Araban Seçim Sonuçları
2014–2024 · Gaziantep · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Araban’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,6 oyla MHP kazandı. Yeniden Refah %26,7 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Araban’da Recep Tayyip Erdoğan %67,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Araban sonuçları Gaziantep geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Araban’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Araban’da oyların %31,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 2,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Körhacıobası Mah. | Millet İttifakı → Yeniden Refah | 52,9 | 11,3 |
| Akbudak Mah. | Millet İttifakı (aynı) | 45,1 | 3,9 |
| Küçüklü Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 43,0 | 37,4 |
| Elif Mah. | Cumhur İttifakı → Yeniden Refah | 42,9 | 11,4 |
| Köklüce Mah. | Cumhur İttifakı (aynı) | 42,9 | 2,5 |
| Muratlı Mah. | Cumhur İttifakı (aynı) | 39,3 | 4,5 |
| Kale Mah. | Millet İttifakı → Cumhur İttifakı | 38,0 | 15,7 |
| Güzey Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 35,0 | 8,9 |
| Mehmet Gökçek Mah. | Millet İttifakı → Cumhur İttifakı | 34,7 | 12,3 |
| Dumlupınar Mah. | Millet İttifakı (aynı) | 34,2 | 4,7 |
| Yaylacık Mah. | Millet İttifakı → Cumhur İttifakı | 32,8 | 33,3 |
| Yeşilova Mah. | Millet İttifakı → Cumhur İttifakı | 32,7 | 4,3 |
| Turgut Özal Mah. | Millet İttifakı → Cumhur İttifakı | 32,7 | 5,1 |
| Sarıtepe Mah. | Cumhur İttifakı (aynı) | 30,1 | 1,2 |
| Dağdancık Mah. | Millet İttifakı → Cumhur İttifakı | 28,9 | 18,1 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Araban’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akbudak Mah. | DEM Parti %35,1 | %74,2 |
| Akkoç Mah. | MHP %43,6 | %102,0 |
| Altınpınar Mah. | CHP %76,2 | %101,6 |
| Aşağıkaravaiz Mah. | DEM Parti %29,0 | %86,7 |
| Aşağıyufkalı Mah. | Yeniden Refah %51,3 | %88,9 |
| Bağlıca Mah. | MHP %54,4 | %109,5 |
| Başpınar Mah. | CHP %79,6 | %75,8 |
| Beydili Mah. | MHP %60,1 | %89,1 |
| Dağdancık Mah. | MHP %45,4 | %93,0 |
| Doğan Mah. | Yeniden Refah %27,7 | %90,8 |
| Dumlupınar Mah. | MHP %30,6 | %85,9 |
| Elif Mah. | Yeniden Refah %41,3 | %92,2 |
| Emirhaydar Mah. | MHP %56,6 | %87,3 |
| Erenbağ Mah. | Yeniden Refah %38,3 | %93,9 |
| Esentepe Mah. | İYİ Parti %31,1 | %68,4 |
| Eskialtıntaş Mah. | Yeniden Refah %38,9 | %81,7 |
| Fakılı Mah. | İYİ Parti %47,1 | %73,9 |
| Fevzi Çakmak Mah. | MHP %47,7 | %92,4 |
| Fıstıklıdağ Mah. | MHP %33,2 | %70,1 |
| Gelinbuğday Mah. | MHP %52,6 | %94,6 |
Altın sandık
Araban’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Araban’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Araban seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Araban’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Araban’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,6 oyla MHP kazandı. Yeniden Refah %26,7 ile ikinci oldu.
Araban’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Araban’da 22.511 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 91 sandıkta kullanıldı.
Araban’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,5, Kemal Kılıçdaroğlu %31,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,2 ile önde çıktı.
Araban’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %47,3, CHP %16,0, MHP %11,8, Yeşil Sol Parti %10,1, İYİ Parti %6,5.
Araban’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Araban’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Araban’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Araban’da oyların %31,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 2,7 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.
Araban’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 15 salıncak mahalle var; en oynakları Körhacıobası Mah., Akbudak Mah., Küçüklü Mah..
Araban’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Araban’da etkin parti sayısı 4,03; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 7,0 puan.
Araban’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 5,9 puan daha yüksek; Yeniden Refah oyu ortalama 7,2 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Araban’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Araban’da geçersiz oy oranı %5,92 (Gaziantep: %5,98). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.
Araban’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Araban’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Araban hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Araban’da AK Parti 3 kez, CHP 1 kez, MHP 1 kez birinci oldu.
Araban’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Araban’daki 49 mahallenin 25 tanesinde MHP, 11 tanesinde CHP, 6 tanesinde Yeniden Refah, 4 tanesinde DEM Parti, 3 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Araban’ın altın sandığı hangisi?
Araban’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Araban, Yeşilova Mah., 1083 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,66 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,73 puan sapmayla verdi.
Araban’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Beydili (%60,1) mahallesinde, en düşük oyu Esentepe (%3,1) mahallesinde aldı.
Araban’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Körhacıobası (%51,1) mahallesinde, en düşük oyu Fakılı (%6,5) mahallesinde aldı.
Araban’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %85,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Köklüce Mah. (%95,0), en düşük katılım Esentepe Mah. (%68,4).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.