Belen Seçim Sonuçları

2014–2024 · Hatay · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Belen’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,2 oyla MHP kazandı. CHP %24,2 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 8,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Belen’de Recep Tayyip Erdoğan %67,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%53,2
2024 katılım
%79,5
yerel seçim
Seçmen
25.271
2024
Sandık
81
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Belen sonuçları Hatay geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBelen, Hatay · katılım %79,5BelenHatayMHP%53,16%5,56CHP%24,16%35,98İYİ Parti%9,09%3,50Yeniden Refah%4,14%5,74BBP%3,62%1,79Saadet%2,28%1,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBelen, Hatay · katılım %87,1BelenHatayErdoğan%64,15%48,17Kılıçdaroğlu%29,47%47,77Sinan Oğan%6,00%3,67Muharrem İnce%0,38%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBelen, Hatay · katılım %85,0BelenHatayErdoğan%67,64%50,38Kılıçdaroğlu%32,36%49,62Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBelen, Hatay · katılım %87,1BelenHatayAK Parti%41,00%33,29MHP%20,73%12,18CHP%16,34%28,21İYİ Parti%11,44%8,08TİP%2,40%8,69Zafer Partisi%1,95%1,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Belen’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Belen’de oyların %12,2’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 2,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

2 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti18 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ötençay Mah.MHP (aynı)25,81,7
Müftüler Mah.Millet İttifakı → MHP22,07,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%48,5
MHP%43,7
CHP%6,4
Katılım %91,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,9
Muharrem İnce%23,3
Meral Akşener%11,1
Katılım %91,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%42,9
MHP%24,5
CHP%15,1
Katılım %91,1
2019 YerelYerel
MHP%61,2
İYİ Parti%37,4
Saadet%1,1
Katılım %88,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,2
Kemal Kılıçdaroğlu%29,5
Sinan Oğan%6,0
Katılım %87,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%41,0
MHP%20,7
CHP%16,3
Katılım %87,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,6
Kemal Kılıçdaroğlu%32,4
Katılım %85,0
2024 YerelYerel
MHP%53,2
CHP%24,2
İYİ Parti%9,1
Katılım %79,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Belen’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Atik Mah.MHP %44,7%93,3
Bakras Mah.MHP %63,7%80,3
Benlidere Mah.MHP %63,5%94,9
Cumhuriyet Mah.MHP %59,0%78,0
Derebahçe Mah.MHP %52,1%71,7
Fatih Mah.MHP %45,5%75,3
Halilbey Mah.MHP %50,7%78,6
Kömürçukuru Mah.MHP %62,4%94,4
Kıcı Mah.MHP %64,9%97,3
Muhlisali Mah.MHP %61,9%80,5
Müftüler Mah.MHP %48,9%83,1
Sarımazı Mah.MHP %54,8%71,4
Soğukoluk Mah.MHP %49,3%94,8
Çakallı Mah.MHP %39,6%88,8
Çerçikaya Mah.MHP %66,4%98,4
Ötençay Mah.MHP %42,8%90,2
İssume Mah.MHP %45,0%77,6
Şekere Mah.MHP %59,0%87,2
Şenbük Mah.MHP %62,2%94,0

Altın sandık

Belen’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Belen’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Kıcı Mah.%64,9
Bakras Mah.%63,7
Benlidere Mah.%63,5
En zayıf
Ötençay Mah.%42,8
Atik Mah.%44,7
İssume Mah.%45,0
CHP
En güçlü
Müftüler Mah.%38,6
İssume Mah.%35,6
Atik Mah.%34,2
En zayıf
Kömürçukuru Mah.%6,1
Muhlisali Mah.%16,5
Şekere Mah.%17,5
İYİ Parti
En güçlü
Fatih Mah.%12,8
Sarımazı Mah.%12,0
Muhlisali Mah.%10,3
En zayıf
Şenbük Mah.%2,1
Müftüler Mah.%2,6
Benlidere Mah.%4,2

Seçime katılım

2024 Yerel%79,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,0 / TR %84,1
2019 Yerel%88,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kıcı Mah.%97,3
Benlidere Mah.%94,9
Soğukoluk Mah.%94,8
Kömürçukuru Mah.%94,4
Şenbük Mah.%94,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sarımazı Mah.%71,4
Derebahçe Mah.%71,7
Fatih Mah.%75,3
İssume Mah.%77,6
Cumhuriyet Mah.%78,0

Belen seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Belen’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Belen’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,2 oyla MHP kazandı. CHP %24,2 ile ikinci oldu.

Belen’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Belen’de 25.271 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 81 sandıkta kullanıldı.

Belen’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,2, Kemal Kılıçdaroğlu %29,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,6 ile önde çıktı.

Belen’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %41,0, MHP %20,7, CHP %16,3, İYİ Parti %11,4, TİP %2,4.

Belen’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Belen’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Belen’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Belen’de oyların %12,2’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 2,0 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Belen’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Ötençay Mah., Müftüler Mah..

Belen’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Belen’de etkin parti sayısı 2,83; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci CHP arasındaki fark 29,0 puan.

Belen’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda İYİ Parti oyu ortalama 1,9 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Belen’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Belen’de geçersiz oy oranı %6,2 (Hatay: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Belen’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Belen’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Belen hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Belen’de AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Belen’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Belen’deki 19 mahallenin 19 tanesinde MHP birinci çıktı.

Belen’in altın sandığı hangisi?

Belen’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Belen, Cumhuriyet Mah., 1016 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,84 puan saptı.

Belen’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Kıcı (%64,9) mahallesinde, en düşük oyu Ötençay (%42,8) mahallesinde aldı.

Belen’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Müftüler (%38,6) mahallesinde, en düşük oyu Kömürçukuru (%6,1) mahallesinde aldı.

Belen’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kıcı Mah. (%97,3), en düşük katılım Sarımazı Mah. (%71,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Hatay il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.