Şahinbey Seçim Sonuçları

2014–2024 · Gaziantep · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Şahinbey’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %21,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 5,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Şahinbey’de Recep Tayyip Erdoğan %62,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%55,2
2024 katılım
%67,6
yerel seçim
Seçmen
609.600
2024
Sandık
1.840
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Şahinbey sonuçları Gaziantep geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıŞahinbey, Gaziantep · katılım %67,6ŞahinbeyGaziantepAK Parti%55,24%38,63CHP%21,38%29,83Yeniden Refah%9,37%15,44DEM Parti%5,32%4,85Zafer Partisi%2,64%1,91İYİ Parti%1,40%1,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurŞahinbey, Gaziantep · katılım %85,6ŞahinbeyGaziantepErdoğan%59,01%59,73Kılıçdaroğlu%34,75%34,68Sinan Oğan%5,83%5,17Muharrem İnce%0,40%0,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurŞahinbey, Gaziantep · katılım %82,3ŞahinbeyGaziantepErdoğan%62,00%62,68Kılıçdaroğlu%38,00%37,32Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiŞahinbey, Gaziantep · katılım %85,5ŞahinbeyGaziantepAK Parti%44,54%44,54CHP%20,94%20,15MHP%9,54%9,59Yeşil Sol Parti%8,09%9,15İYİ Parti%5,33%5,44Yeniden Refah%3,94%4,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Şahinbey’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Şahinbey’de oyların %22,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 3,6 puan.

6 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti120 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Vatan Mah.AK Parti → DEM Parti61,523,9
Fırat Mah.AK Parti → DEM Parti54,05,1
Narlıtepe Mah.AK Parti (aynı)49,22,2
Şahinbey Mülk Mah.AK Parti → CHP40,11,6
Zeytinli Mah.AK Parti → CHP31,09,5
Kolejtepe Mah.AK Parti → CHP20,71,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%55,3
CHP%22,8
MHP%12,7
Katılım %84,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,8
Muharrem İnce%23,1
Selahattin Demirtaş%7,0
Katılım %84,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%50,0
CHP%15,7
MHP%13,5
Katılım %84,9
2019 YerelYerel
AK Parti%60,4
CHP%19,3
İYİ Parti%10,1
Katılım %75,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,0
Kemal Kılıçdaroğlu%34,8
Sinan Oğan%5,8
Katılım %85,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%44,5
CHP%20,9
MHP%9,5
Katılım %85,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,0
Kemal Kılıçdaroğlu%38,0
Katılım %82,3
2024 YerelYerel
AK Parti%55,2
CHP%21,4
Yeniden Refah%9,4
Katılım %67,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Şahinbey’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
23 Nisan Mah.AK Parti %49,0%62,5
25 Aralık Mah.AK Parti %59,9%77,5
60. Yil Mah.AK Parti %62,6%63,1
75. Yil Mah.AK Parti %61,4%68,9
Abdülhamid Han Mah.AK Parti %59,0%67,6
Akbayır Mah.AK Parti %64,2%81,9
Akbulut Mah.AK Parti %69,9%88,3
Akkent Mah.AK Parti %60,5%66,2
Akpınar Mah.AK Parti %46,1%93,6
Akyazı Mah.AK Parti %70,1%84,5
Akyol Mah.AK Parti %47,3%61,9
Alaybey Mah.AK Parti %57,7%70,3
Alibaba Mah.AK Parti %62,1%78,7
Alleben Mah.AK Parti %46,1%67,6
Almalı Mah.AK Parti %42,9%86,5
Aydınbaba Mah.AK Parti %58,4%68,1
Bahçelievler Mah.AK Parti %49,9%69,0
Barak Mah.AK Parti %58,6%67,5
Bayramlı Mah.AK Parti %65,7%92,6
Bağlarbaşı Mah.AK Parti %60,8%91,9

Altın sandık

Şahinbey’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Şahinbey’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Sarıkaya Mah.%81,4
Beşkuyu Mah.%75,8
Gerciğin Mah.%72,9
En zayıf
Kazıklı Mah.%25,7
Vatan Mah.%27,3
Fırat Mah.%35,7
CHP
En güçlü
Kazıklı Mah.%68,3
Düztepe Mah.%46,1
Zeytinli Mah.%45,8
En zayıf
Sarıkaya Mah.%1,4
Bağlarbaşı Mah.%4,2
Sarısalkım Mah.%5,7
Yeniden Refah
En güçlü
Gülpınar Mah.%26,5
Bağlarbaşı Mah.%25,1
Cevizli Mah.%24,3
En zayıf
Vatan Mah.%3,4
Güzelvadi Mah.%4,9
Fırat Mah.%4,9

Seçime katılım

2024 Yerel%67,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%82,3 / TR %84,1
2019 Yerel%75,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Deredüzü Mah.%97,0
Damlacık Mah.%96,7
Zeytinli Mah.%96,5
Gülpınar Mah.%95,1
Muhacirosman Mah.%94,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeşilevler Mah.%59,7
Bey Mah.%60,4
Yeditepe Mah.%60,9
Akyol Mah.%61,9
Cumhuriyet Mah.%62,0

Şahinbey seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Şahinbey’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Şahinbey’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %21,4 ile ikinci oldu.

Şahinbey’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Şahinbey’de 609.600 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.840 sandıkta kullanıldı.

Şahinbey’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,0, Kemal Kılıçdaroğlu %34,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,0 ile önde çıktı.

Şahinbey’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %44,5, CHP %20,9, MHP %9,5, Yeşil Sol Parti %8,1, İYİ Parti %5,3.

Şahinbey’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Şahinbey’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Şahinbey’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Şahinbey’de oyların %22,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 3,6 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Şahinbey’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Vatan Mah., Fırat Mah., Narlıtepe Mah..

Şahinbey’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Şahinbey’de etkin parti sayısı 2,75; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 33,9 puan.

Şahinbey’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Şahinbey’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Şahinbey’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Şahinbey’de geçersiz oy oranı %5,08 (Gaziantep: %5,98). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 17 sandık var.

Şahinbey’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Şahinbey’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Şahinbey hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Şahinbey’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Şahinbey’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Şahinbey’deki 164 mahallenin 154 tanesinde AK Parti, 8 tanesinde CHP, 2 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Şahinbey’in altın sandığı hangisi?

Şahinbey’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Şahinbey, İbn-i Sina Mah., 4266 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,5 puan saptı.

Şahinbey’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sarıkaya (%81,4) mahallesinde, en düşük oyu Kazıklı (%25,7) mahallesinde aldı.

Şahinbey’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kazıklı (%68,2) mahallesinde, en düşük oyu Sarıkaya (%1,4) mahallesinde aldı.

Şahinbey’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %67,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Deredüzü Mah. (%97,0), en düşük katılım Yeşilevler Mah. (%59,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Gaziantep il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.