Karkamış Seçim Sonuçları

2014–2024 · Gaziantep · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Karkamış’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,0 oyla CHP kazandı. MHP %44,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 3,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Karkamış’ta Recep Tayyip Erdoğan %59,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%50,0
2024 katılım
%91,1
yerel seçim
Seçmen
7.334
2024
Sandık
46
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Karkamış sonuçları Gaziantep geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKarkamış, Gaziantep · katılım %91,1KarkamışGaziantepCHP%50,05%29,83MHP%44,38%1,67İYİ Parti%2,30%1,79Yeniden Refah%1,10%15,44HÜDA PAR%0,41%1,46Zafer Partisi%0,30%1,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKarkamış, Gaziantep · katılım %91,5KarkamışGaziantepErdoğan%56,15%59,73Kılıçdaroğlu%39,15%34,68Sinan Oğan%4,47%5,17Muharrem İnce%0,23%0,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKarkamış, Gaziantep · katılım %89,6KarkamışGaziantepErdoğan%59,66%62,68Kılıçdaroğlu%40,34%37,32Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKarkamış, Gaziantep · katılım %91,6KarkamışGaziantepAK Parti%36,09%44,54CHP%27,78%20,15MHP%15,72%9,59İYİ Parti%10,94%5,44Zafer Partisi%2,55%3,31Yeniden Refah%2,46%4,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Karkamış’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Karkamış’ta oyların %5,3’i el değiştirdi (sakin). Net kayma MHP lehine 0,8 puan.

3 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti10 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kelekli Mah.CHP → MHP29,824,2
Yolağzı Mah.CHP → MHP21,610,8
Karşıyaka Mah.MHP → CHP20,04,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%33,6
MHP%31,3
CHP%23,1
Katılım %94,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,9
Muharrem İnce%25,2
Meral Akşener%14,8
Katılım %90,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%48,8
CHP%19,6
İYİ Parti%16,8
Katılım %90,8
2019 YerelYerel
CHP%53,3
MHP%46,1
Saadet%0,4
Katılım %92,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,2
Kemal Kılıçdaroğlu%39,2
Sinan Oğan%4,5
Katılım %91,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%36,1
CHP%27,8
MHP%15,7
Katılım %91,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,7
Kemal Kılıçdaroğlu%40,3
Katılım %89,6
2024 YerelYerel
CHP%50,1
MHP%44,4
İYİ Parti%2,3
Katılım %91,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Karkamış’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akçaköy Mah.CHP %61,2%95,1
Alagöz Mah.CHP %71,0%94,1
Alaçalı Mah.CHP %76,4%94,4
Arıkdere Mah.CHP %49,4%88,5
Ayyıldız Mah.MHP %68,8%86,9
Balaban Mah.MHP %82,9%100,0
Beşkılıç Mah.CHP %70,4%90,3
Eceler Mah.CHP %56,0%96,1
Elifoğlu Mah.CHP %57,5%94,1
Erenyolu Mah.CHP %68,9%100,0
Etiler Mah.MHP %47,6%80,6
Gürçay Mah.CHP %53,1%95,1
Karacurun Mah.CHP %59,2%91,1
Karanfil Mah.CHP %62,0%100,0
Karşıyaka Mah.CHP %48,9%89,3
Kelekli Mah.MHP %57,6%94,2
Kepirler Mah.CHP %48,7%97,5
Korkmazlar Mah.CHP %64,4%101,7
Kuruyazı Mah.MHP %63,5%95,6
Kıvırcık Mah.MHP %53,6%83,0

Altın sandık

Karkamış’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Karkamış’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Elifoğlu Mah.%57,5
Karşıyaka Mah.%48,9
Çarşı Mah.%47,6
En zayıf
Çiftlik Mah.%32,5
Kelekli Mah.%33,4
Etiler Mah.%44,1
MHP
En güçlü
Çiftlik Mah.%64,6
Kelekli Mah.%57,6
Etiler Mah.%47,6
En zayıf
Elifoğlu Mah.%37,4
Karşıyaka Mah.%44,3
Çarşı Mah.%46,9

Seçime katılım

2024 Yerel%91,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,6 / TR %84,1
2019 Yerel%92,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kelekli Mah.%94,2
Elifoğlu Mah.%94,1
Çiftlik Mah.%89,7
Karşıyaka Mah.%89,3
Çarşı Mah.%85,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Etiler Mah.%80,6
Çarşı Mah.%85,1
Karşıyaka Mah.%89,3
Çiftlik Mah.%89,7
Elifoğlu Mah.%94,1

Karkamış seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Karkamış’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Karkamış’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,0 oyla CHP kazandı. MHP %44,4 ile ikinci oldu.

Karkamış’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Karkamış’ta 7.334 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 46 sandıkta kullanıldı.

Karkamış’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,1, Kemal Kılıçdaroğlu %39,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,7 ile önde çıktı.

Karkamış’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %36,1, CHP %27,8, MHP %15,7, İYİ Parti %10,9, Zafer Partisi %2,5.

Karkamış’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Karkamış’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,3 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Karkamış’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Karkamış’ta oyların %5,3’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 0,8 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Karkamış’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Kelekli Mah., Yolağzı Mah., Karşıyaka Mah..

Karkamış’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Karkamış’ta etkin parti sayısı 2,23; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 5,7 puan.

Karkamış’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda İYİ Parti oyu ortalama 1,3 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Karkamış’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Karkamış’ta geçersiz oy oranı %4,45 (Gaziantep: %5,98). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Karkamış’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Karkamış’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Karkamış hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Karkamış’ta AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Karkamış’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Karkamış’taki 39 mahallenin 25 tanesinde CHP, 14 tanesinde MHP birinci çıktı.

Karkamış’ın altın sandığı hangisi?

Karkamış’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Karkamış, Arıkdere Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,47 puan saptı.

Karkamış’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Elifoğlu (%57,5) mahallesinde, en düşük oyu Çiftlik (%32,5) mahallesinde aldı.

Karkamış’ta MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Çiftlik (%64,5) mahallesinde, en düşük oyu Elifoğlu (%37,4) mahallesinde aldı.

Karkamış’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %91,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kelekli Mah. (%94,2), en düşük katılım Etiler Mah. (%80,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Gaziantep il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.