Samandağ Seçim Sonuçları

2014–2024 · Hatay · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Samandağ’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,6 oyla TİP kazandı. CHP %42,6 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Samandağ’da Kemal Kılıçdaroğlu %92,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
TİP
%47,6
2024 katılım
%76,9
yerel seçim
Seçmen
87.233
2024
Sandık
278
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Samandağ sonuçları Hatay geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSamandağ, Hatay · katılım %76,9SamandağHatayTİP%47,63%5,35CHP%42,58%35,98AK Parti%7,04%32,68Millet%0,57%0,10BTP%0,55%0,27İYİ Parti%0,43%3,50Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSamandağ, Hatay · katılım %84,1SamandağHatayKılıçdaroğlu%91,79%47,77Erdoğan%7,48%48,17Sinan Oğan%0,61%3,67Muharrem İnce%0,12%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSamandağ, Hatay · katılım %86,4SamandağHatayKılıçdaroğlu%92,51%49,62Erdoğan%7,49%50,38Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSamandağ, Hatay · katılım %84,0SamandağHatayCHP%54,54%28,21TİP%23,44%8,69İYİ Parti%6,33%8,08Yeşil Sol Parti%6,02%3,00AK Parti%4,96%33,29MHP%2,15%12,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Samandağ’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Samandağ’da oyların %49,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma TİP lehine 34,2 puan.

16 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti37 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeşilada Mah.CHP → TİP85,470,0
Deniz Mah.CHP → TİP68,236,8
Mağaracık Mah.CHP → TİP65,732,9
Tekebaşı Mah.CHP → TİP62,625,7
Cemal Gürsel Mah.CHP → TİP62,427,7
Çiğdede Mah.CHP → TİP61,623,2
Kurtderesi Mah.CHP → TİP60,922,1
Sukru Kanatli Mah.CHP → TİP60,229,4
Atatürk Mah.CHP → TİP59,318,0
Cumhuriyet Mah.CHP → TİP56,414,3
Meydan Mah.CHP → TİP56,012,7
Yaylıca Mah.CHP → TİP50,33,4
Mızraklı Mah.CHP (aynı)48,03,8
Sutaşı Mah.CHP (aynı)47,51,2
Kapısuyu Mah.CHP → AK Parti43,26,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%81,0
Ip%11,2
AK Parti%4,3
Katılım %84,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%89,9
Recep Tayyip Erdoğan%6,9
Selahattin Demirtaş%1,6
Katılım %88,1
2018 MVMilletvekili
CHP%57,7
HDP%32,3
AK Parti%4,9
Katılım %88,1
2019 YerelYerel
CHP%63,3
DSP%26,4
AK Parti%7,0
Katılım %82,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%91,8
Recep Tayyip Erdoğan%7,5
Sinan Oğan%0,6
Katılım %84,1
2023 MVMilletvekili
CHP%54,5
TİP%23,4
İYİ Parti%6,3
Katılım %84,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%92,5
Recep Tayyip Erdoğan%7,5
Katılım %86,4
2024 YerelYerel
TİP%47,6
CHP%42,6
AK Parti%7,0
Katılım %76,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Samandağ’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ataköy Mah.CHP %59,8%83,5
Atatürk Mah.TİP %54,9%70,6
Avcılar Mah.CHP %68,3%84,0
Batıayaz Mah.AK Parti %70,5%90,0
Büyükoba Mah.AK Parti %68,3%98,5
Cemal Gürsel Mah.TİP %61,4%72,1
Ceylandere Mah.AK Parti %61,8%94,7
Cumhuriyet Mah.TİP %54,4%72,5
Deniz Mah.TİP %66,5%75,2
Değirmenbaşı Mah.CHP %56,3%79,5
Eriklikuyu Mah.AK Parti %48,5%90,4
Fidanlı Mah.CHP %50,8%85,9
Gözene Mah.CHP %55,0%83,8
Huzurlu Mah.CHP %69,6%82,4
Hıdırbey Mah.CHP %37,5%96,0
Kapısuyu Mah.AK Parti %39,4%82,1
Karaçay Mah.CHP %57,9%79,4
Koyunoğlu Mah.CHP %55,5%79,1
Kurtderesi Mah.TİP %58,8%77,8
Kuşalanı Mah.CHP %51,6%70,8

Altın sandık

Samandağ’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Samandağ’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

TİP
En güçlü
Yeşilada Mah.%84,0
Deniz Mah.%66,5
Mağaracık Mah.%64,3
En zayıf
Çubuklu Mah.%4,4
Batıayaz Mah.%9,2
Büyükoba Mah.%13,5
CHP
En güçlü
Huzurlu Mah.%69,6
Avcılar Mah.%68,3
Ataköy Mah.%59,8
En zayıf
Seldiren Mah.%10,0
Yeşilada Mah.%14,0
Eriklikuyu Mah.%15,0
AK Parti
En güçlü
Batıayaz Mah.%70,5
Büyükoba Mah.%68,3
Çubuklu Mah.%63,8
En zayıf
Yeşilada Mah.%0,5
Çanakoluk Mah.%0,9
Meydan Mah.%1,0

Seçime katılım

2024 Yerel%76,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%84,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,4 / TR %84,1
2019 Yerel%82,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yoğunoluk Mah.%98,9
Büyükoba Mah.%98,5
Hıdırbey Mah.%96,0
Çubuklu Mah.%93,8
Seldiren Mah.%91,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Atatürk Mah.%70,6
Kuşalanı Mah.%70,8
Tekebaşı Mah.%71,8
Cemal Gürsel Mah.%72,1
Çiğdede Mah.%72,5

Samandağ seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Samandağ’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Samandağ’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,6 oyla TİP kazandı. CHP %42,6 ile ikinci oldu.

Samandağ’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Samandağ’da 87.233 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 278 sandıkta kullanıldı.

Samandağ’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %91,8, Recep Tayyip Erdoğan %7,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %92,5 ile önde çıktı.

Samandağ’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %54,5, TİP %23,4, İYİ Parti %6,3, Yeşil Sol Parti %6,0, AK Parti %5,0.

Samandağ’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Samandağ’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 28,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Samandağ’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Samandağ’da oyların %49,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma TİP lehine 34,2 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Samandağ’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 16 salıncak mahalle var; en oynakları Yeşilada Mah., Deniz Mah., Mağaracık Mah..

Samandağ’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Samandağ’da etkin parti sayısı 2,42; yani iki partili bir yapı var. Birinci TİP ile ikinci CHP arasındaki fark 5,1 puan.

Samandağ’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda TİP oyu ortalama 12,3 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 10,2 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Samandağ’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Samandağ’da geçersiz oy oranı %3,78 (Hatay: %4,68). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.

Samandağ’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Samandağ’da en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 6 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Samandağ hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Samandağ’da CHP 4 kez, TİP 1 kez birinci oldu.

Samandağ’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Samandağ’daki 42 mahallenin 18 tanesinde CHP, 14 tanesinde TİP, 10 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Samandağ’ın altın sandığı hangisi?

Samandağ’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Samandağ, Sutaşı Mah., 1203 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,97 puan saptı.

Samandağ’da TİP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde TİP en yüksek oyu Yeşilada (%84,0) mahallesinde, en düşük oyu Çubuklu (%4,4) mahallesinde aldı.

Samandağ’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Huzurlu (%69,6) mahallesinde, en düşük oyu Seldiren (%10,0) mahallesinde aldı.

Samandağ’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yoğunoluk Mah. (%98,9), en düşük katılım Atatürk Mah. (%70,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Hatay il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.