Altınözü Seçim Sonuçları

2014–2024 · Hatay · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Altınözü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %60,5 oyla AK Parti kazandı. CHP %25,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 2,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Altınözü’de Recep Tayyip Erdoğan %86,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%60,5
2024 katılım
%81,6
yerel seçim
Seçmen
42.292
2024
Sandık
143
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Altınözü sonuçları Hatay geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAltınözü, Hatay · katılım %81,6AltınözüHatayAK Parti%60,45%32,68CHP%25,41%35,98Yeniden Refah%6,19%5,74BBP%2,29%1,79Zafer Partisi%1,82%1,16İYİ Parti%1,67%3,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAltınözü, Hatay · katılım %86,1AltınözüHatayErdoğan%84,44%48,17Kılıçdaroğlu%13,12%47,77Sinan Oğan%2,03%3,67Muharrem İnce%0,40%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAltınözü, Hatay · katılım %85,5AltınözüHatayErdoğan%86,81%50,38Kılıçdaroğlu%13,19%49,62Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAltınözü, Hatay · katılım %86,0AltınözüHatayAK Parti%61,66%33,29MHP%19,19%12,18CHP%8,23%28,21İYİ Parti%4,29%8,08Yeniden Refah%2,02%1,85TİP%0,96%8,69Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Altınözü’nün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Altınözü’de oyların %37,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 14,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

8 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti41 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kılıçtutan Mah.AK Parti → Millet İttifakı65,827,8
Akdarı Mah.Saadet → Millet İttifakı62,813,0
Sarılar Mah.Saadet → Millet İttifakı62,622,8
Mayadalı Mah.Saadet → AK Parti61,545,0
Tokaçlı Mah.Saadet → Millet İttifakı61,221,6
Ziyaret Mah.AK Parti → Millet İttifakı60,420,0
Atayurdu Mah.AK Parti → Millet İttifakı58,52,5
Seferli Mah.Saadet → AK Parti49,513,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%65,6
MHP%22,8
CHP%10,1
Katılım %90,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%82,3
Muharrem İnce%13,6
Meral Akşener%3,1
Katılım %88,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%59,0
MHP%23,3
CHP%10,4
Katılım %88,5
2019 YerelYerel
AK Parti%63,2
Saadet%36,1
BTP%0,7
Katılım %88,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%84,4
Kemal Kılıçdaroğlu%13,1
Sinan Oğan%2,0
Katılım %86,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%61,7
MHP%19,2
CHP%8,2
Katılım %86,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%86,8
Kemal Kılıçdaroğlu%13,2
Katılım %85,5
2024 YerelYerel
AK Parti%60,5
CHP%25,4
Yeniden Refah%6,2
Katılım %81,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Altınözü’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akamber Mah.CHP %50,0%97,6
Akdarı Mah.CHP %52,1%92,2
Alakent Mah.AK Parti %75,7%92,1
Altınkaya Mah.AK Parti %37,5%88,8
Atayurdu Mah.CHP %38,8%79,7
Avuttepe Mah.AK Parti %59,2%78,1
Babatorun Mah.AK Parti %62,1%84,9
Boynuyoğun Mah.AK Parti %66,0%83,6
Büyükburç Mah.AK Parti %56,1%90,6
Dokuzdal Mah.AK Parti %72,6%95,6
Enek Mah.AK Parti %76,5%82,8
Erbaşı Mah.AK Parti %65,7%94,6
Fatikli Mah.AK Parti %61,2%71,4
Gözecik Mah.CHP %61,4%98,6
Günvuran Mah.AK Parti %50,0%93,6
Hacıpaşa Mah.AK Parti %60,4%80,4
Hanyolu Mah.AK Parti %79,5%94,0
Kamberli Mah.AK Parti %75,8%81,0
Kansu Mah.AK Parti %66,0%66,6
Karbeyaz Mah.AK Parti %50,3%87,9

Altın sandık

Altınözü’nün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Altınözü’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Hanyolu Mah.%79,5
Sarıbük Mah.%77,8
Çetenli Mah.%77,5
En zayıf
Tokaçlı Mah.%36,4
Sarılar Mah.%36,7
Altınkaya Mah.%37,5
CHP
En güçlü
Sarılar Mah.%59,0
Ziyaret Mah.%58,4
Tokaçlı Mah.%57,6
En zayıf
Sofular Mah.%8,2
Kazancık Mah.%10,4
Kamberli Mah.%11,0
Yeniden Refah
En güçlü
Toprakhisar Mah.%25,4
Atayurdu Mah.%13,5
Yarseli Mah.%10,9
En zayıf
Ziyaret Mah.%0,6
Kansu Mah.%0,9
Çetenli Mah.%1,1

Seçime katılım

2024 Yerel%81,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,5 / TR %84,1
2019 Yerel%88,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Toprakhisar Mah.%97,4
Hanyolu Mah.%94,0
Seferli Mah.%92,6
Alakent Mah.%92,1
Sofular Mah.%92,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sarılar Mah.%50,8
Kansu Mah.%66,6
Yenişehir Mah.%68,0
Tokdemir Mah.%68,5
Kıyıgören Mah.%70,3

Altınözü seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Altınözü’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Altınözü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %60,5 oyla AK Parti kazandı. CHP %25,4 ile ikinci oldu.

Altınözü’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Altınözü’de 42.292 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 143 sandıkta kullanıldı.

Altınözü’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %84,4, Kemal Kılıçdaroğlu %13,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %86,8 ile önde çıktı.

Altınözü’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %61,7, MHP %19,2, CHP %8,2, İYİ Parti %4,3, Yeniden Refah %2,0.

Altınözü’nün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Altınözü’nün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 21,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Altınözü’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Altınözü’de oyların %37,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 14,9 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Altınözü’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak mahalle var; en oynakları Kılıçtutan Mah., Akdarı Mah., Sarılar Mah..

Altınözü’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Altınözü’de etkin parti sayısı 2,3; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 35,0 puan.

Altınözü’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 4,3 puan daha düşük; Yeniden Refah oyu ortalama 1,9 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Altınözü’nün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Altınözü’de geçersiz oy oranı %7,78 (Hatay: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Altınözü’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Altınözü’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 6 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Altınözü hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Altınözü’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Altınözü’nün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Altınözü’deki 49 mahallenin 41 tanesinde AK Parti, 8 tanesinde CHP birinci çıktı.

Altınözü’nün altın sandığı hangisi?

Altınözü’nün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Altınözü, Yenişehir Mah., 1132 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,36 puan saptı.

Altınözü’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hanyolu (%79,5) mahallesinde, en düşük oyu Tokaçlı (%36,4) mahallesinde aldı.

Altınözü’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Sarılar (%59,0) mahallesinde, en düşük oyu Sofular (%8,2) mahallesinde aldı.

Altınözü’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Toprakhisar Mah. (%97,4), en düşük katılım Sarılar Mah. (%50,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Hatay il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.