Kelkit Seçim Sonuçları

2014–2024 · Gümüşhane · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kelkit’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,0 oyla AK Parti kazandı. MHP %34,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 34,8 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kelkit’te Recep Tayyip Erdoğan %83,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%52,0
2024 katılım
%74,8
yerel seçim
Seçmen
11.549
2024
Sandık
39
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kelkit sonuçları Gümüşhane geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKelkit, Gümüşhane · katılım %74,8KelkitGümüşhaneAK Parti%52,01%38,00MHP%34,42%42,22Yeniden Refah%6,42%4,62CHP%4,57%5,96Saadet%0,68%0,73Milli Yol%0,65%0,12Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKelkit, Gümüşhane · katılım %79,3KelkitGümüşhaneErdoğan%80,47%74,42Kılıçdaroğlu%15,23%19,92Sinan Oğan%4,09%5,34Muharrem İnce%0,21%0,32Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKelkit, Gümüşhane · katılım %77,7KelkitGümüşhaneErdoğan%83,61%78,54Kılıçdaroğlu%16,39%21,46Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKelkit, Gümüşhane · katılım %79,3KelkitGümüşhaneAK Parti%65,58%46,93MHP%17,17%26,40İYİ Parti%11,74%18,68Yeniden Refah%1,61%2,68ittifak)%0,82%1,00Zafer Partisi%0,70%1,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kelkit’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kelkit’te oyların %8,2’i el değiştirdi (sakin). Net kayma Yeniden Refah lehine 3,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti9 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%49,5
MHP%26,1
CHP%20,8
Katılım %77,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,1
Muharrem İnce%9,9
Meral Akşener%5,2
Katılım %79,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%63,8
MHP%18,9
İYİ Parti%7,4
Katılım %79,4
2019 YerelYerel
AK Parti%86,8
CHP%6,5
BTP%4,3
Katılım %75,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,5
Kemal Kılıçdaroğlu%15,2
Sinan Oğan%4,1
Katılım %79,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%65,6
MHP%17,2
İYİ Parti%11,7
Katılım %79,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,6
Kemal Kılıçdaroğlu%16,4
Katılım %77,7
2024 YerelYerel
AK Parti%52,0
MHP%34,4
Yeniden Refah%6,4
Katılım %74,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kelkit’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahmet Yesevi Mah.AK Parti %53,2%71,8
Atatürk Mah.AK Parti %53,7%71,9
Bahçelievler Mah.AK Parti %48,9%72,8
Büyükcami Mah.AK Parti %52,0%81,8
Büyükcami Mah.MHP %42,2%62,8
Cumhuriyet Mah.MHP %40,9%71,4
Cumhuriyet Mah.MHP %54,2%69,4
Esentepe Mah.MHP %53,1%88,9
Fatih Mah.AK Parti %78,6%84,7
Fatih Mah.AK Parti %71,4%78,6
Fatih Mah.MHP %54,6%61,3
Goztepe Mah.MHP %84,8%69,0
Halkevi Mah.AK Parti %75,6%89,0
Hurriyet Mah.Yeniden Refah %43,4%71,4
Karaçayır Mah.AK Parti %63,6%64,2
Küçükcami Mah.AK Parti %51,7%77,5
Mahmatli Mah.MHP %56,5%80,6
Merkez Mah.MHP %53,4%85,7
Ozyurt Mah.MHP %62,1%85,0
Yesilova Mah.AK Parti %55,8%85,7

Altın sandık

Kelkit’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kelkit’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Fatih Mah.%78,6
Fatih Mah.%71,4
İnönü Mah.%61,6
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%7,6
Goztepe Mah.%14,6
Hurriyet Mah.%14,6
MHP
En güçlü
Goztepe Mah.%84,8
Fatih Mah.%54,6
Cumhuriyet Mah.%54,2
En zayıf
Fatih Mah.%20,9
Fatih Mah.%25,0
İnönü Mah.%25,3
Yeniden Refah
En güçlü
Hurriyet Mah.%43,4
Cumhuriyet Mah.%37,4
Esentepe Mah.%11,5
En zayıf
Fatih Mah.%2,3
Küçükcami Mah.%2,5
Bahçelievler Mah.%4,5

Seçime katılım

2024 Yerel%74,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%79,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%77,7 / TR %84,1
2019 Yerel%75,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Esentepe Mah.%88,9
Merkez Mah.%85,7
Fatih Mah.%84,7
Büyükcami Mah.%81,8
İnönü Mah.%80,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Fatih Mah.%61,3
Büyükcami Mah.%62,8
Goztepe Mah.%69,0
Cumhuriyet Mah.%69,4
Cumhuriyet Mah.%71,4

Kelkit seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kelkit’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kelkit’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,0 oyla AK Parti kazandı. MHP %34,4 ile ikinci oldu.

Kelkit’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kelkit’te 11.549 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 39 sandıkta kullanıldı.

Kelkit’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,5, Kemal Kılıçdaroğlu %15,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,6 ile önde çıktı.

Kelkit’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %65,6, MHP %17,2, İYİ Parti %11,7, Yeniden Refah %1,6, Cumhur İttifakı (yalnız ittifak) %0,8.

Kelkit’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kelkit’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kelkit’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kelkit’te oyların %8,2’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 3,4 puan.

Kelkit’te salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Kelkit’te salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Kelkit’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kelkit’te etkin parti sayısı 2,53; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 17,6 puan.

Kelkit’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 5,6 puan daha düşük; Yeniden Refah oyu ortalama 1,7 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Kelkit’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kelkit’te geçersiz oy oranı %4,35 (Gümüşhane: %4,41). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Kelkit’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kelkit’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kelkit hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kelkit’te AK Parti 5 kez birinci oldu.

Kelkit’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kelkit’teki 22 mahallenin 12 tanesinde AK Parti, 9 tanesinde MHP, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Kelkit’in altın sandığı hangisi?

Kelkit’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kelkit, Ahmet Yesevi Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,66 puan saptı.

Kelkit’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Fatih (%78,6) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%7,6) mahallesinde aldı.

Kelkit’te MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Goztepe (%84,8) mahallesinde, en düşük oyu Fatih (%20,9) mahallesinde aldı.

Kelkit’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %74,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Esentepe Mah. (%88,9), en düşük katılım Fatih Mah. (%61,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Gümüşhane il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.