Dereli Seçim Sonuçları
2014–2024 · Giresun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Dereli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,8 oyla AK Parti kazandı. MHP %40,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 10,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Dereli’de Recep Tayyip Erdoğan %83,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Dereli sonuçları Giresun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Dereli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Dereli’de oyların %33,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 20,8 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Dereli Mah. | AK Parti → MHP | 49,2 | 26,0 |
| Kuşluhan Mah. | AK Parti → MHP | 39,3 | 14,8 |
| Fatih Mah. | AK Parti → MHP | 39,3 | 15,0 |
| Bahçeli Mah. | CHP → AK Parti | 20,5 | 25,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Dereli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Bahçeli Mah. | AK Parti %51,2 | %85,9 |
| Dereli Mah. | MHP %58,6 | %83,4 |
| Fatih Mah. | MHP %49,9 | %90,6 |
| Guzyurdu Mah. | AK Parti %46,6 | %92,0 |
| Hapan Mah. | AK Parti %45,3 | %84,6 |
| Kulakkaya Mah. | AK Parti %43,5 | %86,2 |
| Kuzca Mah. | AK Parti %58,0 | %87,6 |
| Kuşluhan Mah. | MHP %52,9 | %85,9 |
| Sihlar Mah. | AK Parti %44,2 | %85,1 |
| Sütlüce Mah. | AK Parti %50,0 | %78,5 |
| Yeni Mah. | AK Parti %45,2 | %93,6 |
| Yuva Mah. | AK Parti %54,1 | %87,5 |
Altın sandık
Dereli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Dereli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Dereli seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Dereli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Dereli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,8 oyla AK Parti kazandı. MHP %40,9 ile ikinci oldu.
Dereli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Dereli’de 4.140 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 16 sandıkta kullanıldı.
Dereli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,4, Kemal Kılıçdaroğlu %15,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,2 ile önde çıktı.
Dereli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %57,0, MHP %18,8, CHP %9,7, İYİ Parti %7,3, Yeniden Refah %2,0.
Dereli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Dereli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Dereli’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Dereli’de oyların %33,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 20,8 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.
Dereli’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Dereli Mah., Kuşluhan Mah., Fatih Mah..
Dereli’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Dereli’de etkin parti sayısı 2,76; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 1,9 puan.
Dereli’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Dereli’de geçersiz oy oranı %4,08 (Giresun: %4,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Dereli’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Dereli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Dereli hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Dereli’de AK Parti 5 kez birinci oldu.
Dereli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Dereli’deki 12 mahallenin 9 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde MHP birinci çıktı.
Dereli’nin altın sandığı hangisi?
Dereli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Dereli, Sütlüce Mah., 1014 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,68 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,67 puan sapmayla verdi.
Dereli’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Bahçeli (%51,2) mahallesinde, en düşük oyu Dereli (%32,5) mahallesinde aldı.
Dereli’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Dereli (%58,6) mahallesinde, en düşük oyu Sihlar (%9,2) mahallesinde aldı.
Dereli’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %84,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Guzyurdu Mah. (%92,0), en düşük katılım Sütlüce Mah. (%78,5).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.