Şemdinli Seçim Sonuçları

2014–2024 · Hakkari · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Şemdinli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,2 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %44,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 0,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Şemdinli’de Kemal Kılıçdaroğlu %56,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%48,2
2024 katılım
%72,7
yerel seçim
Seçmen
12.511
2024
Sandık
38
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Şemdinli sonuçları Hakkari geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıŞemdinli, Hakkari · katılım %72,7ŞemdinliHakkariAK Parti%48,23%32,10DEM Parti%44,36%53,21Yeniden Refah%3,17%6,88CHP%2,00%2,54BBP%0,71%0,38İYİ Parti%0,69%0,62Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurŞemdinli, Hakkari · katılım %81,0ŞemdinliHakkariKılıçdaroğlu%59,45%71,47Erdoğan%38,16%25,18Sinan Oğan%2,05%2,95Muharrem İnce%0,34%0,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurŞemdinli, Hakkari · katılım %74,9ŞemdinliHakkariKılıçdaroğlu%56,80%71,29Erdoğan%43,20%28,71Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiŞemdinli, Hakkari · katılım %81,0ŞemdinliHakkariYeşil Sol Parti%54,23%64,40AK Parti%33,57%20,34CHP%5,07%6,87MHP%2,23%2,97Yeniden Refah%1,99%2,02Memleket%0,58%0,85Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Şemdinli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Şemdinli’de oyların %4,7’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 0,9 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%49,6
AK Parti%43,1
MHP%3,4
Katılım %81,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%49,2
Recep Tayyip Erdoğan%44,5
Muharrem İnce%4,7
Katılım %80,3
2018 MVMilletvekili
HDP%49,6
AK Parti%40,0
MHP%3,7
Katılım %80,1
2019 YerelYerel
AK Parti%48,1
HDP%46,0
CHP%5,0
Katılım %78,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%59,5
Recep Tayyip Erdoğan%38,2
Sinan Oğan%2,1
Katılım %81,0
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%54,2
AK Parti%33,6
CHP%5,1
Katılım %81,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%56,8
Recep Tayyip Erdoğan%43,2
Katılım %74,9
2024 YerelYerel
AK Parti%48,2
DEM Parti%44,4
Yeniden Refah%3,2
Katılım %72,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Şemdinli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Beşevler Mah.DEM Parti %51,7%75,2
Karşıyaka Mah.DEM Parti %61,3%75,0
Navsar Mah.AK Parti %57,8%70,0
Yayla Mah.DEM Parti %48,6%78,1
Yeni Mah.DEM Parti %53,4%73,7

Altın sandık

Şemdinli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Şemdinli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Navsar Mah.%57,8
Beşevler Mah.%44,9
Yeni Mah.%40,0
En zayıf
Karşıyaka Mah.%35,0
Yeni Mah.%40,0
Beşevler Mah.%44,9
DEM Parti
En güçlü
Karşıyaka Mah.%61,3
Yeni Mah.%53,4
Beşevler Mah.%51,7
En zayıf
Navsar Mah.%30,6
Beşevler Mah.%51,7
Yeni Mah.%53,4

Seçime katılım

2024 Yerel%72,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%81,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%74,9 / TR %84,1
2019 Yerel%78,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Beşevler Mah.%75,2
Karşıyaka Mah.%75,0
Yeni Mah.%73,7
Navsar Mah.%70,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Navsar Mah.%70,0
Yeni Mah.%73,7
Karşıyaka Mah.%75,0
Beşevler Mah.%75,2

Şemdinli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Şemdinli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Şemdinli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,2 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %44,4 ile ikinci oldu.

Şemdinli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Şemdinli’de 12.511 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 38 sandıkta kullanıldı.

Şemdinli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %59,5, Recep Tayyip Erdoğan %38,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %56,8 ile önde çıktı.

Şemdinli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %54,2, AK Parti %33,6, CHP %5,1, MHP %2,2, Yeniden Refah %2,0.

Şemdinli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Şemdinli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Şemdinli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Şemdinli’de oyların %4,7’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 0,9 puan.

Şemdinli’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Şemdinli’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Şemdinli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Şemdinli’de etkin parti sayısı 2,32; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 3,9 puan.

Şemdinli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 19,4 puan daha düşük; DEM Parti oyu ortalama 27,4 puan daha yüksek; Yeniden Refah oyu ortalama 3,1 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Şemdinli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Şemdinli’de geçersiz oy oranı %7,28 (Hakkari: %6,91). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Şemdinli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Şemdinli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Şemdinli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Şemdinli’de AK Parti 2 kez, BDP 1 kez, HDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez birinci oldu.

Şemdinli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Şemdinli’deki 5 mahallenin 4 tanesinde DEM Parti, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Şemdinli’nin altın sandığı hangisi?

Şemdinli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Şemdinli, Navsar Mah., 1024 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,32 puan saptı.

Şemdinli’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Navsar (%57,8) mahallesinde, en düşük oyu Karşıyaka (%35,0) mahallesinde aldı.

Şemdinli’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Karşıyaka (%61,3) mahallesinde, en düşük oyu Navsar (%30,6) mahallesinde aldı.

Şemdinli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %72,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Beşevler Mah. (%75,2), en düşük katılım Navsar Mah. (%70,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Hakkari il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.