Şehitkamil Seçim Sonuçları

2014–2024 · Gaziantep · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Şehitkamil’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %26,2 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 11,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Şehitkamil’de Recep Tayyip Erdoğan %61,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%40,0
2024 katılım
%68,4
yerel seçim
Seçmen
537.718
2024
Sandık
1.627
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Şehitkamil sonuçları Gaziantep geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıŞehitkamil, Gaziantep · katılım %68,4ŞehitkamilGaziantepCHP%39,97%29,83AK Parti%26,17%38,63Yeniden Refah%15,47%15,44DEM Parti%6,05%4,85HÜDA PAR%2,59%1,46BBP%2,13%1,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurŞehitkamil, Gaziantep · katılım %86,0ŞehitkamilGaziantepErdoğan%58,79%59,73Kılıçdaroğlu%36,02%34,68Sinan Oğan%4,79%5,17Muharrem İnce%0,40%0,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurŞehitkamil, Gaziantep · katılım %82,8ŞehitkamilGaziantepErdoğan%61,55%62,68Kılıçdaroğlu%38,45%37,32Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiŞehitkamil, Gaziantep · katılım %86,0ŞehitkamilGaziantepAK Parti%44,01%44,54CHP%19,83%20,15Yeşil Sol Parti%11,18%9,15MHP%8,57%9,59İYİ Parti%5,21%5,44Yeniden Refah%4,59%4,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Şehitkamil’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Şehitkamil’de oyların %41,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 19,8 puan.

78 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti104 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Büyükpınar Mah.AK Parti → Yeniden Refah61,19,4
Karpuzkaya Mah.AK Parti → CHP59,11,5
Üçgöze Mah.AK Parti → CHP58,027,4
Bayatlı Mah.AK Parti → CHP56,135,2
H Tipi Ceza Infaz Kurumu Mah.İYİ Parti → CHP54,94,4
Dülük Mah.AK Parti → CHP54,428,4
Karakesek Mah.AK Parti (aynı)54,30,9
Şirinevler Mah.AK Parti → CHP53,88,0
Sinan Mah.AK Parti (aynı)53,71,5
Selahattin Eyyubi Mah.AK Parti → CHP53,20,3
Seyrantepe Mah.AK Parti → CHP53,211,6
Umut Mah.AK Parti → CHP52,72,5
Uğruca Mah.AK Parti (aynı)52,40,7
Bağbaşı Mah.AK Parti → CHP51,42,3
Gaziler Mah.AK Parti → CHP51,314,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,3
CHP%21,2
MHP%12,0
Katılım %84,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,4
Muharrem İnce%21,6
Selahattin Demirtaş%10,1
Katılım %85,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%50,0
CHP%14,8
HDP%13,9
Katılım %85,8
2019 YerelYerel
AK Parti%54,3
CHP%28,5
İYİ Parti%11,1
Katılım %77,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,8
Kemal Kılıçdaroğlu%36,0
Sinan Oğan%4,8
Katılım %86,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%44,0
CHP%19,8
Yeşil Sol Parti%11,2
Katılım %86,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,6
Kemal Kılıçdaroğlu%38,5
Katılım %82,8
2024 YerelYerel
CHP%40,0
AK Parti%26,2
Yeniden Refah%15,5
Katılım %68,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Şehitkamil’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
15 Temmuz Mah.CHP %44,9%64,7
29 Ekim Mah.CHP %34,1%74,4
8 Şubat Mah.CHP %33,1%64,0
Acaroba Mah.AK Parti %58,4%85,9
Aktoprak Mah.CHP %42,7%88,2
Akçaburç Mah.AK Parti %43,7%97,1
Akçagöze Mah.AK Parti %39,7%76,0
Alpaslan Mah.CHP %44,0%69,6
Atabek Mah.CHP %35,0%82,1
Atalar Mah.AK Parti %43,3%89,8
Atatürk Mah.CHP %49,1%69,0
Ağaçlıboyno Mah.CHP %54,6%76,2
Aşağı Arıl Mah.AK Parti %50,6%87,4
Battal Mah.AK Parti %45,7%89,4
Batıkent Mah.CHP %50,3%69,6
Bayatlı Mah.CHP %55,4%96,5
Bağbaşı Mah.CHP %31,7%86,7
Bedirköy Mah.CHP %50,6%96,2
Belkız Mah.CHP %34,2%61,6
Beykent Mah.CHP %41,8%67,0

Altın sandık

Şehitkamil’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Şehitkamil’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yukarı Arıl Mah.%57,9
Bayatlı Mah.%55,4
Pancarlı Mah.%53,5
En zayıf
Tekirsin Mah.%12,1
Karakesek Mah.%12,2
Akçaburç Mah.%14,1
AK Parti
En güçlü
Aşağı Arıl Mah.%50,6
Tekirsin Mah.%49,3
Kızıkhamurkesen Mah.%49,0
En zayıf
Sanayi Mah.%15,1
Mevlana Mah.%18,2
Onat Kutlar Mah.%18,3
Yeniden Refah
En güçlü
Büyükpınar Mah.%36,5
Yalankoz Mah.%31,5
Sinan Mah.%31,2
En zayıf
E Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.%2,5
L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.%2,5
Koçlu Mah.%3,5

Seçime katılım

2024 Yerel%68,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%82,8 / TR %84,1
2019 Yerel%77,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Suboğaz Mah.%99,6
Göksüncük Mah.%97,4
Çağkuyu Mah.%97,3
Akçaburç Mah.%97,1
Bayatlı Mah.%96,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
E Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.%37,8
L Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.%41,4
Karacaoğlan Mah.%56,0
Mevlana Mah.%56,8
Eydibaba Mah.%60,8

Şehitkamil seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Şehitkamil’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Şehitkamil’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %26,2 ile ikinci oldu.

Şehitkamil’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Şehitkamil’de 537.718 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.627 sandıkta kullanıldı.

Şehitkamil’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,8, Kemal Kılıçdaroğlu %36,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,5 ile önde çıktı.

Şehitkamil’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %44,0, CHP %19,8, Yeşil Sol Parti %11,2, MHP %8,6, İYİ Parti %5,2.

Şehitkamil’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Şehitkamil’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Şehitkamil’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Şehitkamil’de oyların %41,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 19,8 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Şehitkamil’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 78 salıncak mahalle var; en oynakları Büyükpınar Mah., Karpuzkaya Mah., Üçgöze Mah..

Şehitkamil’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Şehitkamil’de etkin parti sayısı 3,88; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 13,8 puan.

Şehitkamil’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 3,1 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Şehitkamil’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Şehitkamil’de geçersiz oy oranı %7,13 (Gaziantep: %5,98). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 26 sandık var.

Şehitkamil’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Şehitkamil’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Şehitkamil hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Şehitkamil’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Şehitkamil’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Şehitkamil’deki 122 mahallenin 75 tanesinde CHP, 45 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Şehitkamil’in altın sandığı hangisi?

Şehitkamil’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Şehitkamil, Hacıbaba Mah., 2113 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,94 puan saptı.

Şehitkamil’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yukarı Arıl (%57,9) mahallesinde, en düşük oyu Tekirsin (%12,1) mahallesinde aldı.

Şehitkamil’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Aşağı Arıl (%50,6) mahallesinde, en düşük oyu Sanayi (%15,1) mahallesinde aldı.

Şehitkamil’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %68,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Suboğaz Mah. (%99,6), en düşük katılım E Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. (%37,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Gaziantep il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.