Yavuzeli Seçim Sonuçları

2014–2024 · Gaziantep · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yavuzeli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,9 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %32,0 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yavuzeli’de Recep Tayyip Erdoğan %66,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%35,9
2024 katılım
%89,6
yerel seçim
Seçmen
14.635
2024
Sandık
63
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yavuzeli sonuçları Gaziantep geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYavuzeli, Gaziantep · katılım %89,6YavuzeliGaziantepYeniden Refah%35,88%15,44AK Parti%32,03%38,63CHP%29,19%29,83İYİ Parti%0,81%1,79Saadet%0,60%1,07HÜDA PAR%0,47%1,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYavuzeli, Gaziantep · katılım %88,9YavuzeliGaziantepErdoğan%63,91%59,73Kılıçdaroğlu%33,75%34,68Sinan Oğan%2,03%5,17Muharrem İnce%0,31%0,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYavuzeli, Gaziantep · katılım %87,7YavuzeliGaziantepErdoğan%66,72%62,68Kılıçdaroğlu%33,28%37,32Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYavuzeli, Gaziantep · katılım %88,9YavuzeliGaziantepAK Parti%49,43%44,54CHP%22,93%20,15Yeniden Refah%6,26%4,14İYİ Parti%6,12%5,44MHP%5,96%9,59Yeşil Sol Parti%5,02%9,15Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yavuzeli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yavuzeli’de oyların %37,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 28,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

15 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti22 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Büyükkarakuyu Mah.Millet İttifakı → Yeniden Refah82,368,7
Süleymanobası Mah.AK Parti → Yeniden Refah55,817,1
Beğendik Mah.AK Parti → Yeniden Refah50,611,7
Saraymağara Mah.AK Parti → Yeniden Refah47,59,2
Göçmez Mah.AK Parti → Millet İttifakı44,763,2
Üçgöl Mah.AK Parti → Yeniden Refah44,411,7
Tokaçlı Mah.Millet İttifakı → AK Parti40,732,7
Çiltoprak Mah.AK Parti → Millet İttifakı40,24,2
Hacımallı Mah.AK Parti (aynı)37,91,7
Aşağıhöçüklü Mah.AK Parti → Millet İttifakı37,824,4
Sultan Selim Mah.AK Parti (aynı)28,52,7
Yöreli Mah.AK Parti → Millet İttifakı27,69,5
Ballık Mah.Millet İttifakı → AK Parti27,515,9
Fevzi Çakmak Mah.Millet İttifakı (aynı)26,92,4
Hürriyet Mah.AK Parti → Millet İttifakı22,819,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%50,2
CHP%31,2
Saadet%13,3
Katılım %93,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,8
Muharrem İnce%22,0
Meral Akşener%5,0
Katılım %90,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%58,4
CHP%15,4
MHP%8,6
Katılım %90,1
2019 YerelYerel
AK Parti%53,5
İYİ Parti%45,8
Saadet%0,5
Katılım %92,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,9
Kemal Kılıçdaroğlu%33,8
Sinan Oğan%2,0
Katılım %88,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%49,4
CHP%22,9
Yeniden Refah%6,3
Katılım %88,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,7
Kemal Kılıçdaroğlu%33,3
Katılım %87,7
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%35,9
AK Parti%32,0
CHP%29,2
Katılım %89,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yavuzeli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akbayır Mah.AK Parti %47,8%92,3
Aşağıhöçüklü Mah.CHP %48,0%87,2
Aşağıkayabaşı Mah.CHP %77,8%97,8
Aşağıkekliktepe Mah.AK Parti %38,6%97,8
Bakırca Mah.AK Parti %48,8%92,2
Ballık Mah.AK Parti %44,0%95,6
Bağtepe Mah.CHP %34,9%83,7
Beğendik Mah.Yeniden Refah %50,0%94,6
Bülbül Mah.CHP %97,2%87,8
Büyükkarakuyu Mah.Yeniden Refah %81,3%95,7
Cingife Mah.AK Parti %50,0%94,9
Cumhuriyet Mah.CHP %38,7%89,9
Değirmitaş Mah.AK Parti %56,4%95,7
Düzce Mah.CHP %62,8%94,2
Fevzi Çakmak Mah.CHP %36,3%86,1
Göçmez Mah.CHP %75,5%87,8
Gülpınar Mah.AK Parti %85,1%89,7
Hacımallı Mah.AK Parti %36,7%81,1
Havuz Mah.Yeniden Refah %45,4%66,4
Hürriyet Mah.CHP %47,9%84,7

