İslahiye Seçim Sonuçları
2014–2024 · Gaziantep · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
İslahiye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %30,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 15,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İslahiye’de Recep Tayyip Erdoğan %63,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
İslahiye sonuçları Gaziantep geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
İslahiye’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında İslahiye’de oyların %29,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 5,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Karakaya Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 57,4 | 27,2 |
| Ortaklı Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 53,7 | 11,2 |
| Yeniceli Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 50,4 | 16,5 |
| Fevzi Çakmak Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 49,4 | 10,7 |
| Altınüzüm Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 45,5 | 38,9 |
| Cevdetpaşa Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 43,3 | 6,1 |
| Atatürk Mah. | Millet İttifakı → Yeniden Refah | 41,6 | 4,7 |
| Kayabaşı Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 41,3 | 10,4 |
| Beyler Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 40,5 | 1,6 |
| Akınyolu Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 40,5 | 6,8 |
| Sulumağara Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 38,9 | 24,8 |
| Türkbahçe Mah. | Millet İttifakı (aynı) | 36,8 | 4,4 |
| Bahçelievler Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 36,3 | 2,5 |
| Çamlıca Mah. | Millet İttifakı (aynı) | 35,9 | 4,1 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti (aynı) | 35,7 | 1,1 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde İslahiye’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akınyolu Mah. | AK Parti %42,6 | %98,1 |
| Alaca Mah. | Yeniden Refah %35,7 | %97,5 |
| Altınüzüm Mah. | CHP %51,6 | %81,2 |
| Arpalı Mah. | AK Parti %36,9 | %93,2 |
| Atatürk Mah. | Yeniden Refah %37,1 | %77,8 |
| Aydınlık Mah. | CHP %34,1 | %77,0 |
| Ağabey Mah. | CHP %47,2 | %91,7 |
| Ağalarobası Mah. | AK Parti %64,8 | %86,9 |
| Bahçelievler Mah. | CHP %33,2 | %87,6 |
| Bayraktepe Mah. | CHP %52,8 | %83,9 |
| Beyler Mah. | Yeniden Refah %34,7 | %80,3 |
| Boğaziçi Mah. | CHP %34,6 | %82,9 |
| Burhaniye Mah. | CHP %51,6 | %80,3 |
| Burunsuzlar Mah. | AK Parti %50,5 | %88,8 |
| Cevdetpaşa Mah. | Yeniden Refah %40,8 | %75,2 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %32,7 | %69,4 |
| Dervişpaşa Mah. | AK Parti %32,6 | %72,1 |
| Değirmencik Mah. | AK Parti %39,6 | %82,2 |
| Elbistanhüyüğü Mah. | AK Parti %55,2 | %90,3 |
| Erenler Mah. | CHP %52,0 | %67,3 |
Altın sandık
İslahiye’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin İslahiye’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
İslahiye seçimleri hakkında sık sorulan sorular
İslahiye’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
İslahiye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %30,7 ile ikinci oldu.
İslahiye’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde İslahiye’de 44.526 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 162 sandıkta kullanıldı.
İslahiye’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,7, Kemal Kılıçdaroğlu %36,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,1 ile önde çıktı.
İslahiye’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %43,0, CHP %19,4, Yeşil Sol Parti %10,6, MHP %10,4, İYİ Parti %7,1.
İslahiye’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde İslahiye’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
İslahiye’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında İslahiye’de oyların %29,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 5,2 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
İslahiye’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 30 salıncak mahalle var; en oynakları Karakaya Mah., Ortaklı Mah., Yeniceli Mah..
İslahiye’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde İslahiye’de etkin parti sayısı 3,56; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 3,3 puan.
İslahiye’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 2,9 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
İslahiye’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde İslahiye’de geçersiz oy oranı %5,44 (Gaziantep: %5,98). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.
İslahiye’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İslahiye’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
İslahiye hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İslahiye’de AK Parti 5 kez birinci oldu.
İslahiye’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde İslahiye’deki 72 mahallenin 36 tanesinde AK Parti, 25 tanesinde CHP, 11 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
İslahiye’nin altın sandığı hangisi?
İslahiye’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İslahiye, Yeşilyurt Mah., 1150 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,92 puan saptı.
İslahiye’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kazıklı (%55,1) mahallesinde, en düşük oyu Altınüzüm (%22,1) mahallesinde aldı.
İslahiye’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Erenler (%52,0) mahallesinde, en düşük oyu Ortaklı (%7,5) mahallesinde aldı.
İslahiye’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %81,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Akınyolu Mah. (%98,1), en düşük katılım Haci Ali Öztürk Mah. (%62,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.