Yağlıdere Seçim Sonuçları

2014–2024 · Giresun · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yağlıdere’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %66,7 oyla MHP kazandı. AK Parti %22,8 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 6,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yağlıdere’de Recep Tayyip Erdoğan %81,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%66,7
2024 katılım
%80,0
yerel seçim
Seçmen
5.673
2024
Sandık
21
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yağlıdere sonuçları Giresun geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYağlıdere, Giresun · katılım %80,0YağlıdereGiresunMHP%66,69%10,25AK Parti%22,77%38,85İYİ Parti%5,84%4,12CHP%2,97%39,06Yeniden Refah%0,92%4,21Saadet%0,30%1,58Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYağlıdere, Giresun · katılım %85,1YağlıdereGiresunErdoğan%78,18%61,05Kılıçdaroğlu%17,36%32,92Sinan Oğan%3,73%5,48Muharrem İnce%0,72%0,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYağlıdere, Giresun · katılım %83,5YağlıdereGiresunErdoğan%81,78%64,69Kılıçdaroğlu%18,22%35,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYağlıdere, Giresun · katılım %85,1YağlıdereGiresunAK Parti%53,64%42,63MHP%20,48%15,61İYİ Parti%9,86%12,89CHP%8,13%20,36Yeniden Refah%2,23%2,48Zafer Partisi%1,06%1,54Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yağlıdere’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yağlıdere’de oyların %10,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 7,6 puan.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti12 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Akdarı Mah.AK Parti → MHP37,541,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%51,4
MHP%43,4
CHP%3,5
Katılım %87,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,4
Muharrem İnce%10,9
Meral Akşener%8,5
Katılım %86,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%67,2
İYİ Parti%10,8
MHP%10,7
Katılım %86,4
2019 YerelYerel
MHP%60,4
AK Parti%31,8
İYİ Parti%7,2
Katılım %84,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%78,2
Kemal Kılıçdaroğlu%17,4
Sinan Oğan%3,7
Katılım %85,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%53,6
MHP%20,5
İYİ Parti%9,9
Katılım %85,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,8
Kemal Kılıçdaroğlu%18,2
Katılım %83,5
2024 YerelYerel
MHP%66,7
AK Parti%22,8
İYİ Parti%5,8
Katılım %80,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yağlıdere’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahallı Mah.MHP %66,3%83,7
Akdarı Mah.MHP %66,5%86,4
Akdoğan Mah.MHP %78,6%79,0
Bük Mah.MHP %71,6%74,8
Caglayan Mah.MHP %64,2%86,4
Gultepe Mah.AK Parti %54,0%88,6
Günece Mah.MHP %79,6%80,0
Kozbuku Mah.AK Parti %53,4%78,9
Kurucalı Mah.MHP %81,8%81,0
Kızılelma Mah.MHP %72,0%84,9
Merkez Mah.MHP %68,8%71,4
Oruçbey Mah.AK Parti %65,7%88,1
Palaklı Mah.MHP %72,5%77,0
Tepeköy Mah.MHP %72,2%83,2
Tuglacik Mah.Yeniden Refah %45,7%84,0
Ömerli Mah.MHP %51,2%84,3

Altın sandık

Yağlıdere’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Yağlıdere’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Kurucalı Mah.%81,8
Günece Mah.%79,6
Akdoğan Mah.%78,6
En zayıf
Oruçbey Mah.%31,1
Kozbuku Mah.%40,3
Ömerli Mah.%51,2
AK Parti
En güçlü
Oruçbey Mah.%65,7
Kozbuku Mah.%53,4
Ömerli Mah.%29,8
En zayıf
Kurucalı Mah.%6,4
Günece Mah.%7,9
Tepeköy Mah.%11,8
İYİ Parti
En güçlü
Tepeköy Mah.%10,4
Palaklı Mah.%9,2
Kurucalı Mah.%9,1
En zayıf
Kızılelma Mah.%2,3
Oruçbey Mah.%2,6
Bük Mah.%3,3

Seçime katılım

2024 Yerel%80,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,5 / TR %84,1
2019 Yerel%84,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Oruçbey Mah.%88,1
Caglayan Mah.%86,4
Akdarı Mah.%86,4
Kızılelma Mah.%84,9
Ömerli Mah.%84,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%71,4
Bük Mah.%74,8
Palaklı Mah.%77,0
Kozbuku Mah.%78,9
Akdoğan Mah.%79,0

Yağlıdere seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yağlıdere’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yağlıdere’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %66,7 oyla MHP kazandı. AK Parti %22,8 ile ikinci oldu.

Yağlıdere’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yağlıdere’de 5.673 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 21 sandıkta kullanıldı.

Yağlıdere’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %78,2, Kemal Kılıçdaroğlu %17,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %81,8 ile önde çıktı.

Yağlıdere’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %53,6, MHP %20,5, İYİ Parti %9,9, CHP %8,1, Yeniden Refah %2,2.

Yağlıdere’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yağlıdere’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Yağlıdere’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yağlıdere’de oyların %10,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 7,6 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Yağlıdere’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Akdarı Mah..

Yağlıdere’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yağlıdere’de etkin parti sayısı 2,0; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 43,9 puan.

Yağlıdere’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yağlıdere’de geçersiz oy oranı %4,25 (Giresun: %4,13). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Yağlıdere’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yağlıdere’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Yağlıdere hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yağlıdere’de AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Yağlıdere’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yağlıdere’deki 16 mahallenin 12 tanesinde MHP, 3 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Yağlıdere’nin altın sandığı hangisi?

Yağlıdere’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yağlıdere, Merkez Mah., 1012 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,47 puan saptı.

Yağlıdere’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Kurucalı (%81,8) mahallesinde, en düşük oyu Oruçbey (%31,1) mahallesinde aldı.

Yağlıdere’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Oruçbey (%65,7) mahallesinde, en düşük oyu Kurucalı (%6,4) mahallesinde aldı.

Yağlıdere’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Oruçbey Mah. (%88,1), en düşük katılım Merkez Mah. (%71,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Giresun il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.