Oğuzeli Seçim Sonuçları

2014–2024 · Gaziantep · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Oğuzeli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,4 oyla Yeniden Refah kazandı. MHP %32,2 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Oğuzeli’de Recep Tayyip Erdoğan %68,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%37,4
2024 katılım
%85,8
yerel seçim
Seçmen
24.784
2024
Sandık
127
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Oğuzeli sonuçları Gaziantep geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıOğuzeli, Gaziantep · katılım %85,8OğuzeliGaziantepYeniden Refah%37,44%15,44MHP%32,25%1,67CHP%20,29%29,83İYİ Parti%3,68%1,79Saadet%1,15%1,07DEVA%1,15%0,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurOğuzeli, Gaziantep · katılım %90,2OğuzeliGaziantepErdoğan%64,85%59,73Kılıçdaroğlu%28,75%34,68Sinan Oğan%5,94%5,17Muharrem İnce%0,46%0,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurOğuzeli, Gaziantep · katılım %86,9OğuzeliGaziantepErdoğan%68,30%62,68Kılıçdaroğlu%31,70%37,32Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiOğuzeli, Gaziantep · katılım %90,2OğuzeliGaziantepAK Parti%40,08%44,54MHP%21,31%9,59CHP%21,08%20,15İYİ Parti%6,33%5,44Zafer Partisi%3,33%3,31Yeniden Refah%2,90%4,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Oğuzeli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Oğuzeli’de oyların %45,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 31,4 puan.

19 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti26 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Bulduk Mah.MHP → Yeniden Refah75,926,0
Çaybaşı Mah.MHP → Yeniden Refah61,713,2
Körkün Mah.MHP → Yeniden Refah59,026,7
İnönü Mah.MHP → Yeniden Refah57,424,0
Güllük Mah.CHP → Yeniden Refah55,819,2
Uğurova Mah.MHP → Yeniden Refah55,430,5
Altınyurt Mah.MHP → Yeniden Refah55,14,9
Kurtuluş Mah.MHP → Yeniden Refah54,911,6
Oğuzlar Mah.MHP → Yeniden Refah54,918,5
Çaybeyi Mah.MHP → Yeniden Refah54,47,4
Fatih Mah.CHP → Yeniden Refah54,114,3
Gürsu Mah.MHP → Yeniden Refah51,319,9
Yeşildere Mah.MHP → Yeniden Refah51,314,1
Subaşı Mah.MHP → Yeniden Refah50,513,5
Cumhuriyet Mah.MHP → Yeniden Refah49,62,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%35,3
AK Parti%31,3
CHP%24,2
Katılım %94,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,7
Muharrem İnce%20,2
Meral Akşener%8,5
Katılım %89,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%44,6
MHP%26,6
CHP%16,2
Katılım %89,6
2019 YerelYerel
MHP%57,7
CHP%39,7
Saadet%1,2
Katılım %90,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,9
Kemal Kılıçdaroğlu%28,8
Sinan Oğan%5,9
Katılım %90,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,1
MHP%21,3
CHP%21,1
Katılım %90,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,3
Kemal Kılıçdaroğlu%31,7
Katılım %86,9
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%37,4
MHP%32,3
CHP%20,3
Katılım %85,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Oğuzeli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Acer Mah.Yeniden Refah %70,4%84,7
Akçamezra Mah.Yeniden Refah %37,2%94,5
Altınyurt Mah.Yeniden Refah %43,2%90,4
Ambarcık Mah.CHP %35,2%93,6
Arslanlı Mah.MHP %75,2%76,8
Asmacık Mah.CHP %38,1%68,0
Aydınkaya Mah.Yeniden Refah %52,5%72,7
Aşağı Güneyse Mah.CHP %87,0%115,0
Aşağı Yeniyapan Mah.MHP %47,1%90,9
Belören Mah.CHP %36,1%79,2
Beşdeli Mah.MHP %94,1%85,7
Bulduk Mah.Yeniden Refah %43,7%84,5
Büyükkaracaviran Mah.MHP %41,3%85,2
Cumhuriyet Mah.Yeniden Refah %42,2%89,0
Demirkonak Mah.MHP %77,3%89,7
Dero Küçükkaracaviran Mah.Yeniden Refah %50,0%78,6
Devehüyüğü Mah.CHP %56,1%97,0
Dibecik Mah.CHP %40,0%98,7
Dikmetaş Mah.CHP %90,9%85,0
Direkli Mah.Yeniden Refah %49,7%92,8

