 18,9 puan.

Mihalgazi’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Mihalgazi’de geçersiz oy oranı %6,58 (Eskişehir: %3,63). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Mihalgazi’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Mihalgazi’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Mihalgazi hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Mihalgazi’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Mihalgazi’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Mihalgazi’deki 9 mahallenin 5 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP birinci çıktı.

Mihalgazi’nin altın sandığı hangisi?

Mihalgazi’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Mihalgazi, Sakarıılıca Mah., 1011 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,43 puan saptı.

Mihalgazi’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karaoğlan (%67,7) mahallesinde, en düşük oyu Dokuz Mayıs (%47,0) mahallesinde aldı.

Mihalgazi’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Dokuz Mayıs (%46,0) mahallesinde, en düşük oyu Alpagut (%12,6) mahallesinde aldı.

Mihalgazi’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %91,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Alpagut Mah. (%93,5), en düşük katılım Sakarıılıca Mah. (%86,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Eskişehir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.