Yüksekova Seçim Sonuçları

2014–2024 · Hakkari · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yüksekova’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %78,8 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %10,9 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yüksekova’da Kemal Kılıçdaroğlu %82,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%78,8
2024 katılım
%68,7
yerel seçim
Seçmen
57.305
2024
Sandık
177
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yüksekova sonuçları Hakkari geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYüksekova, Hakkari · katılım %68,7YüksekovaHakkariDEM Parti%78,75%53,21AK Parti%10,89%32,10CHP%3,23%2,54Yeniden Refah%2,61%6,88HÜDA PAR%1,86%0,78Gelecek%0,70%0,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYüksekova, Hakkari · katılım %83,8YüksekovaHakkariKılıçdaroğlu%82,37%71,47Erdoğan%15,20%25,18Sinan Oğan%2,13%2,95Muharrem İnce%0,29%0,41Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYüksekova, Hakkari · katılım %78,9YüksekovaHakkariKılıçdaroğlu%82,48%71,29Erdoğan%17,52%28,71Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYüksekova, Hakkari · katılım %83,8YüksekovaHakkariYeşil Sol Parti%76,38%64,40AK Parti%12,12%20,34CHP%5,84%6,87MHP%1,41%2,97Yeniden Refah%1,14%2,02SOL Parti%0,73%0,62Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yüksekova’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yüksekova’da oyların %20,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 15,8 puan.

2 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti10 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
İpek Mah.AK Parti → DEM Parti33,034,2
Esen Yurt Mah.AK Parti → DEM Parti32,948,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%86,6
AK Parti%10,5
MHP%1,5
Katılım %76,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%80,3
Recep Tayyip Erdoğan%14,4
Muharrem İnce%4,1
Katılım %84,7
2018 MVMilletvekili
HDP%81,2
AK Parti%11,8
CHP%2,3
Katılım %84,7
2019 YerelYerel
HDP%66,2
AK Parti%29,9
CHP%2,0
Katılım %75,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%82,4
Recep Tayyip Erdoğan%15,2
Sinan Oğan%2,1
Katılım %83,8
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%76,4
AK Parti%12,1
CHP%5,8
Katılım %83,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%82,5
Recep Tayyip Erdoğan%17,5
Katılım %78,9
2024 YerelYerel
DEM Parti%78,8
AK Parti%10,9
CHP%3,2
Katılım %68,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yüksekova’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akalin Mah.DEM Parti %73,5%74,6
Aksu Mah.HÜDA PAR %48,8%88,8
Altinoluk Mah.DEM Parti %86,3%76,0
Besbulak Mah.DEM Parti %97,0%83,7
Boluk Mah.DEM Parti %98,3%87,3
Cumhuriyet Mah.DEM Parti %87,1%70,2
Dedeler Mah.DEM Parti %35,8%77,5
Dize Mah.DEM Parti %83,0%67,0
Esen Yurt Mah.DEM Parti %66,4%66,2
Esentepe Mah.DEM Parti %81,8%68,3
Eski Kışla Mah.DEM Parti %90,3%66,6
Guclu Mah.DEM Parti %87,7%67,3
Gulluce Mah.DEM Parti %91,9%73,2
Guvenli Mah.DEM Parti %57,8%71,6
Güngör Mah.DEM Parti %85,1%68,5
Inanli Mah.DEM Parti %57,6%79,0
Kerem Zeydan Mah.Gelecek %66,5%76,2
Merkez Mah.AK Parti %51,6%84,2
Merkez Mah.AK Parti %67,4%77,4
Mezarlık Mah.DEM Parti %88,6%66,8

Altın sandık

Yüksekova’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Yüksekova’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Boluk Mah.%98,3
Besbulak Mah.%97,0
Gulluce Mah.%91,9
En zayıf
Kerem Zeydan Mah.%6,8
Yesilova Mah.%9,5
Merkez Mah.%14,0
AK Parti
En güçlü
Sariyildiz Mah.%76,0
Merkez Mah.%67,4
Merkez Mah.%51,6
En zayıf
Boluk Mah.%0,4
Besbulak Mah.%0,9
Gulluce Mah.%3,2

Seçime katılım

2024 Yerel%68,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%83,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%78,9 / TR %84,1
2019 Yerel%75,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Aksu Mah.%88,8
Boluk Mah.%87,3
Yesilova Mah.%86,4
Merkez Mah.%84,2
Besbulak Mah.%83,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İpek Mah.%53,6
Esen Yurt Mah.%66,2
Eski Kışla Mah.%66,6
Mezarlık Mah.%66,8
Dize Mah.%67,0

Yüksekova seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yüksekova’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yüksekova’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %78,8 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %10,9 ile ikinci oldu.

Yüksekova’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yüksekova’da 57.305 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 177 sandıkta kullanıldı.

Yüksekova’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %82,4, Recep Tayyip Erdoğan %15,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %82,5 ile önde çıktı.

Yüksekova’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %76,4, AK Parti %12,1, CHP %5,8, MHP %1,4, Yeniden Refah %1,1.

Yüksekova’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yüksekova’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 25,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Yüksekova’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yüksekova’da oyların %20,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 15,8 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Yüksekova’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları İpek Mah., Esen Yurt Mah..

Yüksekova’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yüksekova’da etkin parti sayısı 1,58; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 67,9 puan.

Yüksekova’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 3,1 puan daha düşük; CHP oyu ortalama 1,5 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Yüksekova’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yüksekova’da geçersiz oy oranı %8,6 (Hakkari: %6,91). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Yüksekova’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yüksekova’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Yüksekova hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yüksekova’da HDP 2 kez, BDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Yüksekova’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yüksekova’daki 28 mahallenin 22 tanesinde DEM Parti, 4 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde HÜDA PAR, 1 tanesinde Gelecek birinci çıktı.

Yüksekova’nın altın sandığı hangisi?

Yüksekova’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yüksekova, Yeni Mah., 1170 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,57 puan saptı.

Yüksekova’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Boluk (%98,3) mahallesinde, en düşük oyu Kerem Zeydan (%6,8) mahallesinde aldı.

Yüksekova’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sariyildiz (%76,0) mahallesinde, en düşük oyu Boluk (%0,4) mahallesinde aldı.

Yüksekova’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %68,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Aksu Mah. (%88,8), en düşük katılım İpek Mah. (%53,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Hakkari il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.