Altın sandık

Oğuzeli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Oğuzeli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

Yeniden Refah
En güçlü
Körkün Mah.%54,3
İnönü Mah.%54,1
Güllük Mah.%47,3
En zayıf
Doğanpınar Mah.%8,7
Mimar Sinan Mah.%16,9
Yazılı Mah.%20,0
MHP
En güçlü
Doğanpınar Mah.%48,9
Yazılı Mah.%41,8
Büyükkaracaviran Mah.%41,3
En zayıf
Bulduk Mah.%17,7
Dokuzyol Mah.%18,2
Mimar Sinan Mah.%22,0
CHP
En güçlü
Mimar Sinan Mah.%46,6
Dokuzyol Mah.%42,1
Doğanpınar Mah.%37,2
En zayıf
Altınyurt Mah.%5,4
Bulduk Mah.%5,4
Cumhuriyet Mah.%10,7

Seçime katılım

2024 Yerel%85,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,9 / TR %84,1
2019 Yerel%90,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yazılı Mah.%98,3
Yakacık Mah.%96,2
Gürsu Mah.%95,2
Yeşildere Mah.%95,0
Güllük Mah.%92,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Mimar Sinan Mah.%72,0
Fatih Mah.%74,6
Subaşı Mah.%80,0
Oğuzlar Mah.%83,2
Şahinbey Mah.%83,8

Oğuzeli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Oğuzeli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Oğuzeli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,4 oyla Yeniden Refah kazandı. MHP %32,2 ile ikinci oldu.

Oğuzeli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Oğuzeli’de 24.784 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 127 sandıkta kullanıldı.

Oğuzeli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,8, Kemal Kılıçdaroğlu %28,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,3 ile önde çıktı.

Oğuzeli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,1, MHP %21,3, CHP %21,1, İYİ Parti %6,3, Zafer Partisi %3,3.

Oğuzeli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Oğuzeli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Oğuzeli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Oğuzeli’de oyların %45,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 31,4 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Oğuzeli’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 19 salıncak mahalle var; en oynakları Bulduk Mah., Çaybaşı Mah., Körkün Mah..

Oğuzeli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Oğuzeli’de etkin parti sayısı 3,48; yani çok partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci MHP arasındaki fark 5,2 puan.

Oğuzeli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Oğuzeli’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Oğuzeli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Oğuzeli’de geçersiz oy oranı %5,82 (Gaziantep: %5,98). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Oğuzeli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Oğuzeli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Oğuzeli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Oğuzeli’de MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Oğuzeli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Oğuzeli’deki 91 mahallenin 36 tanesinde Yeniden Refah, 32 tanesinde MHP, 23 tanesinde CHP birinci çıktı.

Oğuzeli’nin altın sandığı hangisi?

Oğuzeli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Oğuzeli, Subaşı Mah., 1100 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,8 puan saptı.

Oğuzeli’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Körkün (%54,3) mahallesinde, en düşük oyu Doğanpınar (%8,7) mahallesinde aldı.

Oğuzeli’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Doğanpınar (%48,9) mahallesinde, en düşük oyu Bulduk (%17,7) mahallesinde aldı.

Oğuzeli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yazılı Mah. (%98,3), en düşük katılım Mimar Sinan Mah. (%72,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Gaziantep il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.