Defne Seçim Sonuçları

2014–2024 · Hatay · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Defne’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,8 oyla CHP kazandı. TKP %39,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 22,8 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Defne’de Kemal Kılıçdaroğlu %91,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%45,8
2024 katılım
%70,3
yerel seçim
Seçmen
105.461
2024
Sandık
322
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Defne sonuçları Hatay geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDefne, Hatay · katılım %70,3DefneHatayCHP%45,83%35,98TKP%39,62%3,69AK Parti%7,09%32,68TİP%5,23%5,35SOL Parti%0,66%0,06Hkp%0,30%0,06Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDefne, Hatay · katılım %82,0DefneHatayKılıçdaroğlu%90,41%47,77Erdoğan%8,41%48,17Sinan Oğan%1,08%3,67Muharrem İnce%0,10%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDefne, Hatay · katılım %80,1DefneHatayKılıçdaroğlu%91,35%49,62Erdoğan%8,65%50,38Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDefne, Hatay · katılım %81,9DefneHatayCHP%50,16%28,21TİP%28,21%8,69İYİ Parti%6,92%8,08AK Parti%5,91%33,29Yeşil Sol Parti%2,86%3,00MHP%2,00%12,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Defne’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Defne’de oyların %47,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma TKP lehine 31,1 puan.

9 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti36 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Harbiye Mah.CHP → TKP63,320,9
Dursunlu Mah.CHP → TKP61,820,2
Gümüşgöze Mah.CHP → TKP59,916,4
Büyükçat Mah.CHP → TKP58,614,7
Bostancık Mah.CHP (aynı)53,22,2
Aşağıokçular Mah.CHP → TKP53,21,9
Çardaklı Mah.CHP → TKP52,65,6
Bahçeköy Mah.CHP (aynı)51,11,6
Sümerler Mah.CHP (aynı)48,94,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%82,1
TKP%7,6
Ip%4,0
Katılım %88,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%90,5
Recep Tayyip Erdoğan%6,6
Selahattin Demirtaş%1,5
Katılım %90,6
2018 MVMilletvekili
CHP%62,8
HDP%27,4
AK Parti%5,2
Katılım %90,5
2019 YerelYerel
CHP%68,7
DSP%24,4
AK Parti%6,2
Katılım %84,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%90,4
Recep Tayyip Erdoğan%8,4
Sinan Oğan%1,1
Katılım %82,0
2023 MVMilletvekili
CHP%50,2
TİP%28,2
İYİ Parti%6,9
Katılım %81,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%91,4
Recep Tayyip Erdoğan%8,7
Katılım %80,1
2024 YerelYerel
CHP%45,8
TKP%39,6
AK Parti%7,1
Katılım %70,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Defne’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akdeniz Mah.CHP %48,8%58,8
Aknehir Mah.CHP %73,1%84,3
Armutlu Mah.CHP %48,2%57,8
Aşağıokçular Mah.TKP %46,2%71,0
Bahçeköy Mah.CHP %46,9%83,5
Ballıöz Mah.CHP %47,0%79,2
Balıklıdere Mah.CHP %57,6%76,7
Bostancık Mah.CHP %44,6%79,6
Büyükçat Mah.TKP %54,1%78,4
Değirmenyolu Mah.CHP %49,1%78,8
Dursunlu Mah.TKP %54,7%71,1
Döver Mah.CHP %53,2%74,0
Elektrik Mah.CHP %60,4%56,3
Gümüşgöze Mah.TKP %55,2%80,5
Güneysöğüt Mah.CHP %60,7%78,4
Hancağız Mah.CHP %59,9%83,3
Harbiye Mah.TKP %55,0%71,8
Hüseyinli Mah.AK Parti %66,0%93,6
Karşıyaka Mah.CHP %53,2%90,4
Koçören Mah.CHP %58,2%84,5

Altın sandık

Defne’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Defne’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Sinanlı Mah.%79,3
Çınarlı Mah.%78,6
Aknehir Mah.%73,1
En zayıf
Çökek Mah.%13,5
Hüseyinli Mah.%21,2
Üzengili Mah.%25,3
TKP
En güçlü
Gümüşgöze Mah.%55,2
Harbiye Mah.%55,0
Dursunlu Mah.%54,7
En zayıf
Hüseyinli Mah.%0,9
Çökek Mah.%1,1
Üzengili Mah.%9,7
AK Parti
En güçlü
Çökek Mah.%82,0
Hüseyinli Mah.%66,0
Üzengili Mah.%56,8
En zayıf
Yeniçağ Mah.%1,5
Aknehir Mah.%1,7
Gümüşgöze Mah.%1,7

Seçime katılım

2024 Yerel%70,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%82,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%80,1 / TR %84,1
2019 Yerel%84,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çökek Mah.%94,1
Hüseyinli Mah.%93,6
Üzengili Mah.%93,4
Çınarlı Mah.%92,6
Yeniçağ Mah.%84,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Elektrik Mah.%56,3
Armutlu Mah.%57,8
Akdeniz Mah.%58,8
Sümerler Mah.%58,8
Çekmece Mah.%61,9

Defne seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Defne’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Defne’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,8 oyla CHP kazandı. TKP %39,6 ile ikinci oldu.

Defne’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Defne’de 105.461 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 322 sandıkta kullanıldı.

Defne’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %90,4, Recep Tayyip Erdoğan %8,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %91,3 ile önde çıktı.

Defne’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %50,2, TİP %28,2, İYİ Parti %6,9, AK Parti %5,9, Yeşil Sol Parti %2,9.

Defne’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Defne’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 28,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Defne’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Defne’de oyların %47,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma TKP lehine 31,1 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Defne’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Harbiye Mah., Dursunlu Mah., Gümüşgöze Mah..

Defne’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Defne’de etkin parti sayısı 2,67; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci TKP arasındaki fark 6,2 puan.

Defne’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Defne’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Defne’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Defne’de geçersiz oy oranı %3,79 (Hatay: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Defne’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Defne’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Defne hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Defne’de CHP 5 kez birinci oldu.

Defne’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Defne’deki 37 mahallenin 28 tanesinde CHP, 6 tanesinde TKP, 3 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Defne’nin altın sandığı hangisi?

Defne’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Defne, Sümerler Mah., 1266 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,83 puan saptı.

Defne’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Sinanlı (%79,3) mahallesinde, en düşük oyu Çökek (%13,5) mahallesinde aldı.

Defne’de TKP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde TKP en yüksek oyu Gümüşgöze (%55,1) mahallesinde, en düşük oyu Hüseyinli (%0,9) mahallesinde aldı.

Defne’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %70,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çökek Mah. (%94,1), en düşük katılım Elektrik Mah. (%56,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Hatay il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.