Hassa Seçim Sonuçları
2014–2024 · Hatay · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Hassa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,7 oyla AK Parti kazandı. BBP %24,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 11,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Hassa’da Recep Tayyip Erdoğan %76,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Hassa sonuçları Hatay geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Hassa’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Hassa’da oyların %33,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma BBP lehine 17,6 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Aşağıkarafakılı Mah. | AK Parti → BBP | 52,1 | 9,3 |
| Yoluklar Mah. | AK Parti → BBP | 49,6 | 0,9 |
| Dedemli Mah. | AK Parti → BBP | 48,1 | 0,8 |
| Katranlık Mah. | AK Parti (aynı) | 38,5 | 4,7 |
| Bintaş Mah. | AK Parti (aynı) | 37,4 | 0,5 |
| Buhara Mah. | İYİ Parti → AK Parti | 35,8 | 7,9 |
| Eğribucak Mah. | AK Parti → İYİ Parti | 34,6 | 7,3 |
| Zeytinoba Mah. | AK Parti (aynı) | 33,6 | 3,3 |
| Gülkent Mah. | İYİ Parti → AK Parti | 28,9 | 25,2 |
| Aktepe Mah. | İYİ Parti → AK Parti | 25,1 | 18,2 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Hassa’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akbez Mah. | AK Parti %39,0 | %77,8 |
| Aktepe Mah. | AK Parti %47,1 | %83,0 |
| Ardıçlı Mah. | AK Parti %40,8 | %83,0 |
| Arpalıuşağı Mah. | AK Parti %54,2 | %95,3 |
| Aşağıkarafakılı Mah. | BBP %49,8 | %95,7 |
| Bademli Mah. | AK Parti %49,6 | %97,8 |
| Bintaş Mah. | AK Parti %30,3 | %95,3 |
| Buhara Mah. | AK Parti %35,4 | %88,2 |
| Dedemli Mah. | BBP %37,7 | %90,0 |
| Demrek Mah. | AK Parti %60,7 | %90,8 |
| Dervispasa Mah. | AK Parti %37,1 | %74,1 |
| Eğribucak Mah. | İYİ Parti %37,3 | %87,7 |
| Gazeluşağı Mah. | BBP %40,8 | %95,6 |
| Girne Mah. | AK Parti %36,0 | %75,4 |
| Gülkent Mah. | AK Parti %49,6 | %93,0 |
| Gülpınar Mah. | AK Parti %40,0 | %80,8 |
| Güvenç Mah. | AK Parti %60,2 | %94,4 |
| Hacılar Mah. | AK Parti %49,7 | %93,3 |
| Halallar Mah. | AK Parti %59,6 | %91,9 |
| Haydarlar Mah. | AK Parti %52,4 | %82,9 |
Altın sandık
Hassa’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Hassa’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Hassa seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Hassa’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Hassa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,7 oyla AK Parti kazandı. BBP %24,8 ile ikinci oldu.
Hassa’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Hassa’da 38.782 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 134 sandıkta kullanıldı.
Hassa’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,8, Kemal Kılıçdaroğlu %21,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,6 ile önde çıktı.
Hassa’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %47,9, MHP %22,1, CHP %13,1, İYİ Parti %8,5, Yeniden Refah %2,4.
Hassa’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Hassa’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Hassa’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Hassa’da oyların %33,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma BBP lehine 17,6 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.
Hassa’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Aşağıkarafakılı Mah., Yoluklar Mah., Dedemli Mah..
Hassa’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Hassa’da etkin parti sayısı 3,33; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci BBP arasındaki fark 18,9 puan.
Hassa’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 5,7 puan daha yüksek; İYİ Parti oyu ortalama 3,8 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Hassa’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Hassa’da geçersiz oy oranı %6,1 (Hatay: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.
Hassa’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Hassa’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Hassa hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Hassa’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Hassa’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Hassa’daki 39 mahallenin 32 tanesinde AK Parti, 6 tanesinde BBP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Hassa’nın altın sandığı hangisi?
Hassa’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Hassa, Küreci Mah., 1108 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,04 puan saptı.
Hassa’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Demrek (%60,7) mahallesinde, en düşük oyu Eğribucak (%25,7) mahallesinde aldı.
Hassa’da BBP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Aşağıkarafakılı (%49,8) mahallesinde, en düşük oyu Yukarıkarafakılı (%12,8) mahallesinde aldı.
Hassa’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %84,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bademli Mah. (%97,8), en düşük katılım Dervispasa Mah. (%74,1).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.