Kırıkhan Seçim Sonuçları
2014–2024 · Hatay · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Kırıkhan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,3 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %31,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 6,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kırıkhan’da Recep Tayyip Erdoğan %78,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Kırıkhan sonuçları Hatay geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Kırıkhan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Kırıkhan’da oyların %37,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 19,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Sucuköy Mah. | Millet İttifakı → Yeniden Refah | 87,2 | 3,4 |
| Karamankaşı Mah. | Millet İttifakı → Yeniden Refah | 63,7 | 15,6 |
| Çiloğlanhüyüğü Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 55,3 | 32,3 |
| Camuzkışlası Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 55,3 | 14,3 |
| Abalaklı Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 53,8 | 84,9 |
| Bektaşlı Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 52,4 | 20,5 |
| Özkızılkaya Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 50,9 | 11,4 |
| Yalangoz Mah. | Millet İttifakı → Yeniden Refah | 50,8 | 10,2 |
| Demirkonak Mah. | Millet İttifakı → AK Parti | 50,6 | 0,3 |
| Kurtuluş Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 50,0 | 3,7 |
| Kangallar Mah. | AK Parti (aynı) | 45,6 | 3,7 |
| Güventaşı Mah. | AK Parti (aynı) | 44,7 | 3,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Kırıkhan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 408 Evler Mah. | AK Parti %47,7 | %81,3 |
| Abalaklı Mah. | AK Parti %89,1 | %97,9 |
| Adalar Mah. | Yeniden Refah %64,1 | %96,8 |
| Aktutan Mah. | AK Parti %60,4 | %94,8 |
| Alaybeyli Mah. | AK Parti %61,9 | %91,3 |
| Alibeyçağıllı Mah. | AK Parti %65,6 | %94,2 |
| Alparslan Mah. | AK Parti %58,3 | %83,4 |
| Alsancak Mah. | AK Parti %57,7 | %73,4 |
| Arkıtça Mah. | AK Parti %52,6 | %87,6 |
| Aydınlı Mah. | AK Parti %54,7 | %75,4 |
| Aygırgölü Mah. | AK Parti %54,6 | %92,4 |
| Bahçelievler Mah. | AK Parti %53,7 | %75,1 |
| Balarmudu Mah. | AK Parti %63,9 | %92,4 |
| Baldıran Mah. | AK Parti %49,4 | %79,8 |
| Barbaros Mah. | AK Parti %52,0 | %64,5 |
| Başpınar Mah. | AK Parti %52,3 | %92,2 |
| Bektaşlı Mah. | AK Parti %56,2 | %97,4 |
| Camuzkışlası Mah. | Yeniden Refah %53,3 | %91,2 |
| Ceylanlı Mah. | AK Parti %59,6 | %91,5 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %51,4 | %64,4 |
Altın sandık
Kırıkhan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Kırıkhan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Kırıkhan seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Kırıkhan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Kırıkhan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,3 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %31,5 ile ikinci oldu.
Kırıkhan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Kırıkhan’da 72.881 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 245 sandıkta kullanıldı.
Kırıkhan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %75,7, Kemal Kılıçdaroğlu %20,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %78,6 ile önde çıktı.
Kırıkhan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %52,8, MHP %19,4, CHP %12,0, İYİ Parti %6,7, Yeniden Refah %2,3.
Kırıkhan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Kırıkhan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Kırıkhan’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Kırıkhan’da oyların %37,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 19,0 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.
Kırıkhan’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 12 salıncak mahalle var; en oynakları Sucuköy Mah., Karamankaşı Mah., Çiloğlanhüyüğü Mah..
Kırıkhan’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Kırıkhan’da etkin parti sayısı 2,63; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 20,8 puan.
Kırıkhan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Kırıkhan’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Kırıkhan’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Kırıkhan’da geçersiz oy oranı %5,59 (Hatay: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.
Kırıkhan’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kırıkhan’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 4 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.
Kırıkhan hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kırıkhan’da AK Parti 5 kez birinci oldu.
Kırıkhan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Kırıkhan’daki 73 mahallenin 63 tanesinde AK Parti, 8 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde İYİ Parti, 1 tanesinde Zafer Partisi birinci çıktı.
Kırıkhan’ın altın sandığı hangisi?
Kırıkhan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kırıkhan, Baldıran Mah., 1044 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,16 puan saptı.
Kırıkhan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Abalaklı (%89,1) mahallesinde, en düşük oyu Yalangoz (%35,5) mahallesinde aldı.
Kırıkhan’da Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Camuzkışlası (%53,2) mahallesinde, en düşük oyu Abalaklı (%4,2) mahallesinde aldı.
Kırıkhan’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %76,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kodallı Mah. (%99,2), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%64,4).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.