Reyhanlı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Hatay · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Reyhanlı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,4 oyla AK Parti kazandı. CHP %31,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 8,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Reyhanlı’da Recep Tayyip Erdoğan %83,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%52,4
2024 katılım
%73,4
yerel seçim
Seçmen
68.803
2024
Sandık
224
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Reyhanlı sonuçları Hatay geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıReyhanlı, Hatay · katılım %73,4ReyhanlıHatayAK Parti%52,40%32,68CHP%31,21%35,98Yeniden Refah%12,48%5,74İYİ Parti%2,30%3,50Saadet%0,64%1,66Zafer Partisi%0,56%1,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurReyhanlı, Hatay · katılım %81,7ReyhanlıHatayErdoğan%81,31%48,17Kılıçdaroğlu%15,18%47,77Sinan Oğan%3,03%3,67Muharrem İnce%0,49%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurReyhanlı, Hatay · katılım %79,9ReyhanlıHatayErdoğan%83,55%50,38Kılıçdaroğlu%16,45%49,62Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiReyhanlı, Hatay · katılım %81,7ReyhanlıHatayAK Parti%55,18%33,29MHP%12,10%12,18CHP%9,37%28,21Yeniden Refah%6,77%1,85BBP%6,39%0,90İYİ Parti%5,06%8,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Reyhanlı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Reyhanlı’da oyların %15,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 0,5 puan.

11 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti43 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Oğulpınar Mah.AK Parti → CHP92,579,9
Fevzipaşa Mah.CHP → AK Parti67,890,8
Harran Mah.AK Parti → Yeniden Refah56,411,9
Çakıryiğit Mah.CHP → AK Parti50,589,5
Akyayla Mah.AK Parti → CHP46,054,5
Alakuzu Mah.CHP → AK Parti44,154,3
Beşaslan Mah.CHP → AK Parti35,929,5
Üçtepe Mah.CHP → AK Parti35,242,0
Suluköy Mah.CHP → AK Parti34,139,4
Mehmetbeyli Mah.AK Parti → CHP23,55,5
Paşaköy Mah.AK Parti → CHP19,210,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%58,9
MHP%28,0
CHP%11,4
Katılım %85,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,5
Muharrem İnce%14,1
Meral Akşener%4,0
Katılım %83,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%49,9
MHP%29,0
CHP%12,6
Katılım %83,0
2019 YerelYerel
AK Parti%60,6
CHP%38,4
Saadet%0,6
Katılım %82,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,3
Kemal Kılıçdaroğlu%15,2
Sinan Oğan%3,0
Katılım %81,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%55,2
MHP%12,1
CHP%9,4
Katılım %81,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%83,6
Kemal Kılıçdaroğlu%16,5
Katılım %79,9
2024 YerelYerel
AK Parti%52,4
CHP%31,2
Yeniden Refah%12,5
Katılım %73,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Reyhanlı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adabucagi Mah.AK Parti %44,1%65,6
Ahmetbeyli Mah.AK Parti %48,0%92,0
Akyayla Mah.CHP %73,7%88,2
Alakuzu Mah.AK Parti %73,1%87,0
Bahçelievler Mah.AK Parti %57,9%71,2
Bayır Mah.AK Parti %43,3%72,0
Bağlar Mah.AK Parti %50,5%70,5
Beşaslan Mah.AK Parti %58,0%75,6
Bükülmez Mah.AK Parti %58,3%72,9
Cilvegözü Mah.AK Parti %85,9%91,9
Cumhuriyet Mah.CHP %47,4%84,8
Cüdeyde Mah.AK Parti %69,8%64,7
Davutpasa Huyugu Mah.CHP %49,2%93,0
Değirmenkaşı Mah.AK Parti %62,5%75,9
Esentepe Mah.AK Parti %50,3%74,1
Fevzipaşa Mah.AK Parti %95,2%83,2
Fidanlık Mah.AK Parti %51,9%69,6
Gazimürseltepesi Mah.AK Parti %80,3%98,4
Göktepe Mah.AK Parti %55,9%93,8
Gültepe Mah.AK Parti %50,3%74,2

Altın sandık

Reyhanlı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Reyhanlı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Fevzipaşa Mah.%95,2
Çakıryiğit Mah.%93,5
Alakuzu Mah.%73,1
En zayıf
Oğulpınar Mah.%6,9
Cumhuriyet Mah.%36,8
Harran Mah.%38,8
CHP
En güçlü
Oğulpınar Mah.%86,8
Davutpasa Huyugu Mah.%49,2
Cumhuriyet Mah.%47,4
En zayıf
Çakıryiğit Mah.%4,0
Fevzipaşa Mah.%4,4
Harran Mah.%4,8
Yeniden Refah
En güçlü
Harran Mah.%50,7
Kuşaklı Mah.%30,5
Nergizli Mah.%28,2
En zayıf
Çakıryiğit Mah.%1,3
Suluköy Mah.%2,9
Bükülmez Mah.%4,4

Seçime katılım

2024 Yerel%73,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%81,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%79,9 / TR %84,1
2019 Yerel%82,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Davutpasa Huyugu Mah.%93,0
Ahmetbeyli Mah.%92,0
Öz Kurtuluş Mah.%89,3
Karacanlık Mah.%89,0
Mehmetbeyli Mah.%88,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Suluköy Mah.%61,2
Varışlı Mah.%63,3
Cüdeyde Mah.%64,7
Adabucagi Mah.%65,6
Konuk Mah.%67,8

Reyhanlı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Reyhanlı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Reyhanlı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,4 oyla AK Parti kazandı. CHP %31,2 ile ikinci oldu.

Reyhanlı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Reyhanlı’da 68.803 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 224 sandıkta kullanıldı.

Reyhanlı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %81,3, Kemal Kılıçdaroğlu %15,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %83,5 ile önde çıktı.

Reyhanlı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %55,2, MHP %12,1, CHP %9,4, Yeniden Refah %6,8, BBP %6,4.

Reyhanlı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Reyhanlı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Reyhanlı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Reyhanlı’da oyların %15,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 0,5 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Reyhanlı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 11 salıncak mahalle var; en oynakları Oğulpınar Mah., Fevzipaşa Mah., Harran Mah..

Reyhanlı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Reyhanlı’da etkin parti sayısı 2,58; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 21,2 puan.

Reyhanlı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Reyhanlı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Reyhanlı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Reyhanlı’da geçersiz oy oranı %5,41 (Hatay: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Reyhanlı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Reyhanlı’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Reyhanlı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Reyhanlı’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Reyhanlı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Reyhanlı’daki 47 mahallenin 39 tanesinde AK Parti, 7 tanesinde CHP, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Reyhanlı’nın altın sandığı hangisi?

Reyhanlı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Reyhanlı, Yeni Mah., 1186 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,58 puan saptı.

Reyhanlı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Fevzipaşa (%95,2) mahallesinde, en düşük oyu Oğulpınar (%6,8) mahallesinde aldı.

Reyhanlı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Oğulpınar (%86,8) mahallesinde, en düşük oyu Çakıryiğit (%4,0) mahallesinde aldı.

Reyhanlı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %73,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Davutpasa Huyugu Mah. (%93,0), en düşük katılım Suluköy Mah. (%61,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Hatay il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.