Altın sandık

Yavuzeli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Yavuzeli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

Yeniden Refah
En güçlü
Büyükkarakuyu Mah.%81,3
Süleymanobası Mah.%54,7
Beğendik Mah.%50,0
En zayıf
Kuzuyatağı Mah.%1,3
Sarılar Mah.%2,0
Göçmez Mah.%11,5
AK Parti
En güçlü
Tokaçlı Mah.%56,6
Bakırca Mah.%48,8
Ballık Mah.%44,0
En zayıf
Büyükkarakuyu Mah.%12,6
Göçmez Mah.%12,6
Kuzuyatağı Mah.%19,9
CHP
En güçlü
Kuzuyatağı Mah.%77,5
Göçmez Mah.%75,5
Sarılar Mah.%66,3
En zayıf
Büyükkarakuyu Mah.%4,2
Süleymanobası Mah.%5,7
Beğendik Mah.%10,1

Seçime katılım

2024 Yerel%89,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,7 / TR %84,1
2019 Yerel%92,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Süleymanobası Mah.%96,5
Büyükkarakuyu Mah.%95,7
Ballık Mah.%95,6
Beğendik Mah.%94,6
Kuzuyatağı Mah.%92,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sultan Selim Mah.%78,5
Hacımallı Mah.%81,1
Hürriyet Mah.%84,7
Sarılar Mah.%86,0
Fevzi Çakmak Mah.%86,1

Yavuzeli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yavuzeli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yavuzeli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %35,9 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %32,0 ile ikinci oldu.

Yavuzeli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yavuzeli’de 14.635 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 63 sandıkta kullanıldı.

Yavuzeli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,9, Kemal Kılıçdaroğlu %33,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,7 ile önde çıktı.

Yavuzeli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %49,4, CHP %22,9, Yeniden Refah %6,3, İYİ Parti %6,1, MHP %6,0.

Yavuzeli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yavuzeli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Yavuzeli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yavuzeli’de oyların %37,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 28,7 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Yavuzeli’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 15 salıncak mahalle var; en oynakları Büyükkarakuyu Mah., Süleymanobası Mah., Beğendik Mah..

Yavuzeli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yavuzeli’de etkin parti sayısı 3,16; yani çok partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 3,9 puan.

Yavuzeli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda Yeniden Refah oyu ortalama 14,6 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 12,4 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Yavuzeli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yavuzeli’de geçersiz oy oranı %4,74 (Gaziantep: %5,98). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Yavuzeli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yavuzeli’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Yavuzeli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yavuzeli’de AK Parti 4 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Yavuzeli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yavuzeli’deki 44 mahallenin 17 tanesinde CHP, 14 tanesinde AK Parti, 13 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Yavuzeli’nin altın sandığı hangisi?

Yavuzeli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yavuzeli, Kasaba Mah., 1040 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 4,0 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,04 puan sapmayla verdi.

Yavuzeli’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Büyükkarakuyu (%81,2) mahallesinde, en düşük oyu Kuzuyatağı (%1,3) mahallesinde aldı.

Yavuzeli’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tokaçlı (%56,5) mahallesinde, en düşük oyu Büyükkarakuyu (%12,6) mahallesinde aldı.

Yavuzeli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Süleymanobası Mah. (%96,5), en düşük katılım Sultan Selim Mah. (%78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Gaziantep il